آیا ترموستات یخچال تعمیر می شود

آیا ترموستات یخچال تعمیر می شود


یکی از مهمترین اجزای یخچال قطعه ی ترموستات دستگاه یخچال است که در تنظیم دمای یخچال بسیار موثر می باشد. در مقاله آیا ترموستات یخچال تعمیر می شود شما را با تعمیرات این قطعه آشنا می کنیم.

اگر قطعه ی ترموستات در دستگاه یخچال وجود نداشته باشد وکارایی نداشته باشد باعث می شود که دستگاه  یخچال شما به طور مداوم کار کند، این قطعه ی مهم کاملاً مکانیکی است و در صورت آسیب دیدگی قابل تعمیر و تعویض می باشد.

تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار
تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار

ترموستات در دستگاه یخچال موظف به چه کاری است؟

قطعه ی ترموستات می تواند دمای داخل محوطه ی یخچال را ثابت نگه دارد، این سیستم کاملاً مکانیکی بوده و دمای داخل یخچال را بدون دخالت دست تنظیم می شود.

به مفهوم دیگر ترموستات فرمان قطع و وصل را به کمپرسور می فرستد، به همین دلیل ترموستات قطعه ای است که مدت زمان خودکار یخچال را تعیین می کند یا به عبارتی قطعه ای است که می تواند باعث روشن و خاموش شدن زود هنگام دستگاه یخچال می شود.

همچنین معیوب شدن ترموستات می تواند دلیل سرد نشدن یخچال و گرم شدن داخل آن باشد، مثلاً  وقتی دسته ترموستات یخچال را می چرخانید و روی عدد 6 قرار می دهید تا زمانی که دمای یخچال به 6 درجه نرسد ترموستات به کمپرسور اجازه کار می دهد.

زمانی که دمای یخچال به 6 رسید، ترموستات به طور خودکار عملکرد کمپرسور را قطع می کند تا دما را در این سطح حفظ کند. بنابراین بسته به دمای انتخابی و تنظیمات ترموستات، یخچال هر چند دقیقه به صورت خودکار روشن می شود.

آیا ترموستات یخچال تعمیر می شود
آیا ترموستات یخچال تعمیر می شود

معیوب شدن ترموستات چه نشانه هایی دارد؟

معیوب شدن قطعه ی ترموستات یخچال علاوه بر تاثیر بر عملکرد یخچال و فاسد شدن مواد غذایی، مصرف برق و کاهش ارزش دستگاه را نیز به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

بنابراین بهتر است علائم خرابی ترموستات را بدانید تا در صورت بروز مشکل بتوانیم فوراً آن را برطرف کنید.

 افزایش دمای فریزر در یخچال یکی از دلایل گرم شدن یخچال معیوب شدن ترموستات یخچال است، اگر متوجه شدید که یخچال به مقدار لازم و کافی سرد نیست و حتی پس از تنظیم دما روی دمای پایین تر، مشکل همچنان ادامه دارد.

باید به نقص در ترموستات مشکوک شوید، در واقع در این حالت ترموستاتی که باید دستور روشن شدن کمپرسور را در هنگام بالا رفتن دمای یخچال بدهد با مشکل مواجه می شود و این کار را نمی کند.

 قابل ذکر می باشد که این مشکل دلایل دیگری هم می تواند داشته باشد که باید توسط متخصص تعمیر یخچال بررسی شود.

منجمد کردن مواد غذایی در یخچال  نشانه ی دیگری است ، اگر متوجه شدید که مواد غذایی داخل یخچال در حال یخ زدن هستند.

ابتدا دمای یخچال را کمی افزایش دهید و چند ساعت صبر کنید،  اگر این مشکل همچنان وجود دارد، علت ممکن است خرابی ترموستات باشد.

در این حالت وقتی یخچال به دمای مورد نظر رسید ترموستات باید دستور قطع عملکرد قطعه ی کمپرسور و خاموش شدن آن را صادر کند که این کار را نمی کند.

دمای یخچال ثابت نیست نقش ترموستات ثابت نگه داشتن دمای یخچال است،  اگر متوجه شده اید که دمای یخچال تغییرات قابل توجهی دارد و ثابت نیست.

احتمالاً ترموستات یخچال خراب است، در این حالت با بالا رفتن دمای یخچال غذا خراب می شود و با کاهش بیش از حد دما یخ می زند.

 یخچال همیشه کار می کند یکی از مهمترین نشانه های خرابی ترموستات خودکار نبودن یخچال است، هنگامی که یخچال به دمای مورد نظر رسید، ترموستات وظیفه صدور فرمان خاموش کردن کمپرسور را بر عهده دارد.

در صورت خرابی ترموستات این کار انجام نمی شود و کمپرسور تمام وقت کار می کند. البته باید بدانید که کارکرد مداوم کمپرسور حدود 6 ساعت طبیعی است و جای نگرانی نیست.

اما اگر کمپرسور بیشتر از این کار کند، باید به خرابی ترموستات مشکوک شوید.

آیا ترموستات یخچال تعمیر می شود
آیا ترموستات یخچال تعمیر می شود

مراحل انجام تعمیرات ترموستات یخچال

همان طور که می دانید قطعه ی ترموستات وظیفه وصل و قطع موتور را بر عهده دارد به محض خرابی باید به فکر تعمیر و تعویض این قطعه باشید.

تعمیر ترموستات یخچال زمانی مفید است که این قطعه به طور کامل خراب نشده باشد و هنوز با خرابی ترموستات مواجه نشده اید.

اگر این قطعه به طور کامل آسیب دیده باشد بهتر است که عمل تعویض صورت بگیرد.

انجام تعمیرات قطعه ی ترموستات یخچال معمولی زمانی استفاده می شود که صفحات کلید ترموستات فرسوده شده باشند.

قبل از شروع تعمیرات قطعه ی  ترموستات یخچال باید برای تست، ترموستات را به سمت درجه ی صفرحرکت داد اگر این عملکرد با خاموش شدن یخچال همراه باشد ترموستات مشکلی ندارد.

در صورت عدم تغییر در وضعیت یخچال به دلیل صفر کردن ترموستات، قطعات پلاتین  متصل شده و باید تعمیر شوند.

ترموستات را از یخچال جدا کنید و سوئیچ را با اهم متر تست کنید، اگر سالم است قسمت ترموستات را به درستی در جای قبلی قرار دهید.

در یخچال هایی که دسترسی به کلید ترموستات مشکل است، ترموستات باید تعویض شود.

پس متوجه شدید که درز صورت نیاز امکان تعویض و تعمیر قطعه ی ترموستات وجود دارد.

ترموستات ها دارای مدل های متفاوتی بسته به نوع یخچال های مصرفی دارد، بستگی به نوع فعالیت آن ها که الکتریکی ، مکانیکی و دیجیتالی می باشد.

یکی از متداول ترین ایرادهایی که ممکن است در هنگام عملکرد دستگاه یخچال خود آن را مشاهده کنید معیوب شدن ترموستات و علائم و نشانه های آن می باشد.

که احتمال دارد با یکی از این موارد روبرو بشوید که بهتر است با داشتن اطلاعات بهتر بتوانید با این مشکلات و نواقص عملکرد دستگاه یخچال خود روبرو بشوید و بتوانید راهکار اصلی را در جهت رفع آن بیابید.

آیا ترموستات یخچال تعمیر می شود
آیا ترموستات یخچال تعمیر می شود

آموزش تعویض قطعه ی ترموستات دستگاه یخچال

برای تعویض قطعه ی ترموستات یخچال در مرحله ی اولیه باید برق را قطع کرد تا دستگاه به برق وصل نباشد.

برای این کار یخچال را از برق جدا کرده و سپس مراحل بعدی را ادامه دهید، محل قطعه ی  ترموستات یخچال را پیدا کنید، بعد از این مرحله  به سراغ  باز کردن پوشش قطعه ی ترموستات بروید.

در این روند، ابتدا باید پلاستیک درجه حرارت را از ترموستات جدا کنید، پس از باز کردن پلاستیک درجه حرارت، باید با یک پیچ گوشتی یا این پیچ را با انبردست باز کنید،  این مراحل را به آرامی انجام دهید تا به قطعات دیگر دستگاه یخچال  آسیب نرسانید.

هنگامی که پیچ زیر پلاستیک درجه حرارت را باز کردید، نوبت به پیچ یا پیچ های پشتی می رسد، آنها را هم باز کنید پس از برداشتن تمام پیچ ها، به آرامی پوشش را بردارید.

مراقب باشید، بهتر است  که از تعمیرات ترموستات یخچال اطمینان داشته باشید، این کار را انجام دهید.

اگر روکشی در جلوی ترموستات وجود داشت، آن را نیز بردارید، سوکت ها را خیلی آرام جدا کنید، آن  را بردارید.

گاهی ممکن است سیم به چیزی در تروزون وصل شود که اگر به راحتی بیرون نیامد باید تریزون را هم باز کرد. ترموستات معیوب را بردارید سیم ترموستات جایگزین را تراز کنید و سپس سیم جدید را به همان روشی که سیم را برداشتید وارد کنید دقیقاً همانطور که آنها را جدا کرده اید دوباره نصب کنید.

 بعد از تمام این مراحل دوشاخه را به برق بزنید و یخچال را روشن کنید و دما را تنظیم کنید، دمای درجه ی  یخچال را روی شماره ی 3 قرار دهید.

هزینه ی تعمیرات ترموستات یخچال

هر زمان که دستگاه یخچال شما نیاز به تعمیرات ترموستات و یا تعویض این قطعه داشت هزینه ی آن براورد با هزینه ی ایاب و ذهاب تعمیر کاران و اینکه عمل تعمیرات صورت گرفته و یا اینکه نیاز به تعویض قطعه بوده است متفاوت می شود.

در پایان

به دلیل اینکه قطعه ی ترموستات در دستگاه یخچال بسیار مهم می باشد و از اهمیت بسزایی برخوردار است هر زمان که متوجه خراب شدن این قطعه شدید به جهت برطرف کردن عیوب پیش آمده برای این قطعه بهتر است از متخصصینی چون دکتر آچار کمک بگیرید و از خدمات مهم آن ها بهره ی لازم را ببرید.

در مقاله آیا ترموستات یخچال تعمیر می شود امیدواریم برایتان مفید بوده باشد و بتوانید بهترین استفاده را بکنید.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 3
  1. کریم ترابی 11 ماه قبل

    گارانتی 365 روزه این شرکت برای تعمیر ماشین لباسشویی واقعیه

  2. یدالله نصیری 11 ماه قبل

    هیچ تعمیرکاری متوجه نمیشد که مشکل کولر گازیمون چیه؟ تعمیرکار شما تو نیم ساعت عیب یابی کرد و تعمیر کرد خیلی دمتون گرم

  3. ایمان فاظلی 8 ماه قبل

    کارشناستون رایگان مارو راهنمایی کردن و مشکل دستگاهمونو خودمون حل کردیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید