نحوه نصب و تعویض رله موتور یخچال

نحوه نصب و تعویض رله موتور یخچال


قطعهٔ رله استارت در یخچال از قطعات الکترومغناطیسی مهم اتصال دهنده به قطعهٔ کمپرسور یا همان موتور یخچال می باشد که کمپرسور را راه اندازی می کند، هر زمان که یخچال شما در زمینهٔ نحوه نصب و تعویض رله موتور یخچال با ایراد مواجه بشود تاکید شده که از متخصصان تعمیرات یخچال فریزر دکتر آچار کمک گرفته بشود.

 به بیان دیگر، قطعهٔ رله استارت یخچال مانند کلید برق است، این قسمت روشن می شود و کمپرسور را راه اندازی می کند، بنابر این که کار خنک سازی یخچال از وظایف کمپرسور است و کمپرسور هم برای راه اندازی نیازمند به رله استارت می باشد.

به همین منظور می توانید به اهمیت رله استارت پی ببرید بنابراین وقتی بخشی از رله استارت صدمه دیده باشد و کمپرسور کار نمی کند، این موضوع در مورد برندهای مختلف یخچال صادق می باشد.

به طور کلی نحوه تنظیم آن در همه یخچال ها یکنواخت است، هنگامی که قطعه رله استارت آسیب دیده است، باید اقدام به تعویض قطعه نمود، ولیکن این یک امر تخصصی است با توجه به تخصصی بودن این کار بهتر است از تکنسین مجرب در این زمینه هم چون کارشناسان ماهر دکتر آچار استفاده شود.

نحوه نصب و تعویض رله موتور یخچال
نحوه نصب و تعویض رله موتور یخچال

نحوه نصب و تعویض رله موتور یخچال

هر زمان که متوجه می شوید دستگاه یخچال شما کار نمی کند، ممکن است ایراد از رله دستگاه شما باشد، قطعهٔ رله به منزلهٔ یک دستگاه راه اندازی برای کمپرسورهای یخچال استفاده می شود.

این دستگاه وظیفه تامین انرژی سیم پیچ را برای مدت کوتاهی برای کمک به راه اندازی کمپرسور یخچال دارد، در صورتی که یخچال شما نمی تواند روشن شود، رله ممکن است خراب شده باشد.

بهتر است که بدانید رله یخچال تقریباً از قطعات ارزان قیمت است و نحوه تعویض آن نیز راحت است، رله یخچال یکی از کلیدهای برق است.

به دلیل این که کمپرسورها برای کار مداوم طراحی نشده اند، مشخصهٔ بارز رله در ویژگی منحصر می باشد که یکی از این موارد صرفه جویی در مصرف انرژی و همچنین ایمنی است، در این صورت، اگر رله خراب شود، چرخه کمپرسور اشتباه می گردد، انرژی تامین شده سیم پیچ اصلی یخچال از مسیر رله واقع در قسمت بیرونی از کمپرسور یخچال است.

 رله راه اندازی یخچال متشکل از قطعاتی نظیر:

 بدنه باکلیت، بویین یا کلاف، دسته فلزی با سر گرد، مخاطبین اتصال، دوشاخه ها برای اتصال رله به موتور در نظر گرفته شده اند.

رله موتور یخچال

هر زمان که متوجه شدید که به طور حتم ایراد در قسمت رله موتور یخچال شماست، با مشاهدهٔ هر گونه ایراد در رله موتور یخچال نوبت به تعویض آن می رسد.

برای تعویض رله استارت یا همان نصب رله موتور جدید در یخچال تان باید مراحلی را پشت سر بگذارید، این مراحل را با استفاده از دستکش و پیچ گوشتی شکاف دار به دقت دنبال کنید.

 • به دلیل پیشگیری از خطر برق گرفتگی، یخچال را کاملاً خاموش کنید و از برق بیرون بیاورید.
 • برای برداشتن درپوش باید در ابتدای کار پیچ های پشت یخچال را باز کنید.
 • توجه داشته باشید نحوهٔ اتصال رله با موتور به وسیلهٔ ارتباط با سه سوکت رله استارت را به کمپرسور متصل می کند،گیره سیم را بلند کنید تا رله استارت را از قاب پشتیبانی آن جدا کنید.
 • رله استارت را بردارید و خازن کار ثابت را از رله جدا کنید.
 • برای انجام دادن عملیات نصب رله جدید، تمام مراحل به صورت معکوس انجام می شود، برای اجرا کردن این مرحله، باید خازن ثابت کار را به رله جدید وصل کنید.
 • با قرار دادن رله استارت جدید در قاب نگهدارنده و سوکت سیم را به آن وصل کنید.
 • قاب را دوباره به کمپرسور وصل کنید و برای اینکه رله را محکم در جای خود نگه دارد بهتر است که این کار را با یک گیره سیمی انجام دهید.
 • با قرار دادن قاب در جایگاه اصلی خود می توانید برق را وصل کنید.
 • اگر کمپرسور شروع به کار کرد مشخص است که تعویض رله استارت با موفقیت انجام شده است.

دلایل معیوب شدن رله موتور یخچال

به خاطر اینکه از رله به عنوان دستگاه راه اندازی کمپرسورهای یخچال استفاده می شود، از برجسته ترین دلایل که برای کار نکردن یخچال به ذهن متبادر می شود، در بیشتر موارد احتمال ایراد در رله یخچال است، زیرا این دستگاه وظیفه تامین انرژی سیم پیچ را برای یک لحظه کوتاه برای کمک به راه اندازی موتور کمپرسور یخچال دارد.

قابل توجه می باشد که انرژی اصلی کویل یخچال از مسیر رله که جایگاه ش در خارج از کمپرسور یخچال دریافت می شود.

 در واقع زمانی که رله راه اندازی یخچال خراب می شود، کمپرسور از کار افتاده و گازی که در آن جریان می یابد خالی می شود.

بعد از تخلیه این گاز که وظیفه خروج هوای گرم داخل یخچال را بر عهده دارد، دیگر هوای سرد در یخچال باقی نخواهد ماند و در پایان شاهد خراب شدن یخچال و فریزر می باشید.

بنابراین از ضروری ترین نشانه های معیوب شدن قطعه رله فعال سازی یخچال می توان موارد زیر را بیان کرد کرد:

 1. غذا در یخچال یخ نمی زند.
 2. هوای داخل یخچال خنک نمی باشد.
 3.  از موارد دیگر معیوب شدن قطعه رله راه اندازی یخچال می توان صدای غیرعادی یخچال را مطرح کرد. در صورتی که متوجه شدید هر بار که کمپرسور توسط رله فعال می شود صدای تق تق بلند می شود، هنگامی که رله راه اندازی یخچال صدمه دیده است، رله کمپرسور سعی می کند دستگاه را راه اندازی کند و به همین دلیل این صدا شنیده می شود، بنابراین با تکرار این صدا در یخچال تان می تواند به این معنا باشد که رله استارت یخچال معیوب شده است.
نحوه نصب و تعویض رله موتور یخچال
نحوه نصب و تعویض رله موتور یخچال

چگونه بدون استفاده از ابزار می توان رله موتور یخچال را تست کرد؟

 در برخی از موارد شما می توانید رله شروع یخچال را به صورت بصری بررسی کنید، با یک نگاه کوتاه متوجه ایرادش بشوید، اگر در اطراف پین های رله خوردگی یا زنگ زدگی دیدید، یکی از هشدارهای معیوب شدن رله راه اندازی موتوریخچال می باشد، در برخی از موارد نمایان شدن این ایراد را می توان با تمیز کردن رله و از بین بردن زنگ زدگی حل کرد.

 البته قابل ذکر می باشد که این راه چندان ایمن نیست و در صورت فرسودگی قطعه، تعویض آن بهترین کار است. برای رله های حالت جامد که فاقد سیم پیچی هستند، پس از برداشتن آن را تکان دهید و به داخل قطعه گوش دهید در صورتی که متوجه صدای تق تق می شوید.

به طور حتم می تواند دلیلی برای سوختن رله موتور یخچال شما باشد و باید تعویض شود، برای اطمینان از خرابی رله راه اندازی موتور یخچال، توصیه می شود که از یک فرد مطلع در تعمیر محصولات برقی و هم چنین بسیار ماهر باشد از او کمک بگیرید و از سالم بودن قطعه مطمئن بشود.

برای برطرف کردن این عیب می توانید از خدمات دکتر آچار بهرهٔ لازم را ببرید.

علت خراب شدن رله موتور یخچال چیست؟

هر زمان که با جریان برق زیاد در داخل کنتاکت ها و اتصالات روبرو باشید سبب شده که حرارت بالا برود که همین موضوع می تواند دلیلی برای ذوب شدن سیم پیچ ها باشد که در اتصالی این قطعه نقش دارد و سبب اختلال در عملکرد قطعه رله موتور یخچال خواهد شد.

 کلام نهایی

همان طور که مطلع می باشید قطعهٔ رله موتور در یخچال از قطعات بسیار مهم تلقی می شود که در کارایی موتور یخچال موثر واقع شده و هر زمان که در این قطعه ایرادی را مشاهده می کنید توصیه شده که هر چه زودتر اقدام به تعویض این قطعه بکنید تا قبل از اینکه صدمه ایی را به قطعهٔ دیگر وارد نماید.

به دلیل این که با مشاهدهٔ عملکرد صحیح این قسمت سبب می شود که دستگاه یخچال شما به درستی کار کند و هر زمان با مشکلی در این قسمت روبرو می شوید می توانید با کارشناسان دکتر آچار ارتباط برقرار کنید.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 4
 1. عبدالرضا طالب زاده 3 هفته قبل

  سایدی که خریدیم از بانه اومد بدون گارانتی، یه هفته بعد روشن نشد تعمیرکارتون اومدن تعمیرات انجام دادن ضمانت نامه یک ساله هم بهمون دادن

  1. دکتر آچار 3 هفته قبل

   خوشحالیم که از خدمات ما راضی بوده اید موفق باشید دوست عزیز

 2. مسلم طالقانی 3 هفته قبل

  سلام به شما یه سوال داشتم ازتون قیمت تعویض درب یخچال چنده؟

  1. دکتر آچار 3 هفته قبل

   لطفا با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید همکارانمون راهنماییتون میکنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید