راهنمای نحوه ی چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

راهنمای نحوه ی چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی


ماشین ظرفشویی یکی دیگر از لوازم پر کاربرد در آشپزخانه های امروز می باشد که در مقاله راهنمای نحوه ی چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی با چیدن ظروف شما را آشنا می کنیم.

استفاده از ماشین ظرفشویی یک روش راحت و آسان برای تمیز کردن ظروف است، ولی فقط وجود و حضور داشتن ماشین ظرفشویی حرف آخر را نمی زند.

شما باید از مواد شوینده بسیار عالی برای شستن ظروف استفاده کنید، باید بدانید چه چیزهایی را در ماشین ظرفشویی قرار دهید و چه چیزهایی را در ماشین ظرفشویی نگذارید.

 قرار دادن ظروف را در داخل ماشین ظرفشویی اصولی دارد که با رعایت کردن آن می توان کارایی بالایی ماشین داشته باشد و کار با کیفیتی را ارائه بدهد.

در اصل  این است شما نباید برای اینکه مدت زمان کمتری با ماشین ظرفشویی کار داشته باشید و سریع تر کار را انجام بدهید تمامی ظروف را به هر قیمتی شده در داخل دستگاه قرار بدهید.

در این حالت، انتظار نداشته باشید که دستگاه تمام ابزار آلات و ظروف را تمیز و براق به شما ارائه بدهد.

در این جا قصد داریم در مورد بهترین روش قرار دادن ظرف در داخل دستگاه ماشین ظرفشویی را برای تان توضیح دهیم.

راهنمای نحوه ی چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی
راهنمای نحوه ی چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

چند نکته ی مهم در امر شستشوی ظروف توسط ماشین ظرفشویی

درست است که حجم کم ظروف در ماشین ظرفشویی تاثیری در فرایند شستشو و عملکرد دستگاه ماشین ظرفشویی ندارد، اما بهتر است به اندازه کافی ظروف کثیف در ماشین قرار داده شود تا با استفاده  از برق و آب بتوان یک شستشوی عالی داشته باشید.

همیشه قبل از گذاشتن ظروف در داخل دستگاه بقیه  مواد غذایی و تنقلات باقی مانده در ظروف را به خوبی تمیز کنید.

توجه داشته باشید اگر ظرفی دارید که غذا در آن سوخته است، ابتدا مواد سوخته را جدا کرده و سپس برای آبکشی در ماشین ظرفشویی قرار دهید.

بهتر است لیوان هایی که دارای انتهای مقعر و فرو رفته ایی دارند را نیز کج و زاویه دار در داخل ماشین ظرفشویی قرار بدهید تا آب به خوبی وارد سطح لیوان ها بشود و عملیات شستشو به خوبی اجرا بشود.

 به هیچ عنوان در ظروف که از جنس آلومینیومی، مسی، طلایی و نقره ای یا روکش شده است با ماشین ظرفشویی برای شست و شو قرار ندهید زیرا ممکن است آسیب ببینند.

همچنین برای تمیز کردن اشیاء برنجی، برنزی، چوبی یا چینی که با طلا تزئین شده اند از ماشین ظرفشویی استفاده نکنید.

به طور کلی ظروفی که مقاومت در برابر حرارت، با تزئینات و روکش های فلزی، چدن، رنگ شده یا سفالی در آبکاری طلا، ظروف دست ساز چوبی یا استخوانی، ظروف غیر قابل شستشو در ماشین ظرفشویی و ظروف آهنی قرار ندهید.

 برخی از ظروف پلاستیکی و پیرکس به دلیل موادی که دارند گرما را جذب نمی کنند بنابراین پس از شستن لکه های آب روی آنها مشاهده می شود.

آموزش و راهنمای نحوه ی چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

مدل و طراحی در ماشین های ظرفشویی با توجه به برند و شرکت تولید کننده با هم مختلف است. نحوه ی چیدمان ظروف با توجه به مدل ساخت آن ها با هم فرق دارد و اختلاف کوچکی در طرز قرار دادن ظروف می باشد.

روش ها و ترفندهای زیر برای قرار دادن صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی و موثر در براق شدن و تمیز شدن ظروف است، رعایت این نکات به شما کمک می کند تا بهترین استفاده را از ماشین ظرفشویی خود ببرید.

قرار دادن ظروف در زوایای متناسب

یکی از موارد بسیار مهمی که در امر نحوه ی چیدمان ظروف تاثیر گذار می باشد قرار گرفتن ظروف در زاویه ی متناسب است.

 بهتر است به این نکته توجه داشته باشید به گونه ایی ظروف را در داخل ماشین ظرفشویی قرار بدهید که قسمت های کثیف ظرف رو به قسمت مرکزی ماشین ظرفشویی باشد و به نسبت دهانه های واشر دارای زاویه باشد.

اطلاع داشته باشید که قرار دادن ظروف در یک زاویه ی متناسب می تواند به یک شستن عالی کمک بهتری کند و همچنین باعث خشک شدن بهتر هم خواهد شد.

راهنمای نحوه ی چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی
راهنمای نحوه ی چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

چطور می توان بهترین استفاده از ماشین ظرفشویی را داشته باشید؟

 • بهتر است بعد از هر بار استفاده از دستگاه ماشین ظرفشویی آن را تمیز و مرتب کرد.
 • دمای آب دستگاه ماشین ظرفشویی را به طور دائم بررسی کنید تا اطمینان داشته باشید که دستگاه از حرارت متناسب برای شستشو استفاده می کند، حداقل دمای مورد نیاز باید 48 درجه باشد.
 • اگر آب منطقه ی شما دارای املاح معدنی بسیاری است بهتر است از مقدار بیشتری مواد شوینده استفاده بشود.
 • هر رقت می خواهید از مواد شوینده و یا مواد جلا دهنده برای ماشین ظرفشویی استفاده کنید به تاریخ انقضاء ی آن توجه داشته باشید که تاریخ گذشته نباشد.
 • سرویس های دوره ایی را به موقع انجام بدهید.

جدا قرار دادن ظروف از یکدیگر در داخل ماشین ظرفشویی

این فقط زاویه مناسب نیست که نحوه چیدمان ماشین ظرفشویی را تعیین می کند، همچنین حفظ فاصله ی متناسب بین ظروف یک امر مهم تلقی می شود، ظروف مختلف را حتماً جدا جدا قرار دهید و ماشین ظرفشویی را بیش از حد مجاز پر نکنید.

تجمع ظروف در ماشین ظرفشویی از رسیدن آب و مواد شوینده به خوبی به آنها جلوگیری می کند، انباشته کردن ظروف بر روی هم  یعنی قرار دادن ظروف با ظاهری متفاوت، مثل قاشق و کاسه، طوری که انگار آنها را در کمد چیده اید، می تواند در این امر موثر باشد.

محکم قرار دادن ظروف در داخل دستگاه ماشین ظرفشویی

نکته دیگری که در چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی باید به آن توجه کنید این است که ظروف را به طور  محکم روی قفسه در جایگاهش قرار دهید تا در هنگام شستشو ثابت باشد و به ظروف دیگر در حالت ضربه قرار نگیرد.

اهمیت دادن به این موضوع باعث شده که در حین انجام عملیات شستشو با ایجاد ضربه به ظروف شما صدمه ایی وارد نشود و از طرف دیگر هم موجب بهتر تمیز شدن ظروف و رسیدن آب به تمامی قسمت های ظروف شده و یک کار با کیفیت و رضایت مندی صورت می گیرد.

آموزش نحوه ی درست قرار دادن ظروف نقره ایی، قاشق و چنگال ها

ظروف نقره را در سبد اختصاصی قرار دهید، هنگام قرار دادن ظروف، مطمئن شوید که آنها روی هم قرار نگیرند و تجمع  صورت نگیرد.

زیرا این نوع مدل قرار دادن باعث شستشوی بی کیفیت ماشین ظرفشویی در نظافت می شود، چاقوها را طوری در دستگاه قرار دهید که دسته آن رو به بالا باشد تا هنگام بیرون آوردن آن ها از دستگاه، دست ها و انگشتان شما ایمن باشند.

قاشق ها و چنگال ها را در ماشین ظرفشویی قرار دهید تا دسته های آن ها پایین بیاید، این روش پرکردن ماشین باعث می شود شستن قاشق، چنگال و چاقو بهتر شود.

 وقتی همه ظروف در جای خود قرار گرفتند و در جای خود محکم شدند، ماشین ظرفشویی را به میزان لازم با توجه به سختی آب پر کنید، اگر نمی دانید سختی آب چقدر است.

ظرف مواد شوینده را تقریباً تا نیمه پر کنید، سپس تنظیمات شستشو و خشک کردن مورد نظر را انتخاب نموده، اگرچه قرارگیری مناسب ماشین ظرفشویی تاثیر گذار در امر شستشوی ظروف خواهد بود.

 برخی از ماشین های ظرفشویی دارای ویژگی های برتری به نسبت بقیه ی ماشین های ظرفشویی هستند، مانند: چرخه سنسور وقفسه ی سوم است که به شما کمک می کند تا از ماشین ظرفشویی بیشتر استفاده کنید.

راهنمای نحوه ی چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی
راهنمای نحوه ی چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

قرار دادن صحیح ماهیتابه و دیس در ماشین ظرفشویی

بهتر است که  دیس و بشقاب های خیلی بزرگ را  درقسمت کناره و یا قسمت عقب ماشین ظرفشویی قرار بدهید و از قسمت درب دستگاه فاصله داشته باشد.

زیرا رعایت نکردن این امر باعث شده که مواد شوینده به قسمت های دیگر دستگاه ماشین ظرفشویی به خوبی نرسد و امر شستشو را با اختلال روبرو بکند و نیازمند تعمیرات ظرفشویی خواهد شد.

نحوه ی قرار دادن قابلمه ها در داخل ماشین ظرفشویی

وسایلی که برای پخت و پز مورد استفاده قرار می گیرد مثل قابلمه ها که بزرگ می باشد بهتر است که در قسمت کناری  و یا عقب قفسه ی پایین ماشین ظرفشویی قرار بگیرد.

نحوه ی قرار دادن درست کاسه های بزرگ در ماشین ظرفشویی

باید برای یک شستشوی متناسب کاسه های بزرگ را در بین دندانه ها و یا در پشت و جلوی قفسه ی پایین قرار دهید و قسمت داخلی کاسه را به سمت مرکز ماشین ظرفشویی قرار بدهید و حالت زاویه  دار به سمت پایین باشد.

نحوه ی قرار دادن ظروف بشقاب ناهار و شام در ماشین ظرفشویی

باید در قسمت پایینی ماشین ظرفشویی بشقاب ها را قرار بدهید، نحوه قرار دادن آن ها باید به صورتی باشد که  که قسمت کثیف آن ها به طرف دهانه ی واشر باشد.

به شما توصیه می کنیم که هرگز ظروف را بر روی هم قرار ندهید که در این مواقع باعث شده که ظروف به خوبی تمیز نشود و کثیفی و چربی ها بر روی ظروف باقی بماند.

اگر ظروف شما در سایز کوچک و بزرگ قرار دارد بهتر است به خاطر تمیز شسته شدن آن ها و روی هم قرار نگرفتن آ ن ها، بشقاب های کوچک و بزرگ را به صورت یک در میان بگذارید تا بهتر شسته بشود.

نحوه صحیح قرار دادن ظروف پلاستیکی در ماشین ظرفشویی

قبل از همه ی موارد باید از قابل شستشو بودن ظروف پلاستیکی اطمینان حاصل کنید که در برخی ازموارد با حک کردن تصویری این موضوع را نشان داده است.

باید این گونه ظروف پلاستیکی را در قسمت بالایی ماشین ظرفشویی و به دور از قطعه ی و عملکرد المنت باشد و حرارت زیادی را احساس نکند.

ظروف و درب های پلاستیکی نیز از جمله ظروفی هستند که برای شست و شو در قفسه بالایی دستگاه مناسب هستند به شرطی که در ماشین ظرفشویی قابل شستشو باشند و ظروف پلاستیکی شبیه کاسه های کوچک را رو به پایین سبه سمت مرکز ماشین ظرفشویی قرار دهید و قسمت مرکزی ماشین قرار دهید.

ظروف پلاستیکی را همیشه در قفسه بالایی ماشین قرار داده زیرا حرارت تولید شده در این قسمت کمتر بوده و صدمه ی کمتری به آن ها وارد می شود.

ظروف پلاستیکی  به دلیل قرار گرفتن در معرض گرمای زیاد، پیچ خورده و غیر طبیعی می شوند.

نحوه ی قرار دادن لیوان و فنجان ها در داخل ماشین ظرفشویی

بهترین قسمت برای شستشوی این گونه ظروف در ماشین ظرفشویی قرار دادنش در قسمت قفسه ی بالایی ماشین ظرفشویی است که باید به حالت برعکس چیدمان صورت بگیرد و همچنین رعایت فاصله ی بین ظروف  یکی از موارد بسیار مهم تلقی می شود.

راهنمای نحوه ی چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی
راهنمای نحوه ی چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

جایگاه ظروف در قفسه ی بالایی ماشین ظرفشویی

به طور معمول پیشنهاد می شود که ظروف مانند لیوان، فنجان، کاسه های کوچک، را در حالت برعکس قرار داده به طوری که ظروف به هم نچسبیده باشد زیرا باید آب به قسمت های مختلف و در وسط ظروف باید نفوذ داشته باشد.

 قرار گرفتن ظرف در قفسه ی پایینی ماشین ظرفشویی

این قفسه مختص ظروف بزرگ تر  مانند قابلمه ها و بشقاب ها می باشد، البته اگر دستگاه جا داشته باشد می توان در قابلمه ها و قابلمه ها را در این قسمت قرار داد.

نحوه ی قرار دادن و جایگاه متناسب کفگیر و ملاقه در ماشین ظرفشویی

بهترین جایگاه برای قرار دادن کفگیر و ملاقه در ماشین ظرفشویی در قسمت قفسه ی بالایی می باشد، باید طوری قرار بدهید که نیفتد، جایگاه آن ها را محکم و ثابت کنید و از هر گونه لرزش مطمئن بشوید زیرا یک کم بی احتیاطی کردن می تواند به بازوهای پاشنده ی آب آسیب  برساند.

برای شستن چه ظروفی از ماشین ظرفشویی استفاده نکنیم؟

شستشوی قابلمه های مسی، روحی (رویی)،ظروف بامبو، ظروف چوبی، ظروف پلاستیکی بدون نشان ایمنی، ظروف کرستال، ظروف برچسب دار، ظروف تزیینی، رنده، لیوان های عایق بندی نشده، ماهی تابه های نچسب، چاقو ها به هیچ عنوان با ماشین ظرفشویی انجام ندهید، چرا که قرار دادن این ظروف در ماشین ظرفشویی موجب آسیب و خرابی دستگاه ظرفشویی می شود. 

برای شستن ظروف در ماشین ظرفشویی از چه مواد شوینده ای استفاده کنیم؟

برای شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی از مواد شوینده مخصوص ماشین استفاده کنید، مواد شوینده نامناسب در بخش های مختلف دستگاه جمع شده و موجب اختلال در عملکرد کلی ماشین ظرفشویی می شود، در صورتی که از پودر برای شستشوی ظروف استفاده می کنید از میزان پودر مناسب استفاده کنید.

راهنمای نحوه ی چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی
راهنمای نحوه ی چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

سخن آخر

همچنین مشخص شد که چیدمان نامناسب نه تنها می‌تواند ظروف را تمیز نکند، بلکه باعث ایجاد مشکلاتی مانند آسیب به دستگاه نیز می‌شود، بنابراین برای چیدمان صحیح ظروف کثیف در داخل دستگاه باید دانش کافی داشته باشید.

یکی دیگر از مواردی که برای نگهداری از ماشین ظرفشویی توصیه می شود، سرویس به موقع است. سرویس دوره ای دستگاه برای جلوگیری از خرابی کاربرد دارد و شما را از پرداخت هزینه های زیاد برای انجام تعمیرات در امان نگه می دارد.

هر زمان که ماشین ظرفشویی شما نیازمند انجام سرویس های دوره ایی شد و یا اینکه بر روی ظروف خط و خش ایجاد کرد، برای انجام هر گونه تعمیرات و انجام سرویس ماشین ظرفشویی می توانید با دکتر آچار تماس بگیرید تا در یک فرصت متناسب و حضور به موقع خود خدمات خود را ارائه بدهند.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 5
 1. امیر خانی 1 سال قبل

  عرض ادب و احترام تکنسین مربوطه با 15 دقیقه تاخیر اومد خواستم اطلاع بدم

 2. اکبر عبدی 1 سال قبل

  چرا اینقد کم؟

 3. احسان جنتی 1 سال قبل

  شواهد امر نشون میده که شما کارتون خوبه امیدوارم واقعا تجربه خوبی داشته باشم از کار با شما

 4. میثم عظیمی 1 سال قبل

  همکارتون تخفیف خوبی بهم داد ممنونم

 5. احسان خوئینی ها 1 سال قبل

  یکی از بهترین ها هستید حرفه ای و موفق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید