علت جرقه زدن موتور جاروبرقی چیست؟

علت جرقه زدن موتور جاروبرقی چیست؟


امکان دارد در حین استفاده کردن از دستگاه جاروبرقی خود متوجه مشکلات و اختلالاتی در عملکرد این دستگاه بشوید که باید بدان اهمیت داد زیرا عدم بی توجهی به این موضوع می تواند در آیندهٔ نه چندان دور شما را با مشکلات روبرو بکندو نیازمند تعمیرات جاروبرقی بشوید. در مقاله علت جرقه زدن موتور جاروبرقی این مورد را بررسی خواهیم کرد.

تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار
تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار

عدم بی توجهی به علائم هشدار دهندهٔ از جمله بوی سوختگی و بی اهمیت بودن به مواردی چون جرقه زدن موتور جاروبرقی شما می تواند باعث سوختن موتور دستگاه در اثر گذشت زمان بشود که می توانید با داشتن اطلاعات و آگاهی های لازم در این زمینه حلال این ایراد باشید.

علت جرقه زدن موتور جاروبرقی چیست؟

هنگامی که شما با جرقه زدن موتور جاروبرقی روبرو می شوید ععل متعددی در این زمینه نقش دارد از جمله مواردی چون:

وجود اختلال در استاتور، معیوب شدن قطعه کلکتور، مختل شدن عملکرد بالشتک ها، معیوب شدن و صدمه دیدن قطعات بلبرینگ های جاروبرقی، وجود اختلال در آرمیچر و هم چنین اختلال در اتصالات مدار دستگاه جاروبرقی، سوختن موتور جاروبرقی در اثر وجود نوسانات برقی می تواند از مواردی باشد که سبب جرقه زدن موتور جاروبرقی شما خواهد شد که در این جا هر یک از این موارد را مورد بررسی قرار می دهیم.

 • سوختگی موتور جاروبرقی از شایع ترین علل جرقه های قرمز رنگ در دستگاه جاروبرقی می باشد، این تداخل برای عملکرد صحیح دستگاه شما بسیار خطرساز می باشد، بهتر است فوراً اقدامات لازم را برای تعمیر جاروبرقی به اجرا در بیاورید.

برای این امر در ابتدای امر کارشناسان موتور دستگاه را جدا کرده و مستقیماً به برق وصل می کنند، اگر عملکرد دستگاه جاروبرقی شما موتور بدون مشکل و آلارم های شک برانگیز شروع به کار کرد به این معنی است که این ایراد در قسمت های دیگر جاروبرقی است.

 • علت جرقه زدن موتور جاروبرقی
  علت جرقه زدن موتور جاروبرقی

   

  ولیکن موتور دستگاه کار نمی کند باید در اسرع وقت دستگاه را تعمیر کنید، راه کار درست این است که به این موضوع اهمیت بدهید که با توجه به ماهیت حساس و پیچیده موتور، کار را به دست کاردان تعمیر این قطعه رها سازید و از هرگونه عملیات تعمیر قطعه اجتناب فرمایید.

 • مورد بعدی که در جرقه زدن موتور جارو برقی نقش دارد می تواند بلبرینگ های موتور جاروبرقی که نقش تکیه گاه و فشار یاتاقان را دارند، تاثیر داشته باشد، همین امر می تواند دلیل نگهداری و مراقبت صحیح از این قطعه باعث افزایش عملکرد موتور می شود.

قطعات بلبرینگ ها ممکن است به دلایل مختلفی از کار بیفتند، یکی از آنها استفاده بیش از حد است که سبب استرس و فشار بیش از حد موتور شود که شما با مشاهده بصری می توان تشخیص بدهید که این قسمت ها در صحت کامل می باشد با نه؟

 نمونه ایی را می توان در این امر بیان کرد، اگر گلوله های بلبرینگ ریخته شود، نشانهٔ خرابی یاتاقان است، با معیوب شدن قطعه بلبرینگ جرقه هایی تولید خواهد شد.

بنابراین تنها راه حل تعویض آن با این قطعه است، وجود یک بلبرینگ فرسوده وکهنه ایی که چندین سال مورد استفاده قرار گرفته است به قسمت های دیگر فشار وارد می آورد و جرقه ایی را موتور شما شاهد هستید.

 • مورد دیگر علت جرقه زدن موتور جاروبرقی معیوب شدن قطعه کلکتور در این دستگاه می باشد که می تواندد علل مختلفی داشته باشد، قطعه کلکتور در دستگاه

 جاروبرقی جزء ضروری موتور است که وظیفه تامین برق سایر قسمت های دستگاه را بر عهده دارد.

 گاهی اوقات جرقه موتور می تواند به خاطر خرابی کلکتور باشد، این جرقه رنگ و شدت نور ماه را ساطع می کند.

جرقه زدن موتور جاروبرقی می تواند به عوامل زیر بستگی داشته باشد که شامل، از بین رفتن و خراب شدن زغال سنگ، در اثر نوسانات برق، در محل فاز و نول بالشتک ها خطایی رخ داده باشد، موتور به صورت سری جمع آوری شده باشد، از زغال سنگ مرغوب استفاده نمی کند.

می توان با قاطعیت بیان کرد که در موتور جاروبرقی خراب شدن قطعه کلکتور وابسته به سالم ماندن زغال سنگ، قطعه زغال در دستگاه جاروبرقی کربنی قطعه کوچکی است کهساخته شده از گرافیت بوده، از علل جرقه زدن زغال جاروبرقی به فاصله آنها از یکدیگر بستگی دارد.

در صورتی که این فاصله کوتاه یا طولانی باشد، جرقه های آبی در موتور وکیوم روشن می شود.

 • معیوب بودن بالشتک ها، از موارد دیگر موثر در جرقه زدن موتور جاروبرقی می باشد، جرقه هایی که در این رابطه شما مشاهده می کنید به رنگ قرمر می باشد که بهتر است اقدام به تعویض هر چه زودتر انجام بشود.
 • وجود اختلال در قطعه آرمیچر، هم از موارد دیگر که در جرقه زدن موتور نقش دارد، این جرقه ها می تواند آبی رنگ باشد که با نمایان شدن این مورد باید هر چه زودتر اقدام به تعویض و یا تعمیر کرد.
 • مورد دیگر وجود اتصالات در مدار موثر در این مشکل می باشد که در اثر گذشت زمان و یا علل دیگر می تواند اتصالات را در این دستگاه به وجود آورد، که باید افراد حرفه ایی این موضوع را بررسی کنند.
 • استاتور که عملزدش موثر در چرخش موتور جاروبرقی بوده و با اتصال به زغال می تواند قطعه آرمیچر را به چرخش در آورد که در صورت وجود خرابی دراین قطعه جرقه های رنگ سرخ را شاهد می باشید که برای رفع این موانع باید متخصصین دستگاه را مورد عیب یابی قرار بدهند.
علت جرقه زدن موتور جاروبرقی
علت جرقه زدن موتور جاروبرقی

تعمیر جاروبرقی در محل

در هنگام نمایان شدن ایراد در دستگاه جاروبرقی شما می توانید برای داشتن تعمیرات در محل از افراد متخصص دکتر آچار کمک بگیرید و هر گونه خدماتی در زمینهٔ تعمیرات و نصب در محل دریافت نمایید زیرا در کوتاه ترین زمان ممکن فوراً در محل حضور پیدا کرده و خدمات خود را به بهترین نحو ممکن ارائه می دهند.

تعمیر جاروبرقی در منزل

برای بهره بردن از خدمات تعمیرات جاروبرقی در منزل کارشناسان دکتر آچار فقط کافی است که با یکی از شماره های ارتباط با این کادر تماس برقرار کنید و از خدمات آنان بهرهٔ کافی را ببرید و دستگاه جاروبرقی خود را به راحتی در منزل تعمیر نمایید.

علت جرقه های درشت و قرمز موتور جارو برقی

نگران کننده ترین جرقه در جاروبرقی جرق های درشت و قرنز رنگ است، که بادی علت جرقه زدن موتور جارو برقی را بررسی کنید، زمانی که جرقع عای درشت و قرمز می بینید به احمال زیاد بالشتک، موتور وآرمیچر جارو برقی سوخته است، برای پیدا کردن دلیل بروز این جرقه ها باید ابتدا موتور جاروبرقی را باز کند، و ان را به تنهایی به برق وصل کنید.

در صورتی که موتور جارو برقی روشن شد و مشکلی به وجود نیامد به احتمال زیاد مشکل از آرمیچر و یا بالشتگک موتور جارو برقی است.

علت جرقه زدن موتور جاروبرقی چیست؟
علت جرقه زدن موتور جاروبرقی چیست؟

هزینه رفع جرقه زدن موتور جاروبرقی

هنگامی که دستگاه جاروبرقی شما با مشکلی روبرو می شود پس از باز بینی توسط کارشناسان عیب اصلی مشخص شده و اقدامات لازم در این زمینه صئرت می گیرد که هزینه مطابق با این موارد محاسبه می گردد و در صورتی نیاز دستگاه به تعمیرات عملیات انجام شده و در غیر این صورت تعویض قطعه انجام شده که با هزینهٔ ایاب و ذهاب افراد جمع بسته می شود.

سخن پایانی

احتمال دارد که با ایراد جرقه زدن دستگاه جاروبرقی خود مواجه بشوید که باید توسط کارشناسانی هم چون دکتر آچار که بسیار با تجربه و حرفه ایی هستند صورت بگیرد که با سپردن کار تعمیرات به دست افراد کار بلد دیگر نگران تعمیرات نیستید.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 3
 1. امید پناهی 8 ماه قبل

  بهترین تعمیرگاه لوازم خانگی تهران دکتر آچار

 2. علی اکبر کاظمی 3 هفته قبل

  با خوندن این مقاله مشکل دستگاهمو برطرف کردم، واقعا کاربردی بود

  1. دکتر آچار 3 هفته قبل

   خوشحالیم که از سایت ما راضی بوده اید موفق باشید دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید