تعمیر ترانس جرقه زن اجاق گاز

تعمیر ترانس جرقه زن اجاق گاز


در این مقاله میخواهیم شما را با تعمیر ترانس جرقه زن اجاق گاز آشنا کنیم، ابتدا شما را با ترانس و فندک اجاق گاز آشنا می کنیم.

ترانس فندک اجاق گاز چیست؟

ترانس فندک اجاق گاز دستگاهی است که برای روشن کردن شعله های اجاق گاز و هاب مورد استفاده قرار می گیرد ترانس فندک اجاق گاز وسیله ای است که وظیفه ایجاد الکتریسیته با ولتاژ بالا را برای ایجاد جرقه در اجاق گازهای خانگی را دارد.

تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار
تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار

این قطعه با ورودی برق 220 ولت یا 240 ولت تغذیه می شود و خروجی حدود 2500 برابر از 220 ولت را ایجاد میکند و باعث جرقه خوردن در سر جرقه زن می شود.

بسته به تعداد شعله های اجاق گاز انواع مختلفی دارد از 3 شعله تا 6 شعله، طرز کار سیستم جرقه زن به این صورت است که برق 220 به وسیله یک رشته سیم از پریز برق به ترانس وصل می شود.

تعمیر ترانس جرقه زن اجاق گاز
تعمیر ترانس جرقه زن اجاق گاز

یک سر ترانس به بدنه و سر دیگر ترانس به سیم چینی جرقه زن در بین راه سیم به فندک یک کلید تعبیه شده که با فشار دادن آن برق وصل شده و جرقه ایجاد خواهد شد.

فندک اجاق گاز ها در دو نوع اتوماتیک و غیر اتوماتیک وجود دارند.

فندک اتوماتیک

وقتی که ولوم گاز را می چرخانیم فندک کنار شعله ها به صورت اتوماتیک شروع به جرقه زدن می کند و باعث روشن شدن شعله می شود.

فندک غیراتوماتیک

در این نوع فندک ها هنگامی که شما ولوم گاز را می چرخانید باید به صورت جداگانه دکمه ی فندک را نیز فشار دهید تا فندک شروع به جرقه زدن بکند.

تعمیر ترانس جرقه زن اجاق گاز
تعمیر ترانس جرقه زن اجاق گاز

انواع ترانس جرقه زن:

دو نوع ترانس فندک اجاق گاز یا تراس جرقه زن وجود دارد که عبارتست از:

ترانس های جرقه زن ساده که به طور هم زمان تمامی شعله ها جرقه می زنند، ترانس های اکتیو که هر شعله به طور جداگانه از دیگر شعله جرقه می زند. این نوع ترانس ها یک مدار اضافی دیگر برای کنترل جرقه ها و جدا نمودن آن ها دارند.

تعمیر ترانس فندک اجاق گاز در محل

ترانس فندک اجاق گاز قطعه ای قابل تعمیر نمی باشد و قطعا نیاز به تعویض دارد شما می توانید برای این کار از متخصصین تعمیر ترانس جرقه زن اجاق گاز شرکت دکتر آچار کمک بخواهید، تعمیر اجاق گاز در منزل توسط تکنسین های مرکز ما انجام میشود.

تعمیر ترانس جرقه زن اجاق گاز
تعمیر ترانس جرقه زن اجاق گاز

علت خرابی ترانس فندک اجاق گاز

دلایل مختلفی باعث خرابی ترانس فندک می شود نشت مایعات به ترانس و یا حرارت زیاد ناشی از شعله ها و مدت طولانی نگه داشتن کلید ترانس که باعث سوختن سیم پیچ ترانس خواهد شد.

روش تست ترانس جرقه زن

روش تست ترانس جرقه زن به این صورت است که اگر جرقه های حاصل از ترانس آبی رنگ باشد ترانس سالم است  ولی اگر جرقه ها به رنگ زرد و یا نانجی باشند ترانس معیوب است.

به طور معمول ترانس جرقه زن باید در هر ثانیه یک جرقه ایجاد کند اگر یکسره جرقه میزند خراب است.

تعمیر ترانس جرقه زن اجاق گاز
تعمیر ترانس جرقه زن اجاق گاز

چرا فندک یا جرقه زن اجاق گاز درست عمل نمی کند؟

 • مرطوب یا خیس بودن فندک اجاق گاز

اگر اجاق گاز و قطعات آن را با آب شسته باشید، مطمئناً مشکل عدم جرقه زدن فندک به دلیل نفوذ آب درون آن، پیش خواهد آمد تا زمانی که شعله ها و فندک خیس باشند، امکان روشن کردن برایتان میسر نخواهد شد.

بهترین راه حل، منتظر ماندن تا زمان خشک شدن کامل شعله ها می باشد البته می توانید به کمک یک حوله تمیز و خشک، به خشک شدن قطعات و شعله ها کمک کنید.

 • نوسانات برقی یا عدم اتصال صحیح برق به اجاق گاز

دو دستگاه عامل جرقه زدن در اجاق گاز هستند میکروسوئیچ و ترانس جرقه زن

به محض اینکه ولوم به سمت پایین فشار داده می شود با میکروسوییچ (کنار شیر یا روی شیر اجاق گاز) فشار وارد می کند و به ترانس جرقه زن فرمان می دهد و ترانس نیز توسط سیمی که تا سرشعله گاز هم کشیده شده است و دارای یک چینی فندک است برق رسانی را  انجام می دهد.

جرقه زن فعال می شود اگر جرقه زده نشود ممکن است ترانس و میکروسوییچ دچار مشکل شده باشند یا در این میان نشت برق صورت گرفته باشد.

البته این مقدار جریان برق خطرساز نیست اما برای جلوگیری از خطرات احتمالی حتما باید دنبال چاره بود زیرا این نشتی برق اگر همراه با نشتی گاز باشد موجب انفجار اجاق گاز خواهد شد.

در بعضی از موارد ممکن است روکش سیم مورد نظر از بین رفته باشد که یا باید سیم عوض شود یا در قسمتی که فقط روکش سیم در قسمت ترانس جرقه زن از بین رفته است، عایقی زیر ترانس گذاشته شود تا از اتصال به بدنه اجاق گاز جلوگیری شود.

ممکن است به دلیل افزایش نوسات برق، فندک سوخته و یا نیم سوز شده باشد که بهتر است با کمک یک فرد متخصص تعمیر ترانس جرقه زن اجاق گاز و یا تعویض این قطعه را انجام بدهید.

بهترین گزینه برای حل این مشکل تماس با شرکت دکتر آچار می باشد.

تعمیر ترانس جرقه زن اجاق گاز
تعمیر ترانس جرقه زن اجاق گاز
 • نگه داشتن طولانی مدت دکمه فندک

در صورت غیر اتوماتیک بودن فندک اجاق گاز شما باید برای زدن فندک دست خود را روی دکمه فندک قرار بدهید اما اگر به مدت زیادی دکمه فندک را فشار دهید به مرور زمان دکمه فندک خراب شده و جرقه زن آن از کار خواهد افتاد.

هدف از نوشتن مقاله تعمیر ترانس جرقه زن اجاق گاز، آشنایی شما با موارد موثر در خراب شدن ترانس جرقه زن اجاق گاز بوده است.

همچنین اینکه بدانید چه زمانی باید برای تعمیر ترانس جرقه زن اجاق گاز اقدام کنید و تعمیر ترانس جرقه زن اجاق گاز را به چه کسی بسپارید شرکت دکتر آچار در تهران آماده ارائه خدمات تعمیر اجاق گاز در محل به شما مشتریان عزیز می باشد.

 • فعال بودن قفل کودک

گاهی اوقات فعال بودن قفل کودک یکی از دلایل کار نکردن جرقه زن اجاق می شود، این ویژگی معمولا برای نظارت بر مسائل ایمنی و جلوگیری از استفاده ناخواسته از اجاق گاز به کار برده می شود، در این زمان ممکن است به اشتباه تصور کنید که فندک خراب شده است، اما تنها کافی است این عملکرد را غیر فعال کنید.

هزینه تعمیر ترانس جرقه زن اجاق گاز

تمامی هزینه ها و تعرفه های تعمیرات ترانس جرقه زن اجاق گاز در مجموعه دکتر آچار با نرخ اتحادیه و کاملا منصفانه محاسبه می شوند.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 10
 1. شبنم 2 سال قبل

  خدا بگم چکارتون کته انقدر کارتون خوب بود به هر کی میرسم میگم تعمیرات داشتید بدید به دکتر آچار خخخخ

 2. علی منصوری 2 سال قبل

  afarin matlab khobi bood

 3. امین هاشمیان 2 سال قبل

  کالایی که دو روز بود خریده بودم سوخت گارانتی نداشت بعد همکار شما تعمیرات انجام داد 365 روز گارانتی داد عالیه

 4. ابراهیم راد 2 سال قبل

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین

 5. رحیم امیری 2 سال قبل

  پشتیبانی و مشتری مداری عالی

 6. رسول مجیدی 1 سال قبل

  مهندس جان عالی بود

 7. فرهاد میر 1 سال قبل

  چطوری می تونم باهاتون ارتباط بر قرار کنم

 8. کاظم پارسا 1 سال قبل

  اینا فوق العادن

 9. امیرحسین رسولی 1 سال قبل

  کاش همه مثل شما خوش انصاف بودن

 10. غلام غلامی 1 سال قبل

  دمتون گرم یه دونه اید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید