دلایل کدر شدن ظرفها داخل ماشین ظرفشویی

دلایل کدر شدن ظرفها داخل ماشین ظرفشویی


دلایل کدر شدن ظرفها داخل ماشین ظرفشویی چیست؟

ممکن است شما هم پس از خارج کردن ظروفتان از ماشین ظرفشویی با ظرف هایی کدر رو به رو شده باشید، کدر شدن ظرف ها داخل ظرفشویی یکی از مشکلات اساسی محسوب میشود، در این مطلب دلایل کدر شدن ظرفها داخل ماشین ظرفشویی را بررسی میکنیم.

دلایل کدر شدن ظرف داخل ماشین ظرفشویی

از اساسی ترین مشکلاتی که افراد را در رابطه با استفاده از ماشین ظرفشویی درگیر میکند، تمیز نشستن ظروف و کدر شدن آن ها پس از شست و شو است.

کدر شدن ظرف ها داخل ماشین ظرفشویی میتواند به دلایل مختلفی از جمله ایراد و خرابی در قطعات، عدم رعایت اصول صحیح استفاده از ماشین ظرفشویی و موارد دیگر اتفاق بیفتد، در ادامه دلایل کدر شدن ظرفها داخل ماشین ظرفشویی را معرفی میکنیم.

تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار
تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار

1. تنظیمات اشتباه ماشین ظرفشویی

یکی از عوامل مهمی که در کیفیت شستشوی ظروف با ماشین ظرفشویی تأثیر گذار است، تنظیمات دستگاه میباشد.

انتخاب برنامهٔ شستشوی مناسب برای ظروف کثیف و تنظیم کردن صحیح مقدار سختی آب با توجه به سختی آب منطقه سکونتتان از مهم ترین مواردی هستند که باید در رابطه با تنظیمات ماشین ظرفشویی پیش از شروع شستن ظروف رعایت شوند.

2. عدم توجه به چینش درست ظروف در ماشین ظرفشویی

چیدن ظروف بدون نظم در ماشین ظرفشویی از دیگر دلایل کدر شدن ظرفها داخل ماشین ظرفشویی بعد از شستشو محسوب میشوند.

با چینش نادرست ظروف در دستگاه مایع شوینده و آب کافی به همه بخش ها نمیرسد و آن بخش ها به خوبی شسته نمیشوند و لکه ها بر روی آن ها باقی مانده و موجب کدری ظروف میشوند.

همچنین چیدن نامرتب ظروف به دلیل مانع شدن آن ها در مسیر حرکت و گردش آب از بازوهای آبپاش موجب آسیب به بازوهای دستگاه و اختلال در عملکرد آن ها میشود، ظروف را با توجه به میزان کثیفی یا تمیزی شان به صورت مرتب و منظم در دستگاه بنچینید.

دلایل کدر شدن ظرفها داخل ماشین ظرفشویی
دلایل کدر شدن ظرفها داخل ماشین ظرفشویی

3. گرفتن مسیر نازل های بازوی شستشوی ظرفشویی

 هنگامی که نازل ها یا سوراخ های بازوی های شستشوی ماشین ظرفشویی به دلیل وجود رسوبات آب، مواد غذایی خرده ریز و… مسدود شوند، آب کافی به ظروف نمیرسد و در نتیجه ظرف ها کثیف و کدر باقی میمانند.

اگر متوجه شدید که میزان آب داخل دستگاه کافی نیست یا آب به خوبی روی دستگاه پاشیده نمیشود سوراخ های سری بازوها را بررسی کنید تا مسدود و بسته نباشند، در صورت انسداد سری ها، آن ها را به کمک سوزن رفع کنید.

4. کثیف بودن فیلتر تخلیه ظرفشویی

زمانی که فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی به دلیل انسداد، آب های کثیف دستگاه را به خوبی تخلیه نکند، ظرف ها به خوبی تمیز و شسته نمیشوند و کدر میشوند، توجه کنید که فیلتر ماشین ظرفشویی تان را در فواصل زمانی مختلف تمیز کرده و از عدم گرفتگی فیلتر مطمئن باشید.

فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی تان را هر چند وقت یکبار از دستگاه جدا کرده و با آب داغ و صابون بشویید تا مسدودیت آن برطرف شود.

5. معیوب بودن شیر ورودی آب ظرفشویی

شیر ورودی آب یکی از قطعات کاربردی در ماشین ظرفشویی به حساب می آید که ایراد و اشکال در آن و کاهش آب ورودی به ماشین ظرفشویی موجب عدم شست و شوی خوب ظروف در ماشین ظرفشویی و از دلایل کدر شدن ظرفها داخل ماشین ظرفشویی میباشد.

توصیه میشود شیر ورودی آب توسط تکنسین تعمیرات ظرفشویی بررسی شود تا در صورت خرابی تعویض گردد.

6. معیوب بودن بازوهای آبپاش

همانطور که در بالا اشاره کردیم ایراد در بازوهای آبپاش ماشین ظرفشویی از دلایل اصلی کدر شدن ظروف پس از شستشو با ماشین ظرفشویی است.

در صورتی که این بازوها بشکنند یا نتوانند به درستی حرکت کنند، آب کافی به ظروف نمیرسد و ظرف ها تمیز نمیشوند، بهتر است برای رفع این مشکل بازوهای آبپاش توسط تعمیر کار بررسی شده و در صورت نیاز تعویض شوند.

7. عیب و خرابی سیستم پمپ آب ماشین ظرفشویی

سیستم پمپ ماشین ظرفشویی دارای قطعات متفاوتی از جمله پمپ گردش آب (موتور)، پروانه، تسمه و… است که اختلال در هر یک از قطعات میتواند کارکرد کلی سیستم را با اختلال مواجه کرده و از دلایل کدر شدن ظرفها داخل ماشین ظرفشویی باشد.

ممکن است تسمه این سیستم پاره شده باشد، پروانه آن شکسته باشد یا موتور آن سوخته باشد، توصیه میشود برای عیب یابی این سیستم و رفع مشکل از تکنسین ماهر کمک بگیرید.

دلایل کدر شدن ظرفها داخل ماشین ظرفشویی
دلایل کدر شدن ظرفها داخل ماشین ظرفشویی

8. خرابی و ایراد در ترموستات یا المنت حرارتی ظرفشویی

زمانی که آب ماشین ظرفشویی به دلیل ایراد و خرابی ترموستات یا المنت به اندازه کافی گرم نشود، ظروف به خوبی تمیز نمیشوند و لکه ها بر روی آن ها باقی مانده و ظروف کدر میشوند.

سوختن ترموستات یا المنت از دلایل اصلی گرم نشدن آب دستگاه ظرفشویی هستند که بهتر است بررسی، تعمیر و تعویض آن ها به تکنسینی با تجربه و ماهر سپرده شود.

9. خرابی و ایراد در قطعه برد الکترونیکی ظرفشویی

در صورتی که برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی به هر دلیلی ایراد پیدا کند میتواند در فرایند این دستگاه اختلال ایجاد کند و موجب کدر شدن ظروف داخل ماشین ظرفشویی شود.

برای بر طرف کردن این مشکل پس از بررسی تمام موارد، این مورد را به تکنسینی حرفه ای و متخصص بسپارید.

10. ایراد جا پودری ماشین ظرفشویی

در صورتی که جا پودری ماشین ظرفشویی دچار ایراد و خرابی باشد، عایق نباشد و پودر به درستی وارد دستگاه نشود، ظروف به خوبی تمیز نشده و کدر میمانند.

11. ایراد در جا پودری ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل کدر شدن ظرفها داخل ماشین ظرفشویی که ممکن است در تمیز نشستن ظروف مؤثر باشد، محفظه جاپودری ظرفشویی است، این بخش باید به درستی بسته شده و کاملاً عایق باشد.

در صورتی که جا پودری ایراد داشته باشد و پودر شوینده به همراه آب وارد ظرفشویی نشود، ظروف به خوبی شسته و تمیز نمی شوند، با تعویض جا پودری می توانید این مشکل را برطرف نمایید.

12. شوینده نامناسب ماشین ظرفشویی

مهم ترین عامل کدری ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده از شوینده نامناسب در دستگاه است، قرص ماشین ظرفشویی، ژل، پودر، مایع آبکشی، نمک مخصوص از مهم ترین شوینده های ماشین ظرفشویی هستند که هر کدام کارایی مخصوص به خود را داشته و در کدر شدن ظروف مؤثرند.

توجه کنید در صورتی که از ماده شوینده نامناسب برای شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده کنید، امکان کدری ظروف در داخل ماشین ظرفشویی افزایش پیدا میکند.

برای کاهش کدری ظروف داخل ماشین ظرفشویی موارد زیر را رعایت کنید:

 • تنها ظروفی را در دستگاه قرار دهید که مخصوص شست و شو با ماشین ظرفشویی باشند.
 • ظروف را به صورت کاملاً مرتب و منظم در ماشین بنچینید.
 • از مایع جلا دهنده ظروف به مقدار کافی استفاده کنید.
 • میزان سختی آب ماشین ظرفشویی‌ تان را با میزان سختی آب منطقه سکونت خود تنظیم کنید.

تعمیرگاه تعمیر لوازم خانگی

دکتر آچار تعمیرگاهی مجاز و معتبر در شهر تهران است که به تعمیر انواع لوازم خانگی از جمله ماشین ظرفشویی میپردازد، در صورتی که عملکرد دستگاهتان دچار ایراد و خرابی شد نگران نباشید و تعمیرات خود را به تکنسین های دکتر آچار بسپارید.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 10
 1. تالا 2 سال قبل

  گروه واتساپی هم دارید؟

 2. تی ام بکس 2 سال قبل

  گل گفتید دست مریضاد

 3. کوکی 2 سال قبل

  شواهد امر نشون میده که شما کارتون خوبه امیدوارم واقعا تجربه خوبی داشته باشم از کار با شما

 4. سیدعلی جمشیدی 2 سال قبل

  احسنت عالی بود

 5. مسلم میری 2 سال قبل

  مقالاتتون عالین واقعا!

 6. خلیل حمیدی 1 سال قبل

  هزینه مشاورتون چنده؟

 7. مهدی میر 1 سال قبل

  میتونم شماره شما رو داشته باشم؟

 8. حبیب الله اصغری 1 سال قبل

  بی نظیر هستید

 9. جلال قهرمانی 1 سال قبل

  مطلب جامع و خوبی بود

 10. ایمان منصوری 1 سال قبل

  اینا فوق العادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید