جرقه نزدن اجاق گاز

جرقه نزدن اجاق گاز


چرا جرقه زن اجاق گاز کار نمیکند؟

آموزش رفع جرقه نزدن اجاق گاز و تعمیر اجاق گاز

اگر از اجاق گاز استفاده می کنید ممکن است که برای شما مشکلاتی مانند جرقه نزدن پیش بیاید که پیدایش این ایراد در گرو علتهای متعددی می تواند باشد.

در اجاق گازهای امروزی به دلیل پیشرفتی که در سازه های آن وجود دارد دیگر از کبریت برای روشن کردن اجاق گاز استفاده نمی شود.

با کار گذاشتن قطعه ایی به نام فندک این کار را آسان تر کردند و با فندک شعله ها را می توان به راحتی روشن کرد.

عملکرد الکترودهای جرقه زن وقتی  در جایگاه اصلی خود قرار ندارند؟!

در مواقعی که الکترودهای جرقه زن در مکان مناسب خود قرار نداشته باشند و فاصله ی آنها دور باشد در این زمان فندک به خوبی عمل نخواهد کرد و یا در بازده زمانی طولانی تری روشن خواهد شد.

برای رفع این ایراد می توانید الکترودها را در جایگاه اصلی خودشان قرار دهید ولی حتما به رعایت نکات ایمنی توجه داشته باشید.

جرقه نزدن اجاق گاز
جرقه نزدن اجاق گاز

نیم سوز شدن قطعه ی فندک اجاق گاز

این قطعه در اجاق گازها هم می تواند مانند دیگر قطعات دچار اشکالاتی بشود و با پیدایش ایراد در این قطعه عملکردش نا متناسب بشود و جرقه نزدن اجاق گاز کار نکند.

احتمال نیم سوز شدن فندک وجود دارد که با تغییر رنگ در جرقه زدن می توان متوجه این ایراد در این قطعه شد که باید اقدامات لازم را در جهت برطرف کردن جرقه نزدن اجاق گاز انجام بدهید.

رطوبت سرشعله ها و مشعل

یکی دیگر از موارد جرقه نزدن اجاق گاز می تواند خیس بودن سر شعله ها باشد که با رطوبت موجود در مشعل ها جرقه زدن امکان پذیر نخواهد بود.

در این زمان شما می توانید با دستمالی سر شعله ها را به خوبی خشک کنید، در مواقعی که قرار است فوراً از اجاق گاز استفاده کنید راهکار مناسب تری برای خشک کردن سر شعله ها وجود دارد.

شما می توانید با کمک سشوار عمل خشک کردن شعله ها را انجام بدهید.

در مواقعی که مشکل جرقه نزدن اجاق گاز در اثر خیس بودن باشد باید با برطرف کردن خیسی مشکل اجاق گاز برطرف بشود.

وگرنه در غیر اینصورت شما نیازمند یک تعمیرکار حرفه ایی هستید تا بتواند علت را جویا بشود و ایراد اجاق گاز شما را برطرف نماید.

جرقه نزدن اجاق گاز
جرقه نزدن اجاق گاز

فعال بودن قفل کودک

قفل کودک از سیستم هار محافظتی از کودکان است، فعال بودن قفل فندک اجاق گاز شما می تواند در جرقه نزدن سهیم باشد و با فعال بودن قفل فندک جرقه تولید نمی شود، از طریق مطالعه ی دفترچه ی راهنما و غیر فعال کردن قفل کودک می توانید این مشکل را برطرف کنید.

در بیشتر اجاق گازهای امروزی برای ایمنی بیشتر به سیستم قفل فندک به خاطر کودکان مجهز می باشد، این باعث شده تا کودکان از خطر دور باشند و قدرت ایمنی را بالا ببرند.

برای غیر فعال کردن قفل فندک اجاق گاز خود می توانید با نگه داشتن 3 ثانیه ایی انگشت خود بر روی کلید قفل گزینه غیر فعال کردن را فعال کنید.

جرقه نزدن اجاق گاز
جرقه نزدن اجاق گاز

نوسانات برق

نوسان برق از دیگر علل جرقه نزدن اجاق گاز محسوب می شود، وجود نوسانات برقی و یا وصل نبودن برق اجاق گاز می تواند مشکل ساز باشد، باید علت های قطعی برق اجاق گاز را بررسی کنید.

اگر سیم برقی که در اجاق گاز قرار  دارد به برق وصل نباشد، فندک اجاق گاز نمی تواند جرقه بزند و یا این که با نوسانات برق هم به دلیل تغییرات ولتاژ برق می تواند دلیلی برای جرقه نزدن باشد، اگر این نوسانات دائماً در حال تغییر باشد باعث می شود که فندک بسوزد.

برای رفع این عیب می توانید وصل بودن برق و نوسانات و… را بررسی کنید تا این ایراد را برطرف نمایید و با چک کردن سیم برق و فندک و… مشکل را حل کنید.

اگر فندک خراب شده باشد نیازمند تعمیرات و یا تعویض قطعات خواهد بود.

جرقه نزدن اجاق گاز
جرقه نزدن اجاق گاز

نصب غیر حرفه ای اجاق گاز

از دلایل دیگر جرقه نزدن اجاق گاز نصب غیر تخصصی آن می باشد، نصاب موظف به کنترل قطعه ی جرقه زن می باشد که سلامت و عملکرد صحیح آن را بررسی نماید.

در این زمان می توانید با برداشتن سر شعله ها هوای اضافی از داخل لوله ها را خارج کرده و مشکل را حل کنید، فشار دادن بیش از حد مجاز دکمه ی فندک هم می تواند مزید بر علت باشد و دستگاه به این عیب منجر بشود.

در زمان فندک زدن اجاق گازهای اتوماتیک نباید ولوم گاز را پایین نگه داشت.

فندک اجاق گاز دارای دو نوع ترانس جرقه زن می باشد، ترانس در اجاق گاز ساده و یا اجاق گاز اکتیو، که در مدل اولی در زمان روشن کردن همه ی شعله ها جرقه میزند.

ولی در مدل دیگر هر شعله به طور جدا گانه ایی به جرقه میزند که در هر دو مورد با وجود اشکال در عملکردنشان اختلال به وجود می آید.

جرقه نزدن اجاق گاز
جرقه نزدن اجاق گاز

شما مصرف کنندگان اجاق گازها می توانید در صورت مشاهده ی هر گونه مشکل در عملکرد جرقه ی اجاق گاز خود با تعمیرکاران مجرب ما همراه بشوید و از آنها در جهت تعمیر و یا تعویض قطعاتی مانند جرقه زن ایراد جرقه نزدن اجاق گاز خود را برطرف نمایید.

چنانچه نتوانستید تعمیرات اجاق گاز را خودتان انجام دهید جهت تعمیرات برای درخواست تکنسین با تعمیرگاه لوازم خانگی دکتر آچار تماس بگیرید.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 8
 1. رویام 2 سال قبل

  با خوندن همین مطلب مشکلم حل شد

 2. Mahdis 2 سال قبل

  مطلب خوبی بود

 3. محمود تهرانی 2 سال قبل

  پیشنهاد میدم تبلیغات تلوزیونی بدید وقتی انقدر کارتون درسته

 4. قاسم فرجی 2 سال قبل

  از تعمیرات راضی بودم ممنونم

 5. محمدرضا عابدی 1 سال قبل

  عرض ادب و احترام تکنسین مربوطه با 15 دقیقه تاخیر اومد خواستم اطلاع بدم

 6. مسلم عبادی 1 سال قبل

  سایتتون محشرههههه

 7. حمیدرضا کلباسی 1 سال قبل

  بی نظیر هستید

 8. اسماعیل ایمانی 1 سال قبل

  عالی در یک کلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید