علت جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز

علت جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز


دستگاه اجاق در آشپزخانه ها در امور آشپزی کار ساز هستند و با بروز هر گونه ایراد در عملکردشان تمامی امور مرتبط با آشپزی دچار اختلال خواهد شد. در مقاله علت جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز این مشکل را بررسی می کنیم.

یکی از بارزترین موارد مشکل زایی که  هر فردی با اجاق گاز کار می کند ممکن است با آن مواجه شود جرقه مداوم اجاق گاز است، این مشکل به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد، رطوبت محیط نیز می تواند وارد دستگاه شود و باعث جرقه زدن مداوم و مکرر اجاق گاز شود.

تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار

در چنین مواقعی بهتر است هر چه زودتر علت جرقه ی  مداوم اجاق گاز را شناسایی کنید تا ازصدمه زدن های  های جدی تری پیشگیری  شود، با بیان کردن مطالب زیر  دلایل جرقه مداوم اجاق گاز را به خوبی درک خواهید کرد، به یاد داشته باشید که برای حل این مشکل به کمک متخصصان برای رفع این ایراد نیاز دارید.

علت جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز چیست؟

 می دانید که یکی از قطعات مهم در اجاق گاز فندک آن می باشد، زمانی که این قطعه با ایراد روبرو بشود عملکردش دچار اختلال شده و باید فوراً اقدام به رفع این ایرادها بکنید.

بیشترین علل ایجاد جرقه زدن مداوم و مکرر فندک اجاق گاز جرم گرفتن درپوش های شعله ی اجاق گاز، کثیف شدن قطعه ی سوزنی فندک، وجود نم و رطوبت در حوالی جرقه زن فندک، وجود ایراد در قسمت ماژول جرقه زن، معیوب شدن کلید فندک اجاق گاز می تواند باشد.

 • علت جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز
  علت جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز

  یکی از علت جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز نوسان برق می باشد.

نوسانات برق علاوه بر صدمه زدن  به قطعه ی  فندک اجاق گاز، بلکه به سایر لوازم خانگی  هم  آسیب می رساند، هنگامی که برق منطقه دچار تغییر ولتاژ متناوب می شود.

فندک ممکن است قطع شود و بسوزد، یا احتمال دارد که قطعه ی فندک اجاق گاز به طور مداوم شروع به جرقه زدن کند.

برای کنترل جریان از ترانس محافظ برق می توانید استفاده بکنید تا لوازم شما دچار صدمه ی کمتری بشوند، در هنگام قطع و وصل شدن متناوب برق و نوسانات از اجاق گاز استفاده نکنید.

دلیل دیگر ایجاد جرقه ی مداوم اجاق گاز ورود رطوبت به قسمت قطعه ی جعبه ی فندک اجاق گاز می باشد.

اگر آب وارد جعبه ی فندک اجاق گازتان بشود، قطعه ی فندک یک اتصال خواهد داشت، اگر به دلایلی رطوبت به قسمت های اجاق گاز نفوذ کند.

قطعات سنسورهای ایمنی اجاق گاز فعال می شوند و در نهایت فندک اجاق گاز، پیلوت یا جرقه زن به طور مداوم و یکنواخت شروع به روشن شدن می کند.

می توانید برای رفع این ایراد از یک حوله استفاده نموده و پیلوت را با  یک حوله نرم خشک کنید، اگر آب وارد محفظه فندک شده باشد، باید تلاش داشته باشید که این  آب را با سشوار خشک کنید.

دلیل دیگر جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز سر رفتن مواد غذایی بر روی اجاق گاز می باشد.

اگر غذا یا شیر روی اجاق گاز ریخته شود، ممکن است وارد محفظه فندک یا جعبه شود،  در این حالت وجود غذا و رطوبت باعث روشن شدن مداوم فندک می شود، برای جلوگیری از سوختن غذا بهتر است از شعله کم استفاده کنید، در صورت مشاهده ی  این مشکل فوراً اجاق گاز را تمیز کنید.

علت جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز
علت جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز

تنظیم نمودن کلاهک شعله ی اجاق گاز

یکی از رایج ترین دلایل جرقه زدن دائمی قطعه ی فندک اجاق گاز تنظیم نشدن درپوش شعله یا همان کلاهک است.

 وقتی گاز کاملاً خنک شد، میله های آهنی روی شعله را بردارید تا به درپوش شعله یا همان کلاهک شعله قابل دسترس باشد.

درپوش را بردارید و دوباره در مرکز صفحه قرار دهید، با این کار کلاهک ها را به جایگاه اصلی خود باز می گردانید و  فندک را دوباره امتحان کنید.

معیوب شدن الکترود یا همان ماژول اجاق گاز

الکترود و ماژول از قطعات مهم و با اهمیت در دستگاه اجاق گاز می باشند، که در صورت آسیب دیدن می توانند عامل اصلی جرقه زدن مداوم اجاق گاز باشند، بنابراین برای پیشگیری از سوختن فندک و خرابی های متعدد دستگاه ابتدا باید برق دستگاه را قطع کرد.

همچنین توجه داشته باشید که اگر می خواهید جرقه را قطع کنید، به هیچ وجه دکمه فندک را فشار ندهید زیرا با انجام دادن این کار به قطعه ی ترانس در اجاق گاز آسیب ج دی وارد می کنید.

اگر دستگاه اجاق گاز شما این مشکل را دارد باید توسط تعمیرکاران بررسی گردد و در صورت نیاز ابتدا عملیات تعمیر صورت بگیرد و در مواقعی  که با تعمیر مشکل برطرف نمی گردد باید اقدام به تعویض آن قطعه ی آسیب دیده نمود.

علت جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز
علت جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز

آموزش رفع علت جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز

اگر متوجه جرقه ی مداوم اجاق گاز شدید برای رفع این ایراد  بهتر است که در مرحله ی ابتدایی سیم اتصال برق اجاق گاز را از سوکت برق جدا کرده و تا زمانی که دستگاه اجاق گاز را تعمیر نکرده اید، آن را وصل نکنید.

از فشار دادن کلید فندک اجاق گاز اجتناب کنید، اگر گمان می کنید کلید گیر کرده است، فقط با نگاه کردن می توانید متوجه این موضوع بشوید.

توصیه می شود برای تشخیص و اصلاح مشکل اجاق گاز با یک متخصص تعمیر اجاق گاز تماس بگیرید، از آن جا که کار با برق نیاز به دانش و تجربه کافی دارد و غفلت از این موضوع باعث آسیب به زندگی و خسارت های مالی خواهد شد.

تمیز کردن باقی مانده ی مواد غذایی از روی اجاق گاز

بهتر است که به باق مانده ی مواد غذایی که در حین آشپزی بر روی اجاق گاز بای مانده است توجه داشته باشید و تکه های سوخته و ضایعات غذا را بردارید.

زیرا می توانند مسیر جرقه زن یا حتی شیر کنترل را مسدود کنند از یک سنجاق یا گیره کاغذ برای تمیز کردن بقایای مواد غذایی می توانید استفاده کنید.

در این مواقع بهتر است که  از خلال دندان استفاده نکنید زیرا ممکن است تکه های غذا را بشکند و باقی تکه ها در گاز بماند که در نهایت مشکلات بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

صدایی که در اثر فشار دادن فندک می شنوید صدای فندک برقی است که داخل شعله است و باعث روشن شدن آن می شود.

چند نکته ی برای جلوگیری از خراب شدن فندک اجاق گاز

به کارگیری توصیه برای جلوگیری از خرابی فندک گاز بسیار راحت تر از تعمیر آن است، برای این منظور برای پیشگیری از خرابی فندک به موارد زیر توجه داشته باشید:

 جلوگیری از سر رفتن  مواد  غذایی بر  روی اجاق گاز، گاهی اوقات ریختن مواد غذایی باعث گرفتگی و آسیب رساندن به فندک می شود.

حرکت قطعات گاز حتی اگر کوچک باشد و خیلی کم تکان خورده باشد، می تواند باعث از کار افتادن فندک  اجاق گاز بشود، به همین دلیل هنگام تمیز کردن گاز باید توجه کافی داشته باشید تا قطعات حرکت نکنند.

البته قابل ذکر می باشد که وجود ضربات هم بی تاثیر نخواهند بود و در لحظه ی پاک کردن اجاق گاز بهتر است که مراقب باشید به قسمت میله ی فندک ضربه ایی را وارد نکنید.

نتیجه گیری

هر چه قدر هم دستگاه اجاق گاز شما از برندهای معتبر جهان باشد باز هم احتمال دارد که دراثر استفاده ای طولانی و گذشت زمان و ایجاد فرسودگی قطعات این دستگاه نیاز به تعمیرات و یا تعویض قطعات را داشته باشد.

بنابراین برای اینکه از تعمیر کاران خوبی بهره ببرید به شما کاربران عزیز متخصصین دکتر آچار را معرفی می کنیم.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 2
 1. سیدمحمد فروتن 1 سال قبل

  واقعا منصفید و این بهترین مزیت شماست

 2. حسینعلی سبزواری 11 ماه قبل

  یکی از قوی ترینایید در زمینه تعمرات لوازم خانگی تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید