علت خارج نشدن یخ از یخساز

علت خارج نشدن یخ از یخساز


علت خارج نشدن یخ از یخساز چیست؟

یکی از مشکلات رایج یخچال فریزرهای دارای یخساز، خرابی یخساز آن است. خرابی یخساز مشکل بزرگی نیست و نیازی به نگرانی ندارد. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی رخ بدهد که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

در این مقاله علت خارج نشدن یخ از یخساز اسنوا و علت خارج نشدن یخ از یخساز دوو و علت خارج نشدن یخ از یخساز ال جی و علت خارج نشدن یخ از یخساز سامسونگ و علت خارج نشدن یخ از یخساز جنرال الکتریک و سایر برندها را شرح می دهیم.

در صورتی که یخساز یخچال ساید بای ساید شما از کار افتاده است، حتما از یک متخصص با تجربه برای تعمیر یخساز یخچال خود کمک بخواهید می توانید در این زمینه از متخصصین با تجربه تعمیر یخچال در محل دکتر آچار استفاده کنید.

تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار
تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار

مراحل ساخت یخ در یخساز یخچال ساید بای ساید

برای ساخت یخ در یخساز آب توسط شیلنگ کوچکی که از شیر آب به قسمت پشتی ساید (شیر ورودی آب یخچال) متصل است منتقل می شود، زمانی که دمای مناسب برای تولید یخ فراهم شود، شیر ورودی جریان آب را ازاز یخساز گرفته و از طریق عملکرد قطعه سلنوید شیر، آب وارد یخچال می شود، در این بخش آب به قسمت سینی یخساز می رسد، زمانی که آب در قالب های کوچک یخ می زند، یخساز قطعات یخ را داخل سطل یخ ها انداخته و فرایند یخسازی دوباره از اول آغاز می شود، پس از پر شدن مخزن ساید، این فرایند توقف پیدا می کند.

علت خارج نشدن یخ از یخساز
علت خارج نشدن یخ از یخساز

قطعات تشکیل دهنده یخساز

در ابتدا پیش از آشنایی با مشکلات رایج یخساز مانند خارج نشدن یخ از یخساز بهتر است که با قطعات تشکیل‌دهنده یخساز آشنا شوید. در این بخش این قطعات را برای شما لیست کرده‌ایم. بروز مشکل در هریک از این قطعات می‌تواند مانع یخسازی صحیح دستگاه شود:

 • موتور
 • شیر برقی
 • سنسور
 • سیم رابط برق
 • لوله ورودی آب
 • محفظه مخصوص نگهداری یخ‌ها
 • اهرم تشخیص یخ
 • برد الکترونیکی

خاموش بودن دستگاه

برای اولین بار که با چنین مشکلی مواجه شدید، ابتدا روشن و خاموش بودن دستگاه را بررسی نمایید. یخچال‌های مختلف، شکل‌های متنوعی دارند، به این معنا که در برخی از آن‌ها، کلید پاور روی یخساز و برخی کلید پاور، روی بدنه یخچال تعبیه شده است.

برخی از یخچال‌ها هم هستند که کلید پاور ندارند و به جای آن از اهرم یخساز استفاده شده‌است، در این صورت اگر اهرم یخساز در موقعیت پایین، قرار داشته باشد، دستگاه روشن خواهد بود.

بنابراین اولین کار پس از اینکه با کار نکردن یخساز مواجه شدید این است که از خاموش و یا روشن بودن آن مطمئن شوید.

نرسیدن آب به یخساز

گاهی اتفاق می‌افتد که آب به یخساز نمی‌رسد که یکی از علتهای آن مسدود شدن خط انتقال آب می‌تواند باشد.

ممکن است محل عبور آب به داخل دستگاه دچار گرفتگی یا تاب‌خوردگی شود. در این صورت جریان آب برای رسیدن به مخزن یخ قطع می‌شود.

اگر گمان می‌کنید که علت خارج نشدن یخ از یخساز یخچال تان این مورد می باشد یخچال را از برق کشیده و آن را کمی از دیوار، فاصله دهید.

سپس با استفاده از شیری که در پایین یخچال قرار دارد، خط انتقال آب را ببندید و نسبت به جدا کردن لوله انتقال آب از شیر برقی یخچال، اقدام نمایید، سپس به دنبال پیچ خوردگی و یا هر عاملی که می تواند موجب انسداد جریان آب شده باشد، بگردید و هر آنچه که مانع از عبور آب در لوله شده را از سر راه بردارید و در آخر نیز آن را به یخچال خود متصل نمایید، اگر علت مسدود بودن خط آب لوله یخچال باشد  باید این مشکل با این کارها، رفع شود.

علت خارج نشدن یخ از یخساز
علت خارج نشدن یخ از یخساز

خرابی شیر برقی

از دیگر عواملی که مانع از رسیدن آب به یخساز می‌شود، می‌توان به خرابی شیر برقی و یا شیر ورودی آب اشاره نمود برای رفع این مشکل باید شیر برقی را تعمیر یا تعویض کنید. بهتر است برای انجام این کار از یک متخصص کمک بگیرید.

یخ زدگی لوله کوچک انتقال آب

یکی دیگر از علت خارج نشدن یخ از یخساز ممکن است در اثر یخ زدن لوله‌ی کوچک انتقال آب باشد که راه حل آن استفاده از یک سشوار است سشوار را روشن کرده و روی لوله بگیرید تا با حرارت آن، یخ‌های داخل لوله، ذوب شده و مشکل رفع شود.

گرفتگی فیلتر

از دیگر عوامل علت خارج نشدن یخ از یخساز می‌توان به گرفتگی فیلتر آن اشاره نمود. ممکن است مسیر عبور آب در فیلتر ورودی دچار انسداد شده باشد. این امر مانع تامین آب مورد نیاز برای یخسازی می‌شود.

در صورت گرفتگی فیلتر بهتر است آن را تعویض کنید و از فیلترهای مخصوص با توجه به مدل و مارک دستگاه استفاده کنید، زیرا هر یخچالی، فیلتر مناسبی برای خود دارد که باید از آن استفاده نمود.

خرابی مدول یخساز

همانطور که می‌دانید، یخچال‌ها از قطعات مختلفی تشکیل شده‌اند که خرابی هر یک از آن‌ها، عملکرد بخش‌های مختلف یخچال را مختل می‌کند.

یکی از قطعات یخساز یخچال‌ها، مدول می‌باشد و دارای یک موتور است که این موتور منجر به حرکت درآوردن بازوی یخساز می‌شود با این حرکت، قطعات یخ از قالب یخساز به داخل محفظه یخ، ریخته می‌شود. اگر مدول یخساز یخچال، خراب شود، آب یخچال پر نمی‌شود و در نتیجه یخ نیز ساخته نخواهد شد.

علت خارج نشدن یخ از یخساز
علت خارج نشدن یخ از یخساز

خرابی ترموستات

ترموستات قالب یخساز بر روی دمای فرآیند درست کردن یخ کنترل دارد. با رسیدن دمای قالب به مقدار مشخص، دستور ریختن یخ به داخل سطل و بارگیری مجدد قالب از آب، که از سمت شیر ورودی تامین خواهد شد، صادر می شود.

اگر متوجه شدید که ایراد در ترموستات، دلیل یخ نساختن یخچال ساید است به وسیله یک مولتیمتر ساده می توان از سالم بودن ترموستات یخساز مطمئن شد و در صورت معیوب بودن لازم است آن را تعویض کنید.

خرابی قفل درب

از دیگر علل کار نکردن یخساز می‌توان به خرابی قفل درب یخچال اشاره نمود. سوئیچ یا قفل درب، در هنگامی که درب یخچال باز است، آبسردکن و یخساز را از کار می اندازد. در صورتی که ایرادی در این سوئیچ وجود داشته باشد، ممکن است در حالت بسته بودن درب نیز، یخساز را از کار بیاندازد.

برای اینکه به این موضوع پی ببرید که آیا خرابی قفل درب، علت خارج نشدن یخ از یخساز است یا خیر، با استفاده از مولتی متر و یا ولت متر برای وجود جریان اقدام نمایید.

خرابی برد کنترلی دیسپنسر

علت یخ ندادن یخچال ساید می‌تواند خرابی برد کنترلی دیسپنسر باشد. برد کنترلی دیسپنسر، پشت صفحه نمایشگر یخساز یخچال، قرار گرفته‌است که وظیفه دارد تمامی دکمه‌ها را کنترل نموده و عملیات مربوط به یخساز را انجام دهد. معمولا در صورت خراب بودن برد کنترلی یخساز، کل سیستم یخساز از کار می افتد. 

خرابی سلونوئید دیسپنسر

یکی دیگر از قطعات مربوط به یخساز یخچال‌ها، سلونوئید دیسپنسر می‌باشد. سلونوئید دیسپنسر، وظیفه باز و بسته کردن دربی را به عهده دارد که یخ از آن خارج می شود. لذا در صورت خرابی سلونوئید دیسپنسر، درب قادر به باز شدن نخواهد بود و یخ از یخساز خارج نمی شود. برای تست سالم بودن سلونوئید می توانید از یک مولتی متر استفاده کنید. 

علت خارج نشدن یخ از یخساز
علت خارج نشدن یخ از یخساز

پر شدن بیش از حد یخساز یخچال

گاهی اوقات، پر شدن بیش از حد یخساز یخچالها، علت یخ ندادن یخچال ساید می‌باشد که در اثر کاهش فشار آب در شیر این مشکل ایجاد می‌شود. راه حل این مشکل، بررسی فشار آب است.

به این صورت که اطمینان حاصل نمایید فشار آب، چیزی حدود 20 psi باشد. اگر فشار آب خیلی پایین باشد، ممکن است زمانی که دستگاه خاموش می شود، کاملا بسته نشود.

در این حالت شیر به داخل بخش یخساز چکه می کند و موجب پر شدن و سرریز شدن این بخش می شود.گاهی اوقات نیز ممکن است که فشار آب، خوب باشد، اما شیر ورودی، دچار مشکل شده باشد که باید نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

جمع شدن برفک درون مخزن یخساز

یکی از مشکلات رایج در برخی از یخچال‌های ساید، جمع شدن برفک در مخزن یخساز می‌باشد. معمولا پس از گذشت زمان و نشست گرد و غبار بر روی درب دمپر، این درب بطور کامل چفت نشده و مقداری از هوای مرطوب به داخل نفوذ پیدا می کند در زمانی که این هوا خنک می شود، به تشکیل برفک می انجامد که مشکلاتی در خصوص خنک نکردن کافی و یا عبور جریان هوا را نیز ایجاد می کند.

راه حل این مشکل این است که هر چند وقت یکبار، درب دمپر را به خوبی، تمیز نمایید تا از بروز این مشکل جلوگیری کرده و یا آن را برطرف نمایید.

علت خارج نشدن یخ از یخساز
علت خارج نشدن یخ از یخساز

یخ‌های داخل مخزن به هم می چسبند

یکی از مشکلات شایع یخساز یخچال، به هم چسبیدن یخها است. در صورتی که مصرف یخ شما و دریافت آن از یخچال کم باشد، پر شدن بیش از حد مخزن یخساز باعث چسبیدن یخ‌ها به هم می شود، استفاده نکردن از یخ و پر شدن بیش از حد یخساز به مرور زمان باعث فشرده شدن یخ‌ها و در نهایت چسبیدن آنها به هم می‌شود.

شما می توانید برای جلوگیری از چنین حالتی، یخساز را خاموش کنید. این کار توسط دکمه خاموش و روشن یخ ساز روی صفحه دیسپلی یا کنار یخ ساز یخچال انجام می‌شود.

تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار
تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار

سخن پایانی

در مطلب علت خارج نشدن یخ از یخساز با دلایل مختلف خارج نشدن یخ از یخساز ساید بای ساید آشنا شدید و مشکلات رایج آن را بررسی کردیم در صورتی که با چنین مشکلاتی مواجه شدید می توانید با شرکت دکتر آچار تماس گرفته تا در اسرع وقت برای تعمیر و رفع مشکل به محل اعزام شوند.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 3
 1. محمد جاوید 2 سال قبل

  واقعا عالیه قیمتشم از همه جا بهتره

 2. سیدمحمد بابایی 1 سال قبل

  کانال تلگرامی هم دارید ؟

 3. شهرام اسدی 8 ماه قبل

  من تو شهران غریبم جایی رو نمیشناسم سمت شهران هم شعبه داره تعمیرگاه تون؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید