چگونه موتور یخچال را تعمیر کنیم

چگونه موتور یخچال را تعمیر کنیم


انجام دادن  عملیات تعمیر کمپرسور دستگاه یخچال یکی از قسمت های ویژه خدمات تعمیر یخچال فریزر می باشد. زیرا کمپرسور یکی از اجزای مهم و با اهمیت در  یخچال است و هر گونه آسیب به آن توسط فردی که اصول تعمیر کمپرسور یخچال را نمی داند ممکن است هزینه های گزافی را به همراه داشته باشد. در مقاله چگونه موتور یخچال را تعمیر کنیم شما را با تعمیرات این قطعه آشنا می کنیم.

تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار

ساختار موتور یخچال

این قطعه در یخچال از قطعاتی مانند پیستون، میلنگ و سوپاپ تشکیل شده است.

قطعه ی میلنگ به واسطه ی یک موتور که در داخل کمپرسور وجود دارد  و با حرکت خود می تواند  پیستون  را به حرکت در آورد  و مانند یک تلمبه کار می کند و با باز و بسته شدن سوپاپ ها باعث چرخش گاز در لوله و سیلندر خواهد شد و این گاز مکیده می شود و با فشار به لوله وارد می شود و این فرایند تولید سرما در دستگاه یخچال می باشد.

چگونگی عملکرد قطعه ی کمپرسور در دستگاه یخچال

 به طور معمول، شیلنگ ترموستات به قسمت زیرین یا سقف محرک متصل می شود،  با اتصال   قطعه ی ترموستات،  قطعه ی کمپرسور یخچال کارش را آغاز کرده و پس از خنک شدن گاز، حجم گاز در داخل لوله آبی، لوله مویین و لامپ کاهش یافته جمع می شود.

در این حالت دسته اتصال کلید داخل ترموستات پایین می آید و فاز موتور را قطع می کند و کمپرسور از کار می افتد.

در این شرایط از سرمای اطراف یخچال کاسته شده و گاز داخل ترموستات چراغ جلو روشن می شود و در اثر گرمای ورودی به محیط حجیم شده و چراغ جلو را بزرگتر می کند.

سپس کلید ترموستات روشن شده و کمپرسور یخچال شروع به کار می کند، تنظیم مدت زمان عملیات  قطعه ی کمپرسور بسته به میزان سرمای مورد نظر در اواپراتور دارد که این عملکرد بر عهده ولوم ترموستات می باشد.

چگونه موتور یخچال را تعمیر کنیم
چگونه موتور یخچال را تعمیر کنیم

نشانه های  یک کمپرسور یا موتور  معیوب شده دستگاه یخچال

قطع اتصالات برق خانه

از آثار های مهم خرابی موتور یا همان کمپرسور  یخچال می توان به قطع برق خانه در اثر کارکرد یخچال اشاره کرد، با مشاهده این مطلب اطمینان حاصل خواهید کرد.

که موتور یخچال به درستی کار نمی کند، در این مواقع باید موتور یخچال سوخته را تعمیر کنید، موتور یخچال از اجزای مختلف الکتریکی تشکیل شده است و این قطعات  در صورتی که آسیب دیده باشند و اتصال کوتاه در مسیرهای داخلی کمپرسور، عملکرد خود را به درستی انجام نخواهند داد.

این دلایل می تواند منجر به اتصال کوتاه به دلیل قطع برق در خانه شود، بنابراین در صورت مشاهده جرقه در نزدیکی خروجی منظور همان پریز برق هنگام روشن کردن یخچال، می توانید مطمئن باشید که یکی از اجزای داخلی یخچال و موتور آن سوخته و نیاز به تعمیرات یخچال دارد.

گرم شدن بیش از حد موتور یا کمپرسور یخچال

اگرچه عملکرد قطعه ی کمپرسور دستگاه یخچال دمای دستگاه را بالا می برد، اما باید به این نکته توجه کنید،  که دمای موتور یخچال از 300 درجه فارنهایت بالاتر نرود.

این علائم در دستگاه یخچال می تواند نشان دهنده ی خرابی موتور یخچال باشد و این قطعه صدمه دیده است و برای تعمیر موتور یخچال سوخته باید به تعمیرکاران مجرب یخچال این کار سپرده شود.

اما اگر یخچال را در جای گرم قرار دهید، می توانید دمای آن را افزایش دهید، بهترین دما برای کارکرد یخچال بین 15 تا 30 درجه سانتی گراد است.

در موارد ی که مشاهده شده، وقتی دوشاخه یخچال به پریز وصل شد یخچال کار نمی کرد، ولی  دمای موتور بالا رفته است، این مورد نیز یکی از علائم های سوختن موتور یخچال است.

هنگامی که دستگاه یخچال به طور دائم روشن و خاموش می شود

 موتورهای یخچال دارای راندمان زمانی مشخصی برای رسیدن به دمای مطلوب هستند، به طور عمومی  سوختن موتور یخچال باعث خاموش و روشن شدن مداوم یخچال می شود.

این نشانه از علائم هشدار دهنده ی نیمه سوختن موتور یخچال است و در اینجاست که ملزم به اقدام  تعمیر  موتور یخچال سوخته می شوید.

چگونه موتور یخچال را تعمیر کنیم
چگونه موتور یخچال را تعمیر کنیم

بالا رفتن مقاومت داخلی قطعه ی کمپرسور

موتور یخچال جزء قطعات الکترونیکی احتساب می شود و مانند تمام قطعات الکترونیکی دارای مقاومت داخلی است.

این مقاومت داخلی یخچال های معمولی نباید بیش از 6 تا 8 اهم افزایش بیابد،  مقاومت داخلی یخچال را می توان با اهم متر  به آسانی اندازه گیری کرد.

بهتر است بدانید در ابتدای کار تعمیرکاران متخصص رله راه اندازی موتور یخچال را جدا کرده و مقاومت داخلی کمپرسور را با اهم اندازه گیری می کنند.

تا بتوانند نتیجه کلی از وضعیت موتور بگیرند و اگر قطعه ی  موتورنیاز به تعمیرات داشت آن را تعمیر کنند.

عوامل خراب شدن موتور یخچال

اگر مدت زمانی که دستگاه یخچال شما کار کرد داشته است بیش از ده سال است باید دیگر به دنبال تعمیرات نباشید و بهترین پیشنهاد تعویض موتور خواهد بود تا در آینده با آسایش بهتری بتوانید از دستگاه یخچال خود استفاده نمایید.

ولی با عمری کمتری از ده سال باز هم می توان توسط افراد ماهر و کار شناسان حرفه ای تعمیرات را انجام داد  و هزینه ی کمتری را متقبل بشوید.

 دلایلی  که در خراب شدن موتور یخچال ها نقش دارد؟

موتور کمپرسور در دستگاه یخچال ها  گرما تولید می کند اولی تولید این گرما  و بیش از حد  داغ شدن موتور کمپرسور و ایجاد گرما در اطراف کمپرسور و نبود فن تهویه باعث می شود که موتور یخچال را تعمیرکرده و کمپرسور یخچال شما خراب شده و از حرکت باز بماند.

وجود آلودگی یکی از دلایلی که باعث از کار افتادن کمپرسور و نیاز به تعمیر موتور یخچال می شود وجود کثیفی، گرد و غبار و سایر قطعات مانند لحیم کاری و غیره در موتور کمپرسور است، موتور کمپرسور باید فقط حاوی روغن و مایع خنک کننده باشد و نه هیچ چیز دیگری.

انجام عمل روغن کاری کمپرسور از اهمیت بسزایی بر خوردار است، اگر این کار انجام نشود عملکرد کمپرسور را تحت تاثیر قرار می دهد و گرمای بیش از حد تولید می کند.

در نهایت  گرم شدن بیش از حد موتور کمپرسور دستگاه یخچال شما آسیب می بیند و اجباراً باید  کمپرسور یخچال خود را تعمیر کنید.

چگونه موتور یخچال را تعمیر کنیم
چگونه موتور یخچال را تعمیر کنیم

تعمیر یا تعویض موتور سوخته ی یخچال؟

در زمان انجام تعمیرات موتور دستگاه یخچال ها قطعات خازن و رله های موتور از مواردی است که در صورت صدمه دیدن می توان آن ها را تعویض نمود ولی انجام تعمیرات احتمال دارد که با مشکلاتی در آینده به همراه باشد.

این احتمال وجود دارد که بعد از انجام تعمیرات موتور  برای یک مدت طولانی مانند ده سال کارایی داشته  باشد و یا اینکه تا بیست و چهار ساعت  هم نتواند دوام بیاورد و کار بکند و همان طور که می دانید قطعه ی موتور مکانیکی است.

البته قابل ذکر می باشد که انجام تعمیرات موتور سوخته ی یخچال  دارای ضمانت نخواهد بود و گاهی به خوبی برای مدت زمان طولانی بعد از انجام تعمیرات کار خواهد کرد ولی گاهی هم بر عکس با مشکلاتی روبرو خواهد شد.

 لازم به ذکر است اگر انجام تعمیر موتور سوخته ی یخچال توسط افراد ماهر و کاردان صورت بگیرد احتمال اینکه برای مدت طولانی کار بکند بسیار است و در واقع هزینه ی تعمیر این موتور سوخته مسلماً نصف هزینه ی خرید یک موتور نو می باشد و از لحاظ اقتصادی هم بسیار به صرفه خواهد بود.

قیمت موتور یخچال

قیمت موتور دستگاه یخچال بسته به نوع مدل و برندی که دستگاه یخچال شما می باشد، دارد که با چه قیمتی در بازار موجود باشد.

قیمت ها بستگی به نوع موتور، برند موتور و یا قدرت  موتور دارد.

تعویض موتور به طور معمول در محل انجام می پذیرد.

نتیجه گیری

موتور که از قطعات مهم دستگاه یخچال و در واقع می توان گفت که همانند قلب این دستگاه می باشد و هر زمانی که مشاهده می کنید آسیبی دیده است باید اقدام به تعمیر نمایید.

با حضور متخصصین دکتر آچار در کمترین فرصت می توانید عملیات تعمیرات و یا تعویض این قطعات را انجام بدهید.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 3
  1. امید طالقانی 11 ماه قبل

    من از خدمات دکتر آچار برای تعمیر ماشین ظرفشوییم استفاده کردم خیلی عالی بود کارتون واقعا پیشنهاد میدم

  2. محمدتقی سلطانی 11 ماه قبل

    تعمیر در محل یکی از بهترین امتیازیای تعمیرگاه تونه

  3. علیرضا توسلی 8 ماه قبل

    تعمیرکارتون سر وقت اومدن لباسشویی مو تعمیر کردن رفتن خدا خیرشون بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید