دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی


دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی چیست؟

ماشین ظرفشویی در دنیای امروزی یکی از وسایل پر طرفدار در آشپزخانه ها می باشد و با وجود این دستگاه برای شستشوی ظروف از لحاظ وقت و مصرف مقدار آب بسیار صرفه جویی خواهد شد.

هر زمان که با مشکل در عملکرد دستگاه ماشین ظرفشویی خود روبرو شدید بهتر است با کارشناسان تعمیرات ماشین ظرفشویی دکتر آچار ارتباط برقرار کنید تا در کمترین زمان ممکن خدمات شان را ارائه بدهند.

ماشین های ظرفشویی در برندی و با هر کیفیتی که باشند باز هم احتمال دارد که در اثر گذشت زمان و استفاده های مکرر با اختلالاتی روبرو بشوند که نیازمند تعمیرکار بشوند.

در بعضی از اوقات احتمال دارد که با تمیز نشستن و یا مواردی چون خوب خشک نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی روبرو بشوید، گاهی هم این مورد می تواند درایجاد لکه های آب بر روی ظروف باشد.

در این مواقع باید دوباره ظروف را خشک کرد و این ایراد می تواند وقت شما را به هدر بدهد.

چرا ماشین ظرفشویی شما با مشکل خشک نکردن ظروف روبرو شده است؟

اگر خیس ماندن ظروف بعد از اتمام کار دستگاه ماشین ظرفشویی را مشاهده کردید بهتر است که دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی را جویا بشوید.

علت های متعددی برای خشک نکردن ظروف در داخل ماشین ظرفشویی وجود دارد، احتمال دارد که عملکرد داخلی دستگاه ماشین ظرفشویی مانند قطعه ی المنت با مشکل روبرو شده باشد، که در خشک کردن ظروف با مشکل مواجه شده است.

گاهی می تواند به خاطر درست قرار ندادن ظروف در داخل دستگاه ماشین ظرفشویی باشد و یا این که گاهی برنامه ی شستشوی ظروف را به درستی تنظیم نکرده باشید.

البته تمام شدن مایع جلا دهنده در دستگاه ماشین ظرفشویی هم می تواند باعث بروز این مشکل در دستگاه ماشین ظرفشویی باشد.

تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار
دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

عوامل محتمل در دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

زمانی که ماشین ظرفشویی دچار مشکلاتی شود خشک کن آن کار نخواهد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

 • به علت باز کردن بلافاصله ی درب دستگاه ماشین ظرفشویی
 • مدل قرار دادن ظروف در داخل دستگاه ماشین ظرفشویی
 • کثیفی روی ظروف
 • باز نشدن دریچه ی دستگاه
 • خراب شدن موتور فن تهویه دستگاه ماشین ظرفشویی
 • ایراد پیدا کردن قطعه ی المنت گرمایشی

و ظروف پلاستیکی از جمله مواردی است که می تواند در پیدایش و نمایان شدن این ایراد در دستگاه ماشین ظرفشویی دخالت داشته باشد.

موثر بودن عملکرد قطعه ترموستات المنت حرارتی در عمل خشک کردن ظروف

همان طور که می دانید قطعه ی ترموستات از قطعاتی است که در دستگاه ماشین ظرفشویی برای تنظیمات دما و جلوگیری از بیش از حد داغ شدن المنت در دستگاه ماشین ظرفشویی می باشد.

هر زمان که این قطعه خراب بشود، می تواند در قطعه شدن هیتر مدار تاثیر گذار باشد و ظروف را به خوبی خشک نکند،  خراب شدن این قطعه در خشک نکردن ظروف سهیم خواهد بود.

 عملکرد قطعه ی فن خشک کن در دستگاه ماشین ظرفشویی

 در بعضی از مدل های دستگاه ماشین ظرفشویی از یک یا دو تا فن برای عمل خشک کردن ظروف استفاده می شود و از عملکردهای این قطعه خروج بخارات آب از محفظه ی دیگ و کمک به خشک کردن ظروف در ماشین ظرفشویی می باشد.

در زمانی که این قطعه ایراد پیدا کند و نیازمند تعمیرات بشود، اختلال در عملکردش ایجاد می گردد و یکی از دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی است.

دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

عملکرد کندانس در ماشین ظرفشویی چگونه است؟

در بیشتر ماشین های ظرفشویی که از قطعه ی فن برای خشک کردن ظروف استفاده می شود دارای منبعی به نام کندانس می باشند که برای خروج بخارات آب و جمع کردن این بخارات در درون خودش مورد استفاده قرار می گیرد.

در زمانی که این منبع راهش مسدود بشود و مجاری آن بسته شده باشد، از کیفیت آن کاسته خواهد شد و ظروف به خوبی در داخل دستگاه ماشین ظرفشویی خشک نخواهد شد.

مجهز بودن ماشین ظرفشویی به سیستم باز شدن اتوماتیک درب دستگاه ماشین ظرفشویی

شما مصرف کنندگان عزیز می توانید در انتهای کار شستشوی ظروف در دستگاه ماشین ظرفشویی درب دستگاه را به مقدار کمی باز بگذارید تا تمامی بخارات آب را خارج کنید و به خشک شدن ظروف کمک کنید.

زیرا احتمال دارد که دستگاه ماشین ظرفشویی شما مجهز به اتومات برای باز کردن درب دستگاه نباشد ولی می توانید به صورت دستی این کار را در پایان شستشوی ظروف انجام بدهید و کمک به خشک کردن ظروف کنید.

چند توصیه برای بهتر خشک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

 کارشناسان حرفه ایی و ماهر دستگاه ماشین ظرفشویی توصیه می کنند که:

در زمان چیدمان ظروف در داخل دستگاه ماشین ظرفشویی بهتر است که فاصله ی ظروف را رعایت کرد، نباید فشرده باشد.

یا اینکه بیش از حد مجاز ظروف را در داخلش قرار ندهید زیرا گردش هوا برای خشک شدن ظروف به خوبی صورت نمی گیرد.

بهتر است که از مایع جلادهنده استفاده کنید به دلیل اینکه وجود این مایع پیوند میان آب و ظروف را از بین می برد و در جدا شدن راحت آب از ظروف نقش دارد.

گرما در بهتر خشک شدن ظروف نقش دارد، ممکن است که دستگاه ماشین ظرفشویی شما دارای تجهیزات و یا گزینه ایی برای انتخاب افزایش دما داشته باشد.

بهتر است که بعد از پایان یافتن کار شستشوی ظروف درب دستگاه را باز بگذارید که باعث بهتر خشک شدن ظروف خواهد شد.

برای تخلیه ظروف از درون دستگاه بهتر است که ابتدا قسمت پایین را خالی کنید، زیرا با کشیدن و تخلیه کردن ظروف قسمت بالا احتمال دارد که آب بر روی ظروف پایین بریزد.

بهتر است که برای مراقبت از دستگاه ماشین ظرفشویی در زمان شستشو فیلترهای دستگاه و بازوان آب پاش را چک کنید و از چرخش کامل آن اطمینان داشته باشید.

در بازده زمانی دو ماه بهتر است که فیلترها را باز کنید و آن ها را تمیز کنید زیرا ممکن است که در زمان شستشو خرده های غذا در داخلش قرار گرفته باشد، هر چند وقت یکبار بهتر است از جرم گیر ماشین ظرفشویی استفاده بشود و دستگاه را خالی روشن کنید.

اگر شما آن را فعال نکرده باشید عمل خشک کردن صورت نمی گیرد و بهتر است دکمه ی آن را فعال نموده تا عمل خشک کردن صورت بگیرد.

دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

خراب شدن قطعه ی المنت گرمایی در دستگاه ماشین ظرفشویی

ممکن است که قطعه ی المنت دستگاه ماشین ظرفشویی سوخته باشد، در این مواقع ظروف را با آب سرد می شوید، به همین علت در انتهای کار شستشوی ظروف دیگر عمل خشک کردن صورت نمی گیرد.

در این مواقع برای بررسی این قطعه بهتر است که دستگاه ماشین ظرفشویی را از برق بیرون آورده و با یک مولتی متر اتصال را چک کرد.

قطعه ی المنت گرمایی جایگاهش در قسمت زیر مخزن ظرفشویی قرار دارد، با باز کردن قسمت پنل پایینی دستگاه می توان آن را بررسی کرد.

بهتر است مدار الکتریکی و ترمینال ها را بررسی کرد و در صورت نیاز با متخصصین برای برطرف کردن این عیب دستگاه ماشین ظرفشویی تماس حاصل نمود و اقدام برای برطرف کردنش را مهیا کرد.

دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی باز نشدن دریچه

 در بسیاری از دستگاه ماشین ظرفشویی از یک دریچه برای خروج هوای گرم و بخارات آب استفاده می کنند و در زمانی که این دریچه به درستی عمل نکند و باز نشود، رطوبت بر روی ظروف شما باقی خواهد ماند و این دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی خواهد بود.

فعال نبودن برنامه ی خشک کن در دستگاه ماشین ظرفشویی

گاهی اتفاق افتاده است که در زمان انتخاب برنامه ی شستشو توجه نداشته باشید که برنامه ی خشک کن را فعال کنید زیرا در بعضی از دستگاه های ماشین ظرفشویی خشک کن به صورت دستی فعال می شود.

دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

خراب شدن قطعه ی موتور فن تهویه در دستگاه ماشین ظرفشویی

در مدل هایی از ماشین های ظرفشویی در انتهای عمل خشک کردن ظروف از موتور فن تهویه استفاده کرده، در صورتی که موتور فن خراب شده باشد دیگر ظروف به درستی و خوبی خشک نخواهد شد.

برای اینکه از خراب بودن این قطعه مطمئن بشوید بهتر است که تیغه ی فن را با دست بچرخانید و در مواقعی که با خراب شدن فن و یا تیغه روبرو بشوید بهتر است اقدام برای تعویض این قطعه نمایید و از تکنسین های ماهر کمک بگیرید تا ایراد دستگاه ماشین ظرفشویی شما را برطرف کنند.

دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی کثیف بودن ظروف بیش از حد

یکی از مواردی که احتمال دارد که عمل شستشو به خوبی صورت نگیرد می تواند کثیف بودن بیش از حد ظروف باشد، بهتر است که تا جایی که می شود ظروف را از مواد غذایی پاک کرد.

در برخی از دستگاه های ماشین ظرفشویی یه سنسور هایی مجهز می باشند که میزان کثیفی را تشخیص داده و به طور اتومات تنظیمات را برای شستشو انتخاب می کند و در زمانی که ظروف کمتر کثیف باشد از دمای کمتری استفاده می کند.

وجود این دمای کمتر باعث تبخیر کمتر و رطوبت کمتر روی ظروف شما خواهد شد، زیرا دستگاه ماشین ظرفشویی شما  از یک برنامه ی شستشو با دمای پایین تر را انتخاب کرده است.

چه راه حلی برای خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی وجود دارد؟

در صورتی که تنظیمات دستگاه بهم بخورد، ظروف اشتباه چیده شوند، مایع جلادهنده ناکافی ریخته شود و… می توان از طریق رفع این مشکلات مشکل خشک نشدن ظروف را برطرف کنید، در صورتی که دستگاه تان دچار ایراد و خرابی شده است تعمیرات آن را به تکنسین های متخصص بسپارید.

در مواقعی که دستگاه ماشین ظرفشویی شما در هر برندی با مشکل و اختلالاتی در عملکردش روبرو شد می توانید با دکتر آچار هماهنگ کنید و ایرادهایش را به راحتی برطرف نمایید.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 10
 1. حمیدرضا حقیقی 2 سال قبل

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنینم چجوری باهاتون ارتباط بر قرار کنم

 2. رحیم بیاتی 2 سال قبل

  بابا ایولا دارید طرف اومده میگه تمام قطعات باید عوض بشه و 2 تومان فاکتور قطعه داده همکار شما اومد گفت قطعات قابل تعمیر هست و با 650 تومان همرو درست کرد و از روز اولش هم بهتر کار میکنه

 3. امیرحسین منصوری 2 سال قبل

  اکانت اینستا هم دارید؟

 4. سیدمحمد همت 1 سال قبل

  سلام، بسیار ممنون و متشکر

 5. احسان هاشمیان 1 سال قبل

  حرف نداری

 6. اصغر عسکری 1 سال قبل

  به من گارانتی 1 ساله داده شد و بسیار راضی هستم

 7. محمد زندی 1 سال قبل

  سرچ کردم تعمیر لوازم خانگی و به سایت شما رسیدم با چند تا شرکت دیگه تماس گرفتم فقط میخواستن پول بگیرن اما شما منصفانه حساب کردید

 8. یدالله تقوی 1 سال قبل

  برد الکترونیکی دستگاه مشکل پیدا کرد نمیدونم تعمیر میشه یا نه

 9. حبیب الله طباطبایی 1 سال قبل

  یه سوال داشتم خرید حضوری هم دارید

 10. قاسم مومنی 1 سال قبل

  متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید