چگونه موتور یخچال خنک کنیم

چگونه موتور یخچال خنک کنیم


در مطلب چگونه موتور یخچال خنک کنیم با ما همراه باشید تا شما را با خنک کردن موتور آشنا کنیم. می دانید که دستگاه یخچال در بین سایر لوازم خانگی پرکاربردترین و با کارامد ترین است، آگاه هستید که دستگاه یخچال فقط برای امور تمیز کردن و یخ زدایی از برق کشیده شده و برقش قطع می شود و در غیر این صورت دستگاه یخچال به طور پی در پی کار می کند.

تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار
تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار

این عمل مداوم باعث بالا رفتن دمای موتور یخچال می شود اما این دما از حد مجاز فراتر نخواهد رفت، زمانی که با حرارت غیرعادی موتور یخچال مواجه شدید، باید اقدامات لازم را برای خنک سازی موتور یخچال انجام دهید.

علت داغ شدن موتور یخچال چیست؟

قبل از اینکه بحث و بررسی در مورد چگونه موتور یخچال خنک کنیم برسیم، باید دلیل گرم شدن موتور یخچال را بدانید.

با توجه به اینکه یخچال به صورت مکرر و تداوم کار می کند، گرم شدن موتور یخچال تا حدی طبیعی بوده و نشان دهنده عملکرد صحیح آن است، اما گاهی اوقات موتور یخچال بیش از حد معمول گرم می شود و باید به آن توجه خاصی  داشت.

اما در چه مواردی این اتفاق می افتد؟

دلایل گرم شدن بیش از حد موتور یخچال را می توان به شرح زیر در نظر گرفت:

همیشه و مداوم کار کردن یخچال، قطعه ی فن دستگاه یخچال خراب است، معیوب شدن قطعه ی ترموستات یخچال، آسیب دیدن قطعه ی کمپرسور، دستگاه یخچال با کمی فاصله از دیوار قرار دارد.

چگونه موتور یخچال خنک کنیم
چگونه موتور یخچال خنک کنیم

چگونه موتور یخچال خنک کنیم ؟

دستگاه های یخچال به گونه ایی طراحی شده است که در ضروت لزوم و داغ شدن موتور دستگاه این قطعات خنک کننده موظف به انجام این کار می شوند.

در شروع و آغاز به کار موتور دستگاه یخچال، گاز مبرد در کمپرسور و مدارها قرار دارد، سپس این گاز به قسمتی به نام اواپراتور فرستاده می شود.

که داخل این قطعه گاز سرد به قسمت های مختلف حرکت می کند و گرمای آن نیز با سرد کردن نقاط مختلف گرفته می شود.

پس از این مرحله موتور یخچال این گاز را از طریق لوله ای به نام لوله ورودی می کشد و به رادیاتور دستگاه می فرستد، این گاز دوباره در رادیاتور یخچال خنک شده و به کمپرسور فرستاده می شود.

این فرآیند همیشه در موتور دستگاه یخچال تکرار می شود و باعث خنک شدن موتور دستگاه یخچال می شود.

قطعه ی فن خنک کننده نصب شده در پشت دستگاه یخچال برای خنک سازی کمپرسور ممکن است آسیب ببیند، بنابراین لازم است در اسرع وقت مشکل فن خنک کننده برای خنک شدن موتور رفع بگردد.

زمانی که قطعه ی  فیلتر  دستگاه یخچال خراب و کثیف باشد  می تواند علت گرم شدن موتور یخچال باشد، همان طور که می دانید فیلترها با تصفیه هوا از ورود گرد و غبار و چربی به داخل موتور یخچال پیشگیری  می کنند.

اگر بی توجه باشید به نسبت  فیلتر یخچال، یا این که تمیز یا تعویض نشود، فشار زیادی به موتور یخچال وارد می شود و ممکن است موتور خراب شود و نیازمند تعمیرات یخچال باشید.

چگونه موتور یخچال خنک کنیم
چگونه موتور یخچال خنک کنیم

موتور یخچال یا همان کمپرسور تا چه حدی مجاز به داغ شدن است؟

قطعه ی کمپرسور دستگاه یخچال با بالا بردن فشار گاز مبرد، آن را به گاز تبدیل کرده و از طریق کویل های کندانسور واقع در پشت دستگاه می فرستد، وقتی این بخار داغ در معرض هوای خنک ‌تر آشپزخانه قرار داده می شود شروع به خنک شدن می‌کند.

با ادامه حرکت آن از طریق کویل های کندانسور در معرض و به داخل یخچال، فضای داخلی یخچال را خنک می کند، به دلیل این که  فرآیند گرمایش کمپرسور یک مرحله عادی در فرآیند خنک سازی است.

سیستم دستگاه یخچال به گونه ایی است که برای منتقل کردن گرما از داخل به خارج کارایی دارد و به همین دلیل زمانی که دست خود را در پشت دستگاه قرار می دهید  احساس گرما دارید.

با نگه داری و مراقبت های لازم می توانید از داغ شدن بی مورد موتور یخچال جلوگیری نمایید.

بهتر است که همیشه فن و کویل ها و موتور دستگاه یخچال که در قسمت پشت قرار دارد تمیز بشود و گرد وغبار را از روی آن برداشت تا باعث داغ شدن آن نشود.

چگونه موتور یخچال خنک کنیم
چگونه موتور یخچال خنک کنیم

خنک کردن موتور یخچال مربوط به کدام قسمت است؟

در یخچال ها برای ایجاد فرآیند خنک سازی از مواد سرمازا استفاده می کنند، در یخچال طی فرایندی گاز به مایع تبدیل می شود، که این فرآیند در طی شبانه روز رخ می دهد زمانی که یخچال روشن است، ماده سرما زا که به آن گاز مبرد هم می گویند علاوه بر خنک سازی یخچال سرمای یخچال را نیز تامین می کند.

گاز مبرد در قسمت های مختلف یخچال در گردش است در موتور یخچال نیز در گردش است و عمل خنک سازی یخچال و قطعات یخچال به خصوص موتور یخچال را انجام می دهد.

عملکرد قطعه ی فن در موتور یا همان کمپرسور چگونه می باشد؟

قطعه ی کمپرسور یا موتور جایگاه اش در پشت دستگاه یخچال قرار دارد و یک امر عادی است که قطعه ی فن کمپرسور نیز در کنار آن قرار دارد و وظیفه خنک سازی کمپرسور یخچال را بر عهده دارد.

هوای خنک را از طریق سیم پیچ های بیرونی می کشد و آن را در اطراف کمپرسور به گردش در می آورد تا از گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری کند.

یکی از دلایل معیوب شدن و آسیب دیدن قطعه ی فن کمپرسور می تواند فرسودگی فن یا قطعات آن باشد، بنابراین اگر مدت زیادی از عمر یخچال شما گذشته باشد، به احتمال زیاد مشکل از فن کمپرسور یخچال شماست.

برای حل این مشکل ابتدا باید قطعه ی فن موتور را بررسی کنید، اگر مشکل به دلیل خرابی و فرسودگی قطعات است، اقدام به  تعویض کنید خیلی بهتر است و در صورت تمام شدن عمر، فن یخچال را کاملاً عوض کنید، برای این کار بهتر است از یک تعمیرکار حرفه ای یخچال استفاده کنید.

عملکرد قطعه ی فن دردستگاه یخچال که چگونه  عمل خنک شدن را انجام میدهد؟

قطعه ی فن دستگاه یخچال به این گونه عمل خواهد کرد که موظف به جابجایی هوای این دستگاه می باشد،  به این ترتیب هوای گرم را از بین می برد و باعث خنک شدن و گردش هوای خنک در یخچال می شود.

قطعه ی فن که وظیفه ی دارد در یخچال سالم و خنک نگه داشتن مواد غذایی را انجام دهد، قطعه ی فن دستگاه یخچال یکی از مهم ترین قطعات این دستگاه می باشد و هنگام سرویس و تعمیر یخچال باید در وضعیت آن دقت کافی صورت گیرد.

برای جلوگیری از خراب شدن فن یخچال باید هر از گاهی و به طور  آن ها را سرویس کرد، تمیز کردن فن ها و روغن کاری آن ها باعث می شود که همیشه سالم و بدون مشکل کار کنند.

چگونه موتور یخچال خنک کنیم
چگونه موتور یخچال خنک کنیم

کندانسور دستگاه یخچال چگونه خنک می شود؟

قطعه ی فن کندانسور مهمترین فن مورد استفاده در یخچال است که به طور قابل توجهی بر عملکرد کلی آن تأثیر می گذارد، قطعه ی فن کندانسور فن خنک کننده نیز نامیده می شود، که در اکثر یخچال های جدید وجود دارد.

قطعه ی فن در شکل  ظاهری ساده است و از یک موتور و یک پره تشکیل شده است و برق مورد نیاز خود را از موتور دریافت می کند.

قطعه ی فن کندانسور در داخل کندانسور که در قسمت بالایی آن قرار دارد و برای جلوگیری از ورود تصادفی اجسام به داخل آن، با توری پوشانده شده است.

این فن در خارج از قسمت و جایگاه کندانسور قرار دارد و وظیفه خنک سازی را بر عهده دارد، اگر فن کندانسور یخچال خراب باشد یخچال سرد نیست و فضای داخلی یخچال گرم است و از علائم دیگر آن این است که یخچال خیلی سریع روشن و خاموش می شود.

در صورت داغ شدن قطعه ی موتور دستگاه یخچال نیاز به تعمیرات می باشد؟

همان طور که در مراحل قبلی بیان شده است، در بسیاری از موارد نیازی به تعویض یا تعمیر قطعات دستگاه یخچال نیست.

اما با تمیز کردن قسمت های خاصی  و یا رفع مشکلاتی مانند تعویض محل یخچال و یا افزایش ظرفیت آن می توان ایراد های به وجود آمده را برطرف نمود، این راه کار ها برای  مشکل ایجاد شده ی یخچال حل کرد و از هزینه های اضافی برای تعمیر و تعویض قطعات آن جلوگیری کرد.

سخن نهایی

پیشنهاد می دهیم که در زمان مشاهده ی هر گونه مشکل اعم از  تعمیرات یخچال خود را به دست افراد و تکنسین های با تجربه  و ماهر بسپارید تا در آینده ی نه چندان دور با هزینه های گزاف تعمیرات روبرو نشوید.

دکتر آچار با یک تماس شما در کوتاه ترین زمان ممکن در محل حضور پیدا کرده و افراد کارشناس خود را اعزام نموده تا اقدامات لازم را در جهت رفع نواقص دستگاه تان انجام بدهند.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 3
  1. قاسم رضایی 1 سال قبل

    چرا آب پکیج مدام سرد و گرم میشه؟

  2. حبیب الله رجبی 11 ماه قبل

    دمتون گرم تعمیرکارتون اومد کافه مشکل رو با تعمیر یه قطعه حل کرد

  3. ناصر کلباسی 8 ماه قبل

    اینکه تعمیرکار فرستادید تو محل برا تعمیر خیلی خوب بود کیفیت کار هم واقعا عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید