چرا اجاق گاز جرقه می زند ولی روشن نمی شود

چرا اجاق گاز جرقه می زند ولی روشن نمی شود


گاهی اوقات اجاق گاز پس از روشن شدن فندک روشن نمی شود در اینجا می خواهیم بررسی کنیم که چرا اجاق گاز جرقه می زند ولی روشن نمی شود پس همراه ما باشید. اجاق گاز یکی از لوازم دائمی و ضروری در آشپزخانه است بیشتر اجاق گازها گازی هستند و با استفاده از جرقه زن برقی اجاق گاز روشن می شوند هر زمان که با خراب شدن آنها مواجه می شوید فوراً با کادر فعال دکتر آچار تماس حاصل نمایید.

در صورت نگهداری اجاق گاز ممکن است به دلایلی مانند کثیف بودن مشعل ها در اجاق گاز، عدم قرارگیری صحیح مشعل ها در جای خود، نشتی گاز، خرابی دریچه های اجاق گاز، خرابی ترموکوپل و … اجاق گاز روشن نشود.

چرا اجاق گاز جرقه می زند ولی روشن نمی شود ؟

به چه علتی نمی توان اجاق گاز را روشن کرد؟ باید علت روشن نشدن شعله گاز را به صورت خاص مشخص کرد. چون در صورتی که اجاق گاز دارای شعله نباشد نمی توانید با آن غذا را بپزید علت روشن نشدن مشعل یا کار نکردن جرقه زن یکی از مواردی است که باید بررسی شود.

در زیر مواردی را که سبب روشن نشدن گاز می شوند را فهرست می کنیم:

1. سر شعله خیس شود.

 بیشتر ایرادها مرتبط به مشعل های گازی ناشی از انسداد سوراخ های مشعل پس از تمیز کردن یا پس از ریختن مواد غذایی روی گاز است در صورتی که اخیراً اجاق گاز را تمیز کرده اید.

احتمال زیادی وجود دارد که رطوبت به داخل مشعل نفوذ کرده باشد، سپس فندک به طور مداوم در حال جرقه زدن است، بدانید تا وقتی که خشک نشود شعله ور نمی شود به منظور پیشگیری از این امر، قبل از شروع به تمیز کردن فر، برق و گاز را خاموش کنید.

بعد از تمیز کردن شعله و درب آن را با حوله خوب خشک کنید یا با سشوار خشک کنید یا در فر بگذارید تا آب باقی مانده داخل آن خشک شود وقتی مشعل کاملاً خشک شد، آن را در جای مناسب قرار دهید، گاز و برق را وصل کنید و مجدد اجاق گاز را روشن کنید ممکن است طول بکشد تا شعله روشن شود.

چرا اجاق گاز جرقه می زند ولی روشن نمی شود
چرا اجاق گاز جرقه می زند ولی روشن نمی شود

2. قرار دادن نادرست الکترودهای جرقه زن

در آغاز کار بهتر است مطمئن شوید که همه شعله ها بسته و سرد بوده بنابراین با قرار دادن میله های آهنی و درپوش مشکی روی شعله تا الکترودهای سرامیکی سفید ظاهر شوند به شرایط و فاصله الکترود از شعله توجه کنید، در صورتیکه خیلی نزدیک یا خیلی دور است، می توانید تنظیمات را با انگشت خود انجام دهید.

3. عدم قرار دادن صحیح مشعل ها

اطمینان حاصل کنید که مشعل ها در موقعیت درست اجاق گاز قرار دارند به جز این، باید مطمئن شوید که درپوش با سر شعله مناسب است در صورتی که کلاه سیاه به درستی در جای خود قرار گیرد، به راحتی جا می شود.

4. چربی و مواد غذایی در مشعل ها باقیمانده است.

از عوامل روشن نشدن اجاق گاز رسوب چربی است اگر در محفظه یا روی سر مشعل روغن یا مواد افزودنی غذایی باقی مانده باشد، هرچه فندک را روشن کنید.

شعله روشن نمی شود چون که چربی های موجود در مشعل مانع از خارج شدن گاز می شوند اگر رسوبات چربی در محفظه مشعل یا سر مشعل را با استفاده از روشی ابتدایی حذف کنید، اثرات غذا و چربی مانع از خروج گازها و احتراق آن نمی شود.

برای از بین بردن این مواد و رسوبات کافی است از مقداری مواد شوینده و آب برای تمیز کردن مشعل کمک بگیرید می توانید با همین راه حل آسان ایراد به وجود آمده را برطرف نمایید.

 5. فندک شکسته است.

 فندک صدمه دیده بر عدم احتراق اجاق گاز موثر واقع می شود در مواقعی که پس از تمیز کردن مشعل اجاق گاز همچنان شعله اجاق گاز روشن نشد، این امکان وجود دارد که جرقه زن آسیب دیده باشد خرابی فندک باعث عدم تولید جرقه و در نتیجه روشن نشدن شعله اجاق گاز می شود.

در مواقعی که ایراد در قطعهٔ فندک باشد در آغاز عملیات باید الکترودهای جرقه زن را چک کرده و البته لازم است سیم و اتصالات داخلی فندک بررسی شود در این صورت باید از وجود دو نوع شمع در اجاق گاز مطمئن شوید.

فندک اتوماتیک و غیر اتوماتیک در مدل فندک اتوماتیک در صورتی که با فشردن ولوم به طور خودکار مشتعل می شود ولیکن در مدل فندک غیر اتوماتیک باید همزمان با فشار دادن ولوم دکمه فندک را فشار دهید تا جرقه ایجاد شود.

در صورتی که در تعمیرات اجاق گاز تخصص زیادی ندارید، بهتر است از متخصص تعمیرات برند اجاق گاز خود مانند دکتر آچار کمک بخواهید.

6. معیوب شدن شیر ولوم

از دلایل بارز روشن نشدن شعله مرتبط با معیوب شدن پیچ یا ولوم دستگاه باشد شما به راحتی می توانید این مشکل را رفع نمایید با تعویض یا تعمیر پیچ یا ولوم اجاق گاز می توانید مشکل روشن نشدن اجاق گاز را حل کنید. درصورت شکستن ولوم از اشتعال اجتناب کرده برای حل این مشکل، ولوم را تغییر دهید.

چرا اجاق گاز جرقه می زند ولی روشن نمی شود
چرا اجاق گاز جرقه می زند ولی روشن نمی شود

7. معیوب شدن قطعه ترموکوپل

از دلایل برجسته ایی که در روشن نشدن اجاق گاز می تواند موثر واقع بشود صدمه دیدن ترموکوپل است هرزمان که ایراد از ترموکوپل اجاق گاز باشد، اجاق گاز روشن می شود.

ولیکن پس از مدت کوتاهی خاموش می شود با توجه به این شرایط در صورتی که پیچ یا ولوم دستگاه آزاد شود، شعله خاموش می شود بهتر است از یک تعمیرکار مجرب کمک بخواهید چون که تعویض ترموکوپل اجاق گاز کاری ظریف و پیچیده ست و باید به متخصص رها کرد.

8. وجود نشت گاز عامل دیگر است.

عامل نشت گاز و عدم احتراق گاز یکی از ضروری تر ین عوامل است که خطراتی را نیز به دنبال خواهد داشت در مواقعی که گاز نشتی داشته باشد، شعله اجاق گاز روشن نمی شود به خاطر این که نشت گاز اجازه نمی دهد مقدار مناسبی از گاز با هوا مخلوط شود و وارد محفظه مشعل شود و شعله روشن نشود.

کارشناسان دکتر آچار  در اسرع وقت  در محل بعد از اطلاع رسانی شما و مراجعه حضوری  دستگاه را عیب یابی کرده و به درستی عیب را تشخیص داده و خدمات خود را ارائه می دهند.

سرویس و تعمیرات اجاق گاز

در صورتی که نکات بالا در مورد اجاق گاز شما رفع نشد می توانید با دکتر آچارتماس بگیرید تا یکی از تکنسین های مجرب آنها به صورت حضوری اقدام به عیب یابی، تعمیر و سرویس اجاق گاز شما را در هر برندی را انجام بدهد.

قابل ذکر می باشد که انجام همهٔ تعمیرات و تعویض قطعات یدکی اصلی و مرغوب انجام می شود در ضمن تمامی خدمات ما شامل 6 ماه گارانتی می باشد.

نتیجه گیری

امکان دارد که در حین استفاده از اجاق گاز در برندهای مختلف با کارکرد نادرست روبرو بشوید که بهتر است در اولین فرصت اقدامات لازم در جهت برطرف کردن عیب به وجود آمده را انجام دهید که توصیهٔ ما به شما این است که کار رابه دست افراد ماهر و با تجربهٔ دکتر آچار بسپارید تا با خیالی آسوده تعمیرات را به پایان برسانند.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 3
 1. حسینعلی محمدزاده 2 هفته قبل

  تعمیرکارتون اومد اجاق گازمون رو تعمیر کرد واقعا کارش عالی بود ممنون

  1. دکتر آچار 2 هفته قبل

   خوشحالیم که از خدمات ما راضی بودید، موفق و پیروز باشید

 2. محمدرضا امینی 2 هفته قبل

  من خیلی از کارتون راضیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید