تعمیر کمپرسور یخچال فریزر

تعمیر کمپرسور یخچال فریزر


دستگاه یخچال یکی از لوازم مهم و پر کاربرد در آشپزخانه هاست که در صورت بروز مشکل می تواند کارها را مختل کند و افراد را بسیار نگران کند، زیرا تمامی مواد غذایی داخل یخچال با فاسد شدن روبرو خواهد شد. در مقاله تعمیر کمپرسور یخچال شما را با تعمیر آن آشنا می کنیم.

موتور و یا کمپرسور یخچال در کل می توان گفت که قلب دستگاه یخچال خواهد بود، بیشتر افراد این قطعه را به عنوان موتور یخچال بیشتر می شناسند تا به عنوان قطعه ی کمپرسور.

اجزای تشکیل دهنده ی کمپرسور یخچال

قطعه ی کمپرسور در یخچال دارای قسمت های مختلفی است که هر کدام کارایی مختلفی دارند، این قطعه از مجموعه ایی از پیستون، میلنگ و سوپاپ است که در کنار هم می توانند فرایند عملکرد دستگاه یخچال را پیش ببرند.

میلنگ با چرخش دورانی می تواند پیستون ها را بالا و پایین ببرد و کاری مشابه تلمبه زدن انجام می دهد و با عمل باز و بسته شدن سوپاپ ها باعث جریان افتادن گاز در لوله ها و سیلندرها می شود.

کمپرسور در برندهای متفاوتی وجود دارد که از همه بهتر می توان برند ال جی و سامسونگ و هیتاچی را نام برد.

معیوب شدن قطعه ی کمپرسور یخچال

می توان گفت که عمر مفید این قطعه در حدود ده سال می باشد در صورتی که دستگاه یخچال شما با نوسان برق روبرو نشده باشد، یا اینکه ضربه ایی به این قسمت وارد نشده باشد.

عوامل نشان دهنده ی بروز مشکل در قسمت قطعه ی کمپرسور می تواند وجود صداهای ناهنجار و آزار دهنده، سرما سازی در دستگاه یخچال به درستی صورت نگیرد، جذب درجه ی بالای اهم برق، سوختن در اثر وجود اتصالات برق و یا سوختن داخلی قطعه ی کمپرسور و… باشد.

تعمیر کمپرسور یخچال
تعمیر کمپرسور یخچال

نکته ی بسیار مهم: قطعه ی کمپرسور یخچال از قطعات مهم است و بهتر است که اطلاع داشته باشید که برای انجام شارژ گاز دستگاه یخچال تان باید به نوع گاز کمپرسور توجه داشته باشید که از همان مدل شارژ بشود و این را هم بدانید که این قطعه پس از معیوب شدن کمتر با انجام تعمیرات روبرو می شود زیرا باید اقدام به تعویض این قطعه نمود.

تعمیرات کمپرسور یخچال فریزر

به طور معمول تعمیر کمپرسور انجام نمی شود چراکه در صورت تعمیر کمپرسور تضمینی در باب اینکه آیا کمپرسور پس از یک هفته به کار خود ادامه دهد و یا خیر وجود ندارد و در شرایطی که درخواست شما این باشد که کمپرسور تعمیر شود، هزینه زیادی دارد، بنابراین تعمیرات کمپرسور در مجموع پیشنهاد نمی گردد.

تعویض کمپرسور یخچال فریزر

در پاسخ به اینکه آیا می توان کمپرسور را تعویض کرد و یا خیر و آیا تعمیر کمپرسور بهتر است و یا تعویض آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اطمینان حاصل کردن از کارایی بهتر موتور برای آینده
 • برتری داشتن برخورداری از کمپرسور نو به جای نوع تعمیر شده آن
 • هزینه تعمیر موتور نصف خرید کمپرسور جدید است
 • با تعویض کمپرسور و داشتن کمپرسور جدید خیالتان از بادوام بودن آن آسوده خواهد شد

راه های تشخیص دادن سوختن قطعه ی کمپرسور یخچال

انجام عمل تعویض موتور را می توان به عنوان بهترین راه حل در نظر گرفت در مواقعی که اقدام به تعویض موتور یخچال بشود دیگر از لحاظ دستگاه یخچال تان ابراز نگرانی وجود ندارد.

در زمانی که شما مشاهده کردید که موتور دستگاه یخچال فریزر شما شروع به کار می کند و در واقع فوراً خاموش می شود می تواند نشانه ی سوختن کمپرسور یخچال تان باشد.

تعمیر موتور یخچال فریزر
تعمیر موتور یخچال فریزر

در مواقعی که دستگاه یخچال تان شروع به کار کرده و استارت می زند ولی فیوز برق می پرد این هم می تواند نشانه ی سوختن کمپرسور یخچال تان باشد.

مورد دیگر اینکه اگر کمپرسور یخچال روش بشود ولی در صورتی که به موتور یخچال دست بزنید، موتور بسیار داغ است که می تواند علائم سوختن موتور یخچال است.

علل معیوب شدن کمپرسور یخچال

در هنگامی که کمپرسور یخچال با ایراد مواجه می شود به داشتن سر و صداهای زیادی و ناهنجار، روشن نشدن دستگاه یخچال، استارت کار یخچال با شروع صداهای خاص و یا کار نکردن موتور و یا شنیده شدن صداهای تیک تیک از دستگاه یخچال و هم چنین گرم شدن موتور دستگاه یخچال تان  می تواند  از نشانه های خرابی و معیوب شدن یخچال شما باشد که نیازمند تعمیرات یخچال فریزر توسط متخصصین است.

در چه زمانی می توانید از سوختن کمپرسور یخچال مطمئن بشوید؟

هر زمان که شما با اختلالی در عملکرد دستگاه یخچال خود روبرو شدید برای اینکه بتوانید متوجه بشوید که آیا کمپرسور یخچال با مشکل روبرو شده است یا خیر می توانید به مواردی زیر توجه داشته باشید تا قضیه برای شما روشن بشود.

می توانید به این موارد توجه کنید:

پریدن فیوز، داغ شدن بیش از حد موتور، صدای بیش از حد تولید کردن و…

تعمیر کمپرسور یخچال
تعمیر کمپرسور یخچال

دلیل یخ زدن لوله ی خروجی کمپرسور چیست؟

اگر قطعه ی ترموستات یخچال تان معیوب شده باشد می تواند یکی از علت های یخ زدن لوله ی خروجی کمپرسور باشد، زیرا ترموستات یخچال تان موظف به این است که دمای سرمایشی مورد نیاز دستگاه یخچال تان را کنترل و در حد تعادل نگه دارد.

با معیوب شدن این قطعه ی ترموستات و در اثر قطع برق کمپرسور و برقرار نشدن تعادل در سرمایش دستگاه یخچال کم کم لوله ی خروجی دستگاه یخچال تان با برفک و یخ زدگی روبرو خواهد شد.

کارکرد بیش از حد مجاز، نشتی آب و کم شدن و پایین آمدن دمای دستگاه یخچال تان به حالت غیر عادی  می تواند از دیگر دلایل ضروری و مهم یخ زدن لوله ی خروجی کمپرسور می توان بیان کرد.

اورلود کمپرسور یخچال

این قطعه بر سر راه تغذیه ی برق کمپرسور قرار داده می شود و موظف به قطع برق ورودی به کمپرسور است و هر زمان که کمپرسور بیش از حد داغ بکند این قطعه به عنوان محافظ برق را قطع خواهد کرد.

بروز این مشکل در یخچال می تواند به خاطر افت ولتاژ باشد و یا اینکه در مواقعی که گاز از سیستم خارج بشود و با اینکه قطعه ی ترموستات معیوب شده و در این زمان است که کمپرسور به طور یکسره کار می کند.

تعمیر کمپرسور یخچال
تعمیر کمپرسور یخچال

یکی از عواملی که در بروز این ایراد نقش دارد وجود گرمای زیاد محیط می باشد، در نهایت خراب شدن سیم پیچ استارت هم می تواند باعث از کار افتادن کمپرسور بشود.

اگر کمپرسور در حالت اورلود قرار گرفت عجله نکنید و صبر نمایید و در صورتی که اورلود ایرادی نداشته باشد پس از دست دادن حرارت دوباره می تواند به حالت ابتدایی بر گردد و اقدامی که می توان انجام داد خنک کردن بدنه ی کمپرسور است.

دلیل داغ شدن کمپرسور چه می تواند باشد؟

اگر از وظایف کمپرسور بدانید شاید این ابهام برای تان روشن بشود، کمپرسور یکی از مهم ترین بخش حیاتی دستگاه یخچال تان است.

معیوب شدن رله استارت موتور دستگاه یخچال تان در اثر گذشت زمان می تواند در آمپر کشیدن و داغ شدن موتور دستگاه یخچال شما موثر واقع بشود.

عواملی بسیار کوچک ولی خیلی ضروری می تواند علت داغ شدن بیش از حد کمپرسور دستگاه یخچال تان باشد.

معیوب شدن قطعه ی فن کندانسوریخچال، کثیف شدن کندانسور یخچال، کارکرد بیش از حد و غیر ضروری موتور مثلاً دستگاه یخچال تان در محیط بسیار گرم قرار داده باشید.

پیدایش ایراد در قسمت رله استارت و… می توان اشاره کرد که در داغ شدن بیش از حد کمپرسور نقش داشته باشد.

بهتر است که در این زمان از یک متخصص دستگاه یخچال در خواست کنید که با حضور در محل اقدام به بررسی معایب دستگاه یخچال تان بکند زیرا عدم بی توجهی شما به این ایراد دستگاه یخچال تان می تواند در آینده برای شما هزینه های بیشتری را رقم بزند.

تعمیر کمپرسور یخچال
تعمیر کمپرسور یخچال

مهم ترین علت داغ شدن کمپرسور دستگاه یخچال

اگر به طور صحیح و نادرستی از دستگاه یخچال خود مراقبت نمایید می توانید در داغ شدن موتور نقش داشته باشید.

بی توجهی به عیوب پیش آمده برای دستگاه یخچال تان می تواند باعث خرابی بیشتر و صدمه زدن به قطعات دیگر دستگاه یخچال بشود و همچنین سوختن موتور یخچال را در پیش رو داشته باشید و هم چنین هزینه های گزافی را پرداخت کنید.

مهم ترین علت بروز این مشکل اتومات نکردن و خاموش نشدن موتور یخچال است، وجود نشتی گاز، قرار دادن دستگاه یخچال در محیط گرم و پاره شدن لاستیک دور درب دستگاه یخچال می تواند در اتومات نکردن دستگاه یخچال شما دخالت داشته باشد.

فرسوده بودن فیلتر یخچال می تواند سبب ورود فشار زیاد و داغ شدن کمپرسور دستگاه یخچال شما باشد.

 فکر می کنید فشار کمپرسور در چه حدی است؟

قطعه ی کمپرسور می تواند هوای بیرون را کم کم وارد یخچال کند، اکنون باید به میزان فشار هوا در گیج توجه داشته باشید.

زیرا بالاترین حد فشار برای کمپرسور باید ps1150 باشد و در مواقعی که این درجه فشار برسد باید کمپرسور یدکی فشار خاموش بشود و قبل از مرحله ی تست فشار باید یک سری از قطعات عملکردشان را به طور مستقیم یا غیر مستقیم  وارد رابطه با کمپرسور بشود.

در صورتی که تعمیر کار حرفه ایی حضور داشته باشد و به این موضوع آگاه باشد قبل از تست کمپرسور به سراغ قطعات دیگر می رود تا از سالم بودن آن اطمینان پیدا کند.

تعمیر کمپرسور یخچال فریزر
تعمیر کمپرسور یخچال فریزر

موثر بودن استفاده از کپسول کولر و یا پمپ آب

نکته ی بسیار مهمی قابل ذکر می باشد که توصیه می شود هرگز از کپسول گاز کولر و پمپ آب استفاده برای دستگاه یخچال تان نکنید.

از موارد دیگری که با اهمیت است جنس روغن کمپرسور یخچال تان است، اهمین دادن به این موضوع می تواند در سلامت کمپرسور یخچال تان تاثیر گذار باشد، از روغن موتور یخچال به طور معمول می توان برای کمپرسور هم استفاده کرد.

روغن کمپرسور بعد از یک مدت کثیف می شود و با در نظر گرفتن مواردی باید اقدام به تعویض روغن کرد.

به طور معمول روغن کمپرسور از نوع روغن های معدنی است ولی روغن مصنوعی هم می تواند کاربرد داشته باشد.

نتیجه گیری

هر زمان که ایرادی را در برنامه ی دستگاه یخچال خود مشاهده کردید بهتر است که با متخصصین حرفه ایی دکتر آچار در میان بگذارید زیرا این کادر فعال و با تجربه با داشتن افراد آموزش دیده و با تجربه به راحتی می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن ایراد را رفع کنند.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 3
 1. محمدجواد طالب زاده 1 سال قبل

  میتونیم توی سایت شما مطلب بنویسیم؟

 2. علی نامور 1 سال قبل

  سلام عالی بود ?

 3. محمدحسن حسینی 8 ماه قبل

  تعمیرات عالی انجام دادید ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید