علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی

علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی


علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی

این نکته را باید بدانید که سوختن یا نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی دلایل گوناگونی دارد، البته تشخیص سوختن یا نیم سوز شدن این دستگاه تنها توسط تعمیرکاران مجرب تعمیر لباسشویی در محل صورت می‌گیرد، اما شما می توانید با خواندن این مقاله با علائم اولیه آن آشنا ‌شوید.

انواع موتور ماشین لباسشویی

قبل از این که با علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی سوختگی آشنا شوید، بهتر است درباره انواع موتور ماشین لباسشویی اطلاعاتی داشته باشید.

تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار
تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار
 • موتورهای لباسشویی معمولی و تسمه دار

تمامی ماشین های لباسشویی قدیمی که در هنگام کار صدای زیاد و لرزش فراوان دارند، از موتور معمولی و تسمه دار استفاده می‌کنند.

معایبی که این موتورها داشتند مصرف بالای برق، صدای فراوان، لرزش بیش از حد و استهلاک بیشتر باعث شد در ساخت ماشین لباسشویی امروزی از این موتور استفاده نشود یا تا حد امکان شرکت های سازنده ماشین لباسشویی به سمت این گونه از موتورها نروند.

البته در کنار تمامی معایب مزایایی نیز داشت که از مهمترین آنها سهولت تعمیر یا تعویض آن بود و می توانستید با کمترین هزینه ممکن دستگاه خود را تعمیر کنید.

 • موتور های لباسشویی دیجیتالی و بدون تسمه

موتور ماشین لباسشویی های امروزی به حالت دیجیتالی و بدون تسمه تبدیل شده است. این موتورها را می توانید در لباسشویی های جدید و مدل اینورتر مشاهده کنید.

موتورهای بدون تسمه یا موتور بدون گیربکس موتورهایی هستند که سر و صدا و لرزش بسیار کمی دارند و از نظر مصرف برق رده انرژی بهینه ای را دارا هستند.

با وجود مزیت های فراوان موتور دیجیتالی از معایب آن می توان به  قیمت بسیار بالا ی آن و یا سخت بودن تعمیر و تعویض این نوع موتور اشاره کرد.

علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی
علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی

علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی و یا سوختن موتور

در ادامه به بررسی علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی و سوختن موتور خواهیم پرداخت.

اگر در ماشین لباسشویی خودتان هر کدام از این علائم و نشانه ها را مشاهده کردید، سریعاً دستگاه را خاموش کرده و آن را از پریز بکشید.

چرا که کار کردن دستگاه با این شرایط، احتمال وارد کردن خسارت به قطعات دیگر را نیز بالا می‌برد. به دلیل اهمیت بالای موتور و هزینه‌ی زیاد تعمیر یا تعویض آن، پیشنهاد ما این است که در صورت نداشتن تخصص در این زمینه، حتماً با یک تکنسین کاربلد تماس گرفته و از او کمک بگیرید.

 • ماشین لباسشویی مثل گذشته کار نمی‌کند

هر گونه تغییر در روند کار ماشین لباسشویی می تواند نشانه ای از خرابی باشد. بعد از چندین سال استفاده از لباسشویی با کارکرد دستگاه به خوبی آشنایی خواهید داشت و چنانچه تغییری در آن‌ حس کردید، احتمال وجود خرابی در قسمت‌های حیاتی دستگاه، مثل موتور آن‌ها وجود دارد.

اگر دستگاه شما پس از روشن شدن هیچ علامتی از کارکردن و شروع کار نشان نداد، باید به سالم بودن موتور شک کنید و ممکن است حاکی از سوختن یا نیم سوز شدن موتور باشد.

البته حتما از وصل بودن شیر آب، بسته بودن درب و زدن دکمه آغاز فرآیند اطمینان حاصل کنید و سپس موتور دستگاه را از لحاظ سوختن یا نیم‌سوز شدن بررسی نمایید.

 • ماشین لباسشویی لباس ها را به طور کامل خشک نمی‌کند

خشک نشدن کامل لباس به دلیل عدم چرخش مناسب موتور با سرعت تنظیم شده است در صورتی که لباس های شما پس از آبکشی و در حالت خشک کردن مانند گذشته آبگیری نمی‌شود و بیش از حد مرطوب است، می توانید احتمال سوختن یا نیم سوز شدن موتور را بدهید.

 • عدم چرخش مخزن ماشین لباسشویی 

هنگامی که دو فرایند شستشو و آبکشی به درستی انجام می‌شود و به طور کامل به پایان می رسد، کامپیوتر دستگاه فرمان خشک کردن و آبگیری را صادر می‌کند.

در صورتی که روی صفحه دیجیتال ماشین لباسشویی علامت آبکشی را مشاهده می کنید، اما واکنشی را از طرف دستگاه نمی‌بینید به احتمال قوی موتور دستگاه شما نیم‌سوز شده است.

 • استشمام بوی سوختگی از ماشین لباسشویی

هنگامی که وزن زیادی به موتور دستگاه وارد می شود و لباس های زیادی را در ماشین لباسشویی قرار می‌دهید و مخزن آن را بیش از حد سنگین می‌کنید.

موتور دچار فشار زیادی خواهد شد و باعث آسیب به موتور می شود درنتیجه استشمام بوی سوختگی می‌تواند از علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی باشد.

علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی
علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی
 • عدم آبگیری یا آبگیری ناقص مخزن

اگر پس از به کار افتادن ماشین لباسشویی، مخزن آبگیری نمی‌کند و یا به طور ناقص آبگیری می شود دو احتمال وجود دارد.

ابتدا احتمال دارد مخزن ماشین بیش از حد سنگین شده است و باید آن را کم کنیم. احتمال بعدی می تواند سوختن یا نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی باشد که در هر دو حالت شما ماشین لباسشویی را خاموش کنید تا سالم بودن موتور بررسی شود.

 • عدم چرخش کامل موتور

عدم چرخش کامل موتور ماشین لباسشویی می تواند علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی و یا سوختن موتور باشد.

البته ابتدا مطمئن شوید که برنامه شستشوی ماشین لباسشویی شما به روی تنظیمات بخصوصی مانند شست و شوی لباس مجلسی و حساس نباشد.

زیرا نحوه شست و شو در این برنامه، حالت گهواره‌ای بوده و در این نوع برنامه شستشو موتور ماشین به طور کامل نخواهد چرخید. در صورتی که اینگونه نبود می تواند احتمال بعدی خرابی موتور یا نیم سوز شدن آن باشد.

 • خاموش شدن ناگهانی لباسشویی در حین کار

خاموش شدن ماشین لباسشویی می تواند دلایل زیادی داشته باشد، اما حساس ترین و حیاتی‌ ترین قسمت این مشکل داغ کردن بیش از حد موتور است.

چنانچه ماشین لباسشویی شما برای چندین ساعت روشن بوده و بیش از حد بر روی موتور آن فشار وارد شده، فعالیت ماشین متوقف می شود و لباسشویی خاموش می‌شود.

در این مواقع موتور دستگاه شما به احتمال زیاد داغ کرده و برای جلوگیری از وارد شدن آسیب‌های بیشتر به آن، سیستمی در لباسشویی فعال شده که فوراً دستگاه را خاموش می‌کند.

البته مهم ترین دلیل برای خاموش شدن ناگهانی ماشین، قطعاً نیم‌ سوز شدن موتور‌ می‌تواند باشد.

 • آبکشی ناقص و مشاهده رد کف روی لباس ها

از دیگر علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی می توان به ماندن پودر و کف روی لباس اشاره کرد، در این حالت احتمال عدم آبکشی مناسب لباس ها ناشی از سوختن موتور وجود دارد.
البته در کنار این مورد، استفاده از پودرهای نامرغوب و ارزان قیمت نیز می تواند باعث بروز این مشکل شود.

 • سر و صدای و تکان شدید لباسشویی

سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی نیز نشانه‌ای جدی برای خرابی در موتور لباسشویی است در این صورت موتور برای کار کردن فشار زیادی را متحمل شده و احتمالاً سر و صدای آزاردهنده ای به گوش خواهد رسید.

نشستن گرد و خاک هم می‌تواند باعث بالا رفتن سر و صدای موتور شود که در صورت بی توجهی و عدم سرویس مناسب و به موقع، احتمال خرابی موتور ماشین لباسشویی وجود خواهد داشت.

تعمیرگاه مجاز و معتبر

تعمیرگاه لوازم خانگی دکتر آچار در تهران به ارائه خدمات در زمینه نصب، سرویس، عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی در تهران می پردازد.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 12
 1. fardin 2 سال قبل

  دستگاه ما برای 11 سال پیش هست آیا قابل تعمیر هست؟

 2. عبدالله ساعی 2 سال قبل

  تعمیرکارتون فوق العاده حرفه ای بود خواستم ازتون تشکر کنم

 3. ایمان اخوان 2 سال قبل

  مرسی

 4. بهرام بیگی 2 سال قبل

  دمتون گرم یه دونه اید

 5. جعفر 2 سال قبل

  دکتر آچار همه چی تمام

 6. سیدعلی افتخاری 2 سال قبل

  همکارتون تخفیف خوبی بهم داد ممنونم

 7. رضا دهقان 1 سال قبل

  من یکی از کاربران دائمی سایت شما هستم

 8. علی اکبر صدر 1 سال قبل

  هزینه رپورتاژ آگهی توی سایت شما چنده؟

  1. غلامرضا ایزدخواه 5 ماه قبل

   سلام لباسشویی ما قدیمی آزمایش هستش ، پتوی بزرگی که انداخته بودیم در آخر برنانه قبل از چرخش خشک کنی با صدای بلندی که باعث قطع برق شد، دیگه موتور کارنمی کنه

   1. دکتر آچار 5 ماه قبل

    سلام وقتتون بخیر
    لطفا با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید همکارانمون راهنماییتون میکنن

 9. بهروز کلباسی 1 سال قبل

  اطلاعات بیشتری بنویسین لطفا

 10. عباسعلی کریمی 1 سال قبل

  واقعا گارانتی 1 ساله میدید تو ایران گارانتی 1 ساله میدونی یعنی چی من تو شک هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید