تعمیر برد اینورتر کولر گازی

تعمیر برد اینورتر کولر گازی


در مقاله تعمیر برد اینورتر کولر گازی شما را با تعمیرات برد آشنا می کنیم. با خراب شدن قطعهٔ برد اینورتر کولر گازی تان می توانید خیلی فوری با تکنسین های حرفه ایی تعمیرات کولر گازی دکتر آچار ارتباط برقرار کرده و معایب به وجود آمده را برطرف کرد.

همان طور که مطلع می باشید کولر گازی دارای قطعاتی است که یکی از این قطعات برد اینورتر این دستگاه می باشد.

قابل توجه به ضرورت مصرف انرژی، از فناوری اینورتر در سیستم های تهویه مطبوع به منزلهٔ کنترل هزینه ها کمک گرفته می شود.

قطعهٔ کمپرسور جایگاهش به این گونه می باشد که مصرف کننده اصلی انرژی در هر کولر گازی است.

عملکرد قطعهٔ کمپرسور شبیه پمپ است که مایع را در یک جهت و به طور مداوم در یک چرخه می چرخاند.

در اصل این گونه می باشد که از انرژی الکتریکی برای چرخش استفاده می شود سیستم اینورتر پارامترهای مختلف را برای کنترل میزان چرخش در زمان های مختلف کنترل می کند.

این امر سبب شده که بار کمپرسور در حد نیاز باشد کولرهای گازی اینورتر از نسل جدید این کولرهاست که تحت عنوان سیستم های سرمایشی کم مصرف محبوبیت پیدا کرده است.

تعمیر برد اینورتر کولر گازی
تعمیر برد اینورتر کولر گازی

تعمیر برد اینورتر کولر گازی

در کولرهای جدید از ضروری ترین قطعاتش می توان برد آنها را نام برد، هر زمان که این قطعه معیوب بشود دیگر کولر گازی شما کارایی ابتدایی را نخواهد داشت.

قطعهٔ برد اینورتر از قطعات مهم و بسیار حساس تلقی می شود، امکان تعمیر در آن نمی باشد و بهتر است که این قطعه را تعویض کرد.

در بیشتر کولرهای گازی برد دی سی مورد استفاده می باشد که در این کولرها قدرت دستگاه با توجه به فشار وارده مورد تنظیم می باشد.

متداول ترین مواردی که برای برد اینورتر امکان دارد به وجود بیاید:

اولین مورد این که مشکل فیوز کولر گازی اینورتر می باشد که عموماً شروع نقطه ای که در کولر گازی اینورتر صدمه می بیند فیوز است.

زیرا این قسمت از برد دستگاه نسبت به سایر قطعات آسیب پذیرتر است و با افزایش شدت جریان الکتریکی ممکن است کاملاً بسوزد، برای تشخیص فیوز شیشه از مولتی متر کمک بگیرید و در صورت سوختن فیوز کولر گازی آن را تعویض کنید.

مورد رایج دیگری ایراد درعملکرد نامناسب وریستور در پنل کولر گازی اینورتر می باشد که در منبع تغذیه، اگر ولتاژ زیاد باشد.

توانسته موجب سوختن ریستور بشود، عیب یابی این قسمت از برد نیز با کمک گرفتن ازمولتی متر حل خواهد شد، در صورت سوختن وریستور باید تعویض شود و ولتاژ قطعه جدید با قطعه تعویض شده یکسان باشد.

مورد بعدی خرابی مدار آی سی آی می باشد که این مورد از آی سی ها به سه نوع و چهار نوع تقسیم شده و در برد کولر گازی اینورتر کاربرد دارند، دلیل صدمه دیدن این قسمت از دستگاه این است که در صورت اتصال کوتاه در مدار، آی سی مدار تغذیه می سوزد.

افراد تکنسین آموزش دیده برای بررسی ولتاژ، آی سی را از برد جدا خواهند کرد، سپس وارد انجام وصل کردن پایه منفی ولت به پایه منفی مدار شده و پایه مثبت ولت نیز روی پایه مربوطه قرار می گیرد، ولتاژ پایه 5 باید بیشتر از 200 ولت و ولتاژ پایه 1 و 2 بیشتر از 110 ولت باشد، اگر مدار آی سی از کار افتاد، تنها راه تعویض آن است.

مورد بعدی در این زمینه نقش دارد می تواند خرابی دیود پل در پنل کولر گازی اینورتر باشد که دیود پل یکی دیگر از قسمت هایی که در عیب یابی و تعمیر برد کولر گازی اینورتر توسط کارشناسان بررسی می شود.

پنل کولر گازی دارای چهار دیود سلولی است که در دو ست و چهار عدد نصب شده است، از عومال در ایجاد صدمه به دیود می توان به شدت بالای جریان الکتریکی، اتصال کوتاه و مدار باز اشاره کرد.

آنها از یک اهم متر برای اطمینان از سالم بودن دیود استفاده می کنند، اگر دیود خراب شود، با دیود جدید جایگزین می شود.

نقش برد اینورتر و علائم خراب شدن این قطعه در کولر گازی چیست؟

داده های ورودی مانند دمای محیط، دمای اواپراتور، دمای کندانسور، دمای مورد نظر، ولتاژ ورودی، فشارها و … را توسط قطعه ایی به نام برد اینورتر کنترل کرده و قابیلت این را دارد که بتواند سرعت موتور را تنظیم می کند.

قطعهٔ یونیت داخلی دستگاه های اینورتر دارای یک پنل و یونیت خارجی دارای دو پنل می باشد، یک برد عملکرد سوئیچینگ و دیگری عملکرد درایو را دارد، قابل ذکر می باشد که یک ترانسفورماتور برای تکمیل این مدار ساخته شده است.

زمانی که قطعه برد اینورتر با مشکلی روبرو می شود یک سری علائمی در آن مشخص می گردد، برای بررسی این مشکل، بهتر است یک متخصص کولر گازی دستگاه را بررسی کند.

او بر اساس دانش خود از عملکرد سیستم، عملکرد برد را با رویت کردن بعضی از علائم زیر چک می کند:

 • واحد داخلی فرمان را صادر می کند، ولیکن قطعه کندانسور اینورتر وارد مدار نخواهد شد.
 •  فن بیرونی کار می کند در صورتی که قطعه کمپرسور کار نمی کند و از کار افتاده است.
 •  دستگاه خارجی پس از چند لحظه کار نمی کند.
 •  کنترل دستگاه خطای مرتبط به خرابی برد را نشان می دهد.
 • چراغ های چشمک زن نشان دهنده یک خطا است.
 • مشتری نوسانات شدید برق را گزارش می دهد.

 با مشاهده و نمایان شدن این موارد مشخص می گردد که مشکلاتی برای برد اینورتر دستگاه کولر گازی به وجود آمده است، بیشتر آمار صدمه دیدن برد می تواند به خاطر حساسیت این قطعه به نوسات برق و همچنین قطعات دیگرش مانند قطعه خازن و رله و…

از بقیه قسمت ها بیشتر در معرض خطر قرار دارند در این لحضه است که باید افراد تعمیر کار به غیر از داشتن دانش الکترونیک به اوامر تهویه مطبوع هم تسلط کافی را داشته باشد تا این ورود و خروج به درستی انجام بشود.

 برای این که بدانید کولر گازی شما مجهز به اینورتر می باشد یا خیر بهتر است که درب یونیت خارجی را باز کرده و برد اینورتررا به طور کامل رویت نمایید و در صورت کار کردن دستگاه بهترین راه آمپر گیری دستگاه می تواند راه حل این کار باشد.

 برخی از ارورهای کد خطا  بر روی صفحه نمایش پنل داخلی  مشخص می گردد که با مشاهده ی این کدها باید اقدام به تعمیر کرد.

تعمیر برد اینورتر کولر گازی
تعمیر برد اینورتر کولر گازی

تعمیر برد اینورتر کولر گازی در محل

به شما این مژده را می دهیم که دکتر آچار در تمامی محل ها دارای شعبات متفاوت می باشد بنابراین در صورت لزوم و نیاز داشتن به تعمیر کار فقط کافی می باشد که با آنها تماس حاصل کنید تا با داشتن اطلاعات لازم به موقع در محل آمادهٔ خدمت رسانی به شما باشند.

تعمیر برد اینورتر کولر گازی در منزل

در صورتی که می توان با حضور کارشناسان دکتر آچار در منزل تعمیرات برد اینورتر کولر گازی خود را انجام داد دیگری نیازی به منتقل کردن کولر گازی به تعمیر گاه نمی باشد و در اولین فرصت باید به کارشناسان دکتر آچار اطلاع رسانی بشود.

هزینه تعمیر برد اینورتر کولر گازی

اگر برد اینورتر کولر گازی شما با خرابی روبرو بشود در هنگام بررسی توسط کارشناسان اگر قابلیت تعمیر را داشته باشد مسلماً هزینهٔ کمتری را متحمل می شوید.

ولی در صورتی که نتوان تعمیر کرد باید اقدام به تعویض نمود که این خدمات بر هزینه ها تاثیر گذار است و اینکه از قطعهٔ اورجینال و اصل استفاده بشود هم می تواند در این قیمت ها موثر واقع بشود، به همین منظور قیمت ها متغیر است.

سخن پایانی

امکان دارد که در حین استفاده از دستگاه کولر گازی با معیوب شدن قطعات متفاوت از جمله قطعهٔ برد کولر گازی مواجه بشوید که نیازمند به تعمیر کار بشوید که در این صورت بهترین کاراین است که حتماً از تکنسین های ماهر دکتر آچار مشاوره بگیرید تا با حضور به موقع بتوانند ایراد به وجود آمده را برای کولر گازی شما برطرف نمایند.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 5
 1. عبدالحسین فرد 3 هفته قبل

  تعمیر در محل یکی از بهترین امتیازیای تعمیرگاه تونه

 2. جواد مجد 3 هفته قبل

  شما تعویض برد هم انجام می دید؟ خودمون هم می تونیم این کار رو انجام بدیم؟

  1. دکتر آچار 3 هفته قبل

   لطفا با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید همکارانمون راهنماییتون میکنن

 3. محمد عظیمی 3 هفته قبل

  تعمیر بردتون عالی بود

  1. دکتر آچار 3 هفته قبل

   خوشحالیم که از خدمات ما راضی بوده اید موفق باشید دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید