تعمیر تایمر ماشین لباسشویی

تعمیر تایمر ماشین لباسشویی


یکی از مواردی که دارای اهمیت است و ممکن است که شما در حین کار کردن با دستگاه ماشین لباسشویی خود با آن روبرو شده باشید نمایان شدن ایراد در قسمت تایمر ماشین لباسشویی شماست. در مقاله تعمیر تایمر ماشین لباسشویی شما را با تعمیرات این قطعه آشنا می کنیم.

اگر دستگاه ماشین لباسشویی شما طبق برنامه کار نکند و عملکردش با اختلال روبرو شده باشد و با بسته شدن درب دستگاه ماشین لباسشویی عملیات خود را شروع نمی کند و یا اینکه آب را تخلیه نکرده و تایمر گیر کرده است و حرکتی ندارد.

می تواند نشانه ی معیوب شدن تایمر باشد که تایمر یکی از این قطعات مهم می باشد که عملکردش می تواند بر روی تمامی قطعات ماشین لباسشویی تاثیر گذار باشد.

تعمیر تایمر ماشین لباسشویی
تعمیر تایمر ماشین لباسشویی

تعمیر تایمر ماشین لباسشویی

تایمر ماشین لباسشویی از کاربردی ترین قطعات در این دستگاه است که اطلاعات را از سنسورهای ماشین لباسشویی دریافت می کند و دستوراتی را به موتور، سلونویدها و پمپ‌ ها ارسال می کند، در صورتی که تایمر ماشین لباسشویی تان دچار ایراد و خرابی شده است توصیه می شود که تعمیرات آن را به تکنسین های مجرب و متخصص دکتر آچار بسپارید تا تکنسین ها در کوتاه ترین زمان ممکن به محل اعزام شده و تعمیرات تایمر را انجام دهند.

دلیل نیاز به تعویض و تعمیر تایمر ماشین لباسشویی

از قطعاتی که بسیار حائز اهمیت می باشد و عملکردش بسیار مهم تلقی می شود، قطعه ی تایمر است که باید سالم باشد تا بقیه ی عملکرد ها را تحت تاثیر قرار ندهد.

این قطعه ی تایمر بعد از گرفتن اطلاعات از سنسور و با توجه به برنامه ی دستگاه لباسشویی و در زمان های خاص به موتور، پمپ، سلنوید ارسال می کند.

هر زمان که این قطعه دچار اختلال گردد برنامه ی شستشو با مشکل روبرو خواهد شد که در این زمان نیازمند تعمیرکار لباسشویی خواهید شد که با حضور به موقع و انجام کار تعمیرات می تواند این قطعه را تعمیر و یا تعویض نماید.

 دلایل معیوب شدن تایمر به طور کلی می تواند به خاطر، میکروسوئیچ درب دستگاه ماشین لباسشویی، تایمر و موتور تایمر ماشین لباسشویی، کنترل سطح آب، دکمه ی تایمر، شیر آب ورودی و پمپ تخلیه باشد.

تعمیر تایمر ماشین لباسشویی
تعمیر تایمر ماشین لباسشویی

طریقه ی کار کردن تایمر ماشین لباسشویی

تایمر شستشوی ماشین لباسشویی شامل قطعه ایی است که از پلاستیک متصل به شفت ساخته شده است و اجرای دستورات آن بر اساس اتصال مستقیم شفت و موتور تایمر شستشو می باشد که در نتیجه شستشوی لباس ها انجام می شود.

در مواقعی که زمان کافی برای شستشوی لباس ها وجود ندارد، می توان حالت شستشوی سریع را انتخاب کرد، اما اگر تایمر شستشو خراب باشد، مخزن آب پر نمی شود و فرآیند شستشو شروع نمی شود.

ممکن است مدت زمان زیادی از استفاده ی شما از ماشین لباسشویی گذشته باشد و بروز برخی مشکلات در ماشین مانند تکان دادن ماشین لباسشویی در حین شستشو یا ایجاد صداهای ناهنجار برای شما مزاحمت ایجاد کند.

پیدایش ایراد در قسمت دکمه های تنظیم کننده ی تایمر ماشین لباسشویی

دکمه تایمر ماشین لباسشویی به محور شفت تایمر متصل می شود و تایمر به مرور زمان می چرخد، قطعه ی تایمر ماشین لباسشویی با استفاده از این دکمه تنظیم می شود.

در نتیجه اگر این دکمه در اثر گذشت زمان و استفاده های متوالی از دستگاه ماشین لباسشویی فرسوده شود و کار نکند، دیگر نمی توان تایمر را تنظیم کرد، امکان چرخش آن به همراه شمارنده تایمر وجود نخواهد داشت.

برای بررسی دکمه تایمر، در ابتدای امر این مرحله باید دستگاه ماشین لباسشویی را از برق بکشید، تایمرها یک شمارنده هستند که با چرخاندن دکمه ولوم تایمر یا فشار دادن دکمه تایمربسته به اینکه تایمر شما دارای ولوم باشد یا دکمه) متصل می شود.

برای برداشتن دسته تایمر، باید آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید، در برخی از مدل ها کلاهکی وجود دارد که به راحتی می توان این کلاهک را برداشت.

خراب شدن تایمر که به علت کنترل سطح آب ماشین لباسشویی

در قسمتی از قطعه ی سنسور مرتبط به کنترل سطح آب ماشین لباسشویی است، گاهی اوقات این قسمت عملکردش با اختلال روبرو می شود و شاهد آب روان هستید و آب سرازیر می شود.

نمایان شدن این ایراد می تواند خطرناک باشد و باید فوراً تعمیرات شروع بشود، چون جریان آب نشانه آن است که شیلنگ کوچک متصل به آن یا بریده شده یا شل شده است، بنابراین آب به سمت ماشین لباسشویی سرازیر می شود.

در این زمان است که  قسمت آسیب دیده و لوله را جدا کرده و دوباره وصل کنید و مطمئن شوید که با گیره محکمی مثل یک بست وصل شده است.

 اما اگر خود سنسور از کار افتاده است باید آن قسمت صدمه دیده را عوض کنید، به عبارت دیگر، موتور تایمر که خود تایمر را برق رسانی می کند، توسط سیگنال هایی که سوئیچ کنترل سطح آب به آن می رساند تغذیه و فعال می گردد.

تعمیر تایمر ماشین لباسشویی
تعمیر تایمر ماشین لباسشویی

آب داخل دیگ پر می شود و زمانی که سطح آب به اندازه کافی برسد، کنترل سطح آب فعال شده و سیگنال هایی را به موتور تایمر می رساند.

 با این بیان زمانی که تایمر شستشو روشن نمی شود، باید مطمئن شویم که کنترل سطح آب پس از پر شدن دیگ لباسشویی، سیگنال های لازم را به موتور تایمر ارسال کرده و برای چک کردن و کنترل این مشکل باید به فرایند شستشو توجه کنید و هنگامی که دیگ پر شده و دریچه ورودی آب بسته است، ماشین لباسشویی را از برق بیرون بکشید.

جایگاه قرار گفتن این قطعه ی سوئیچ  کنترل سطح آب را می توانید در پشت کنسول کنترل اصلی پیدا کنید که در دکمه های متفاوتی را برای تنظیم برنامه شستشوی ماشین لباسشویی دارد.

اکنون، با استفاده از نمودار الکتریکی، سیم هایی را که قرار است از کنترل کننده سطح آب جدا شوند، بیابید و آنها را جدا کنید و بعدش  بررسی کنید که آیا کلید کنترل سطح آب با مولتی متر کار می کند یا خیر؟

اگر تمام این مراحل را پشت سر گذاشته اید اما تایمر ماشین لباسشویی شما هنوز  درست نشده است، به این معنی است که خود به خود مشکل دارد و باید آن قطعه را تعویض کنید.

علت ایراد تایمر به خاطر میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی

تایمر زمانی کار خود را آغاز خواهد کرد که درب ماشین لباسشویی کاملاً بسته باشد، میکرو سوئیچ درب که  واقع در قفل درب است موظف به بررسی بسته بودن درب را بر عهده دارد.

اگر تایمر کار نکرد، اولین چیزی که باید بررسی کنید قفل درب و میکروسوئیچ است، اگر درب به درستی بسته شده قطعه میکروسوئیچ فعالیت خود را شروع می کند و میکروسوئیچ روشن است، اما تایمر کار نمی کند، بررسی کنید که قطعه ی میکروسوئیچ برق قطعه ی تایمر را تامین می کند؟

 برای این کار ابتدا برق ماشین لباسشویی را خاموش کرده و دستگاه از اتصال به برق قطع می کنید و میکروسوئیچ را با مولتی متر چک کنید، اگر آسیب دیده باشد باید تعویض شود.

تعمیر تایمر ماشین لباسشویی
تعمیر تایمر ماشین لباسشویی

علت ایراد تایمر به خاطر موتور ماشین لباسشویی

وظیفه اصلی کنترل عملکرد ماشین لباسشویی تایمر است، در اصل  تایمر ماشین لباسشویی به یک سری سیم، با ساختار پیچیده و عملکردی خاص متصل می شود.

داخل تایمرها یک شفت وجود دارد و با چرخاندن شفت کلیدها روشن و خاموش می شوند و عملکرد موتور و پمپ و همچنین شیر برقی کنترل می شود.

چرخش دنده توسط بخشی از موتور تایمر انجام می شود، هنگامی که ماشین لباسشویی روشن است، تایمر موتور باید با سرعت مشخصی شروع به چرخش کند، همچنین موتور توسط تایمر کنترل می شود،  تایمرها پس از مدتی از کار می افتند.

برای اینکه فرآیند عملکرد و تست تایمر انجام بشود، لازم است تمامی پایانه های خروجی و ورودی با استفاده از مولتی متر در مقاطع مختلف تست شوند.

همچنین در برخی مدل ها لازم است موتور تایمر از تایمر جدا شود و در نهایت در برخی مدل ها ساختار اصلی تایمر نیز به طور مرتب بررسی می شود.

علت دیگر پیدایش ایراد تایمر معیوب شدن شیر ورودی

آب شستشوی مورد نیاز ماشین لباسشویی از شیر آب سرد و گرم دقابل دسترس خواهد بود، اگر در مرحله قبل از آغاز شستشو  و پر کردن دیگ با آب یا در هنگام شستشو تایمر ثابت بماند، نمایان شدن این ایراد می تواند از شیر ورودی یا حتی از شیلنگ متصل به آن باشد.

راه کار ی که ممکن است بتواند این مشکل را رفع نمایید این است که ابتدا مطمئن شوید که شیر ورودی به درستی کار می کند.

اگر مشکلی وجود ندارد فیلتر و شیلنگ متصل به آن را از نظر گرفتگی بررسی کنید و اگر مدار سیم پیچ ها هیچ گونه رسانندگی از خود نشان نداد که در صورت لزوم تعویض  انجام بدهید.

تعمیر تایمر ماشین لباسشویی
تعمیر تایمر ماشین لباسشویی

علت دیگر تعمیر تایمر ماشین لباسشویی صدمه دیدن پمپ تخلیه

قطعه ی پمپ تخلیه موظف به  تخلیه آب از مخزن شستشو است، یکی از نکاتی که در تعمیر تایمر ماشین لباسشویی باید آگاهی داشته باشید این است که، بررسی پمپ تخلیه است.

اگر پمپ تخلیه صدمه دیده باشد، نمی توان پر یا خالی بودن مخزن را متوجه شد، بنابراین پمپ تخلیه باید بازرسی شود و در صورت لزوم تعویض شود.

در برخی از مدل های ماشین لباسشویی و برندهای متفاوت دارای صفحه ی نمایش گر هستند و هر زمان  که اختلالی در عملکرد ایجاد بشود و یا اینکه قطعه ایی خراب بشود با نشان دادن کد خطا بر روی این صفحه ی نمایش مشکل پیش آمده را نشان می دهد تا بعد ار بررسی کد خطا می توان قطعه ی معیوب شده را تشخیص داد.

آموزش نحوه ی تعویض و تعمیر تایمر ماشین لباسشویی

در بعضی از مواقع قطعه ی تایمر ماشین لباسشویی به دلیل گذشت زمان دچار فرسودگی شده است که نیاز به تعویض دارد و یا اینکه در اثر صدمه دیدن با مشکل روبرو شده است .

نحوه ی انجام عمل تعویض تایمر ماشین لباسشویی در مدل های مختلف ماشین لباسشویی ها با هم کمی فرق دارد.

تعمیر تایمر ماشین لباسشویی
تعمیر تایمر ماشین لباسشویی

مراحل انجام تعویض و تعمیر تایمر ماشین لباسشویی گونه می باشد که:

ابتدا مطمئن شوید که برق به دستگاه ماشین لباسشویی شما وصل نیست، برای خروج تایمر، باید کنترل های مرتبط با کنترل پنل را حذف کنید، اکنون باید سیم های تایمر که به قسمت های دیگر متصل می شوند را به دقت بررسی کنید.

این سیم ها معمولاً به صورت سوکت هستند و از نحوه اتصال دقیق آن ها اطمینان حاصل کنید که شل نشوند یا در صورت نمایان شدن پوسیدگی یا مشاهده ی خراش آن را تعمیر کنید نگران نباشید، کار با این سیم ها آسان است و به راحتی به یکدیگر متصل می شوند.

اگر می خواهید تایمر را بررسی کنید، باید از ابزار اهم متر استفاده کنید، اما باید یک نکته را در نظر داشته باشید و آن این است که اهم متر باید روی پایین ترین سطح تنظیم شود.

اکنون باید خروجی های برق را از تایمر جدا کرده و اهم متر را به هر خروجی وصل کنید، اگر قطعه ی تایمر ماشین لباسشویی شما سالم باشد و آسیبی ندیده باشد، اهم متر صفر را نشان می دهد، ولی با نشان دادن  عدد بالاتر از صفر  ه این معنی است که قطعه ی تایمر خراب است و باید تعویض شود.

نکته مهمی که باید بدانید این است که باید تمام خروجی ها را یک به یک بررسی کنید، در صورت نیاز به تعویض تایمر، پیچ های اتصال آن را باز کرده و بعد از آن قطعه ی تایمر را جدا کنید.

 اکنون می توانید تایمر جدید را نصب و جایگزین گردانید پیچ ها و رزوه ها را دوباره وصل کنید، به طور خلاصه مراحل انجام دادن تعویض قطعه ی تایمر ماشین لباسشویی به شرح زیر است:

 در مرحله ی آغازین باید دستگاه ماشین لباسشویی خود را از برق بیرون آورده، پیچ های پنل جلویی ماشین لباسشویی را باز کرده و پنل را بردارید.

سیم های تایمر و اتصالات را باز کرده، قطعه ی تایمر جدیدی را که دریافت کرده اید، جایگزین نمایید و سیم ها را به همان روش قبلی به آن وصل کنید، پنل جلویی را جایگزین کرده و پیچ های آن را ببندید.

ماشین لباسشویی را به برق وصل کنید و یک برنامه شستشوی ساده و کوتاه را برای تست عملکرد تایمر جدید انتخاب کنید.

ماشین لباسشویی یک وسیله الکتریکی است که از اجزای پیچیده و کوچک تشکیل شده است، اگر خودتان مهارت کافی در انجام کارهای فنی و تعمیر ماشین لباسشویی ندارید، بهتر است تایمر ماشین لباسشویی خود را تعمیر نکنید و آن را به متخصص چون دکتر آچار بسپارید.

نتیجه گیری

در بالا شما را با پیدایش ایراد معیوب شدن تایمر آشنا کردیم و هر زمان که دستگاه ماشین لباسشویی شما با چنین ایرادی روبرو شد بهتر است که با یک گروه متخصص و حرفه ایی ارتباط برقرار کنید.

از خدمات آنها بهره ببرید و این گروه کسی نیست جزء کادر متبحر دکتر آچار که می تواند در هر لحظه شما را برای رفع عیوب دستگاه ماشین لباسشویی یاری کند.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 3
  1. حیدر نصیری 1 سال قبل

    دفتر مرکزیتون کجا قرار داره

  2. صادق بردبار 1 سال قبل

    واقعا از حرفه ایا هستید

  3. جواد مجد 8 ماه قبل

    خیلی خوبه که با شما آشنا شدم و یکی از بهترین تعمیرگاه های تهرانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید