چگونه ترموستات یخچال را تعمیر کنیم

چگونه ترموستات یخچال را تعمیر کنیم


دستگاه های یخچال در طرح ها و برندهای متفاوتی موجود می باشد که هر یک دارای کیفیت مختص به خود هستند و امکان دارد که در حین استفاده کردن از این دستگاه اختلالی در امورد اجرایی برنامه هایش به وجود بیاید و نیازمند افراد تعمیرکار بشوید. در مقاله چگونه ترموستات یخچال را تعمیر کنیم با را با نحوه تعمیر آن آشنا می شوید.

تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار
تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار

انجام دادن تعمیر قطعه ی ترموستات یخچال به دلیل رفع مشکل کنترل دما در یخچال های متفاوت صورت می گیرد، تعویض قطعه ی ترموستات یخچال نیز به خاطر برطرف کردن ایراداتی که در روند کار برخی از قطعات مانند کمپرسور یخچال انجام می پذیرد.

عدم کنترل دما در یخچال باعث عملکرد ضعیف این دستگاه شده است که باید با تعویض و تعمیر ترموستات یخچال رفع شود.

چگونه ترموستات یخچال را تعمیر کنیم
چگونه ترموستات یخچال را تعمیر کنیم

علائم خرابی ترموستات

زمانی که ترموستات یخچال نتواند دمای مورد نظر شما را در یخچال نگه دارد احتمال ایراد و خرابی قطعه ترموستات وجود دارد، در این حالت ترموستات نمی تواند دمای محیط را به درستی احساس کند و در فرستاند سیگنال به کمپرسور دچار مشکل می شود.

در صورت بروز این مشکلات ضروری است با استفاده از دستورالعمل های خاصی قطعه ترموستات را تعمیر و یا تعویض کنید، در این بخش علائم خرابی ترموستات را معرفی خواهیم کرد.

یخچال به اندازه کافی خنک نیست.

در صورتی که هوای داخلی یخچال تان به اندازه کافی خنک نمی شود و یا مواد غذایی داخل یخچال سرد نمی شود، احتمال دارد که ترموستات دچار ایراد و خرابی شده باشد، برای رفع این مشکل درجه دما را افزایش دهید و صبر کنید، در صورتی که تغییر دما اتفاق نیوفتاد احتمالا ترموستات خراب است و باید تعمیر و تعویض شود.

محیط یخچال سرد و گرم می شود.  

ترموستات از قطعات اصلی یخچال است که دمای هوای یخچال را ثابت نگه می دارد، زمانی که دمای یخچال ثبات نداشته باشد و بالا و پایین برود، مواد غذایی فاسد می شوند، در نتیجه توصیه می شود ترموستات را تعمیر و یا در صورت نیاز تعویض کنید.

 مواد غذایی داخل یخچال یخ می زند.

زمانی که مواد غذایی داخل یخچال یخ می زنند، احتمال ایراد و خرابی قطعه ترموستات وجود دارد، در این حالت ترموستات از کار افتاده و کمپرسور دائما کار می کند، برای رفع این مشکل تنظیمات ترموستات را تغییر دهید.

اگر ترموستات یخچال کار نمی کند، مواد غذایی را دور تر از پنل پشتی یخچال قرار دهید و برای تعمیر و تعویض ترموستات با تکنسین های مرکز تعمیر یخچال دکتر آچار تماس بگیرید.

چگونه ترموستات یخچال را تعمیر کنیم
چگونه ترموستات یخچال را تعمیر کنیم

مراحل انجام تعمیرات قطعه ی ترموستات یخچال

تعمیر قطعه ی ترموستات یخچال فریزر در محل یا کارگاه با یک سری روند و عملیات همراه است، قبل از هر چیز آشنایی با ترموستات، نحوه عملکرد ترموستات، انواع ترموستات و علائم خرابی ترموستات بسیار مهم است.

برای افراد داشتن اطلاعات کافی قبل از شروع کار و آموزش تعویض و تعمیر ترموستات یخچال بسیار موثر است، بنا بر همین دلیل است که  برای رفع مشکلات کارکرد یخچال تحت تاثیر قسمت معیوب ترموستات لازم است از ترموستات و نحوه کارکرد آن اطلاع داشته باشید.

آیا می توان قطعه ی ترموستات را تعمیر کرد؟

بهتر است بدانید که این قطعه از مهم ترین قطعات در دستگاه یخچال فریزر می باشد و در مواقعی که این قطعه نابود بشود و با خرابی روبرو بشود دستگاه یخچال شما به صورت یکسره  کار خواهد کرد.

این قطعه ی ترموستات تا زمانی که بیش از حد لازم صدمه ندیده باشد قابل تعمیر است ولی گاهی آسیب شدیدی دیده شده که جبران ناپذیر است و بهتر است اقدام به تعویض آن نمود.

چطوری می توان معیوب شدن ترموستات دستگاه یخچال را متوجه شد؟

هنگامی که شما مشاهده کنید که دستگاه یخچال تان  همیشه روشن و کار می کند و اصلاً  استراحتی در کار نیست و اتومات نمی کند، دستگاه یخچال دارای برق است و لامپ هایش روشن است در صورتی که  قطعه ی موتور رو اصلاً روشن نمی کند.

کمپرسور یا موتور یخچال تان را می توانید با دست لمس کنید، اگر کاملاً سرد باشد یعنی ترموستات باید تعویض شود و اگر کمی گرم باشد می توانید نتیجه بگیرید که ترموستات مشکلی ندارد.

ترموستات را از بدنه ی دستگاه یخچال جدا کنید و سیم های آن را مستقیماً به هم وصل کنید، اگر قطعه ی  کمپرسور یخچال روشن شد مشکل از ترموستات است.

البته گاهی هم صداهای ناهنجاری از دستگاه یخچال شنیده می شود ولی اگر فقط صدای کلیک روشن و خاموش شدن کمپرسور باشد یک امر طبیعی است ولی در غیر این صورت باید اصمینان حاصل کرد که ترموستات در جایگاه خودش قرار دارد؟

آموزش انجام تعمیرات قطعه ی ترموستات دستگاه یخچال

برای انجام این کار در مرحله ی ابتدایی که باید انجام دهید این است که یخچال را از برق بکشید و مطمئن شوید که به برق وصل نیست.

جایگاه ترموستات

در این مرحله باید جایگاه قطعه ی ترموستات را در یخچال شناسایی کرد، برای اکثر یخچال هایی که دارای فریزر در طبقه بالا هستند.

ترموستات در پشت یخچال یا در بالا و زیر جعبه فریزر قرار دارد، اگر یخچال فریزر شما از مدل های جداگانه ست، که فریزر جداگانه دارد و در کنار یخچال قرار دارد، ترموستات باید پشت فریزر قرار گیرد.

چگونه ترموستات یخچال را تعمیر کنیم
چگونه ترموستات یخچال را تعمیر کنیم

باز کردن قفسه های دستگاه یخچال

اگر می دانید که همه ی  مواد غذایی داخل یخچال یخ زده و قفسه هایی را که ممکن است جلوی فعالیت شما را بگیرد را باید بردارید.

برای برداشتن قفسه ها از داخل، ممکن است لازم باشد چند پیچ ​​را با پیچ گوشتی باز کنید و قفسه ها را بردارید و در مکانی دیگر قرار دهید.

سیم ها را بردارید چندین سیم به ترموستات اتصال دارد و باید به آرامی با انبردست از هم جدا کنید، این کار را باید با احتیاط انجام دهید، ممکن است فشار و زور زیادی برای جدا شدن سیم ها لازم باشد و برای راحتی کار آنها را از وسط سیم ها ببرید.

برداشتن قطعه ی ترموستات یخچال در هنگامی که پیچ ها یا اتصالات باقیمانده را از ترموستات جدا کردید، اکنون می توانید ترموستات صدمه دیده را از یخچال خارج کنید.

اگر ترموستات در اطراف یک لوله اواپراتور قرار دارد، هنگام جدا کردن آن باید مراقب باشید زیرا ممکن است به آن آسیب برساند.

یک ترموستات جدید نصب کنید و جایگزین ترموستات خراب شده کنید، هنگامی که تمام این مراحل را طی کردید، ترموستات جدید را در جای خود در یخچال قرار دهید.

مطمئن شوید که آن را در جایگاه متناسب ابتدایی خودش  قرار داده اید و همه سیم ها را دوباره وصل کرده اید، سپس قبل از تعویض ترموستات، تمام قفسه هایی را که قبلاً جدا کرده اید، دوباره در جایگاه اصلی خود بگذارید.

انجام تست کارکرد دستگاه یخچال

برای بررسی عملکرد دستگاه یخچال در نهایت یخچال را به برق بزنید و صبر کنید تا یخچال دوباره به دمای مناسب برسد و خنک شود، اگر ترموستات شما به درستی کار کند و مشکلی نداشته باشد.

دمای دستگاه یخچال تان پس از 12 ساعت به طور خودکار تغییر می کند، خنک شده و یخچال باید عمل اتومات را انجام بدهد که در این صورت  دیگر مشکلی در کار نیست و دیگر نگران دستگاه یخچال خود نباشید.

چگونه ترموستات یخچال را تعمیر کنیم
چگونه ترموستات یخچال را تعمیر کنیم

انجام تعمیرات ترموستات یخچال در محل

هر زمان که شما شاهد صدمه دیدن این قطعه ی ترموستات دستگاه یخچال بودید می توانید با دکتر آچار تماس حاصل فرمایید تا در اولین فرصت کارشناسان خود را به محل اعزام کرده و پس از بررسی عیوب پیش آمده اقدامات لازم را در جهت برطرف کردن عیوب برای شما انجام بدهند.

روش انجام دادن تست قطعه ی ترموستات یخچال

هر زمانی که نیازمند انجام تست قطعه ی ترموستات هستید بهتر است به ترتیب این مراحل زیر را انجام بدهید تا به نتیجه ی مطلوبی برسید.

کمپرسور را چک کنید، ابتدا باید قطعه ی کمپرسور را مورد بررسی قرار بدهید، برای انجام دادن این کار می بایست برق یخچال را کنترل کرده، تا اطمینان حاصل بشود که ایراد در قسمت برق نیست.

باید وضعیت کمپرسور بررسی شود،در مواقعی که شاهد سرد بودن کمپرسور باشید  این می تواند نشانه ی صدمه دیدن قطعه ی ترموستات باشد.

انجام تنظیم قطعه ی ترموستات یخچال به این گونه می باشد که ترموستات را تا انتها حرکت دهید، اگر کمپرسور روشن نشود، قطعات ترموستات معیوب هستند.

سیم های ترموستات را جدا کرده و به هم بچسبانید، اگر کمپرسور با این کار شروع به کار کرد ترموستات معیوب است و باید تعمیر شود.

بررسی کردن قطعه ی ترموستات با اهم متر صورت می گیرد که جایگاه قطعه ی ترموستات در پشت یخچال قرار دارد و برای تست آن با اهم متر لازم است ابتدا دستگاه را از برق بیرون آورده و پشت یخچال را باز کرده، با جدا کردن سیم و اتصال سیم های ترموستات به اهم متر می توانید از سالم یا معیوب بودن این قطعه اطمینان حاصل کنید.

کلام نهایی

هر چه قدر هم که  دستگاه یخچال شما از برندهای با کیفیت باشد احتمال خراب شدن قطعاتش به ساده ترین دلیل که می تواند فرسودگی باشد امکان نیاز به تعمیرات و یا تعویض قطعات آن می شوید که با یک تماس می توانید به کادر فعال دکتر آچار اطلاع رسانی کنید تا از همه ی خدمات آن ها بهره ی لازم را ببرید.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 3
  1. علی 1 سال قبل

    آموزش هاتون حرف نداره یا علی

  2. بهروز صالحی 11 ماه قبل

    خواستم از آقا یزدانی بابت کار خوبشون تشکر کنم

  3. رامین علیپور 8 ماه قبل

    ببخشید میشه توضیح بدید که برای شارژ گاز یخچال از چه گازی استفاده می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید