نصب کولر گازی

نصب کولر گازی


نصب کولر گازی

دستگاه کولر گازی امروزه بسیار طرفدار دارد و در بسیار از خانه ها و ادارات و بیمارستان ها و… از این دستگاه استفاده می کنند و در بازارها موجود می باشد.

باید در زمان خریداری و نصب به نکاتی توجه داشته باشید تا در زمان استفاده کردن از این دستگاه دچار مشکل نشوید و به تعمیر کولر گازی نیازمند نشوید.

بعد از انجام خرید دستگاه کولر گازی انجام عمل نصب کولر گازی بسیار ضرورت دارد که این کار بسیار تخصصی است و کار را نباید به افراد نا بلد سپرد زیرا ممکن است که به قطعات دیگر دستگاه کولر گازی شما آسیبی وارد بکنند، این کار را به کادر و تیم مجرب و حرفه ایی دکتر آچار بسپارید.

برای نصب کولر گازی استاندارد های بسیاری است، بهتر است که در زمان نصب کولر گازی به این نکات توجه بسیار شود زیرا در غیر این صورت احتمال صدمه زدن به دستگاه وجود خواهد داشت.

نکات بسیار مهم در زمان نصب کولر گازی

 • جلوگیری کردن از ورود و خروج هوا در محیطی که دستگاه کولر گازی شما در آن نصب شده است.
 • نصب کردن کندانسور کولر گازی در مکانی که سایه است.
 • توجه کردن به اندازه و سایز لوله ها
 • تا جایی  که امکان دارد باید از مسیر لوله ها کم کرد تا  کمتر از خم کردن لوله ها استفاده کرد و مسیر لوله ها را به حداقل ممکن برساند.
 • نصب نکردن کندانسور در سمت وزش باد که به جهت و سمت پروانه ها باشد.
 • قبل از انجام دادن عمل نصب باید لوله ها  را با گاز ازت تمیز نمود.
 • بعد از اتمام کار لوله کشی باید عمل نشت یابی را تست کرد.
 • در مواقعی که قرار است دو عدد کندانسور نصب گردد ورودی یک کندانسور به خروجی کندانسور دیگر مرتبط نباشد و در یک جهت قرار نداشته باشد.
 • بهتر است که دستگاه در مقابل نور مستقیم خورشید قرار نگرفته باشد.
نصب کولر گازی
نصب کولر گازی

توجه داشتن به ظرفیت دستگاه کولر گازی با توجه به آب و هوا

یکی از مراحلی که در زمان نصب بسیار مورد تاکید قرار دارد توجه داشتن به انتخاب و نصب دستگاه کولر گازی است که باید با توجه به ظرفیت و کاربردش در چه منطقه ای است را در زمان خرید این محصول تولید سرما توجه داشت.

بهتر است که در زمان خریدن کولر گازی به شرایط اقلیمی و متراژ و بنای ساختمانی که قرار است دستگاه کولر گازی در آن نصب گردد اهمیت داد.

نصب درست و اصولی قسمت پنل داخلی دستگاه کولر گازی

در زمانی که قرار است پنل داخلی کولر گازی را نصب کنید آن را در محل و مکان متناسب قرار دهید، در زمان نصب  بهترین مکان را در نظر بگیرید که دستگاه کولر گازی شما به راحتی از آن نقطه بتواند هوای سرد را به محیط پخش بکند.

 داشتن بهترین ارتفاع و فاصله نصب پنل کولر گازی را باید توجه داشت، باید توجه داشت که در چه فاصله ی قرار بگیرد، فاصله ی آن در بین زمین و سقف چقدر باشد بهتر است؟!

این نکته ی بسیار پر اهمیتی است به خاطر اینکه کولر گازی در قسمت بالا هوا را مکش کرده و بعد از قسمت دمپر خارج می کند که بهترین گزینه ی مناسب برای ارتفاع  30/2 سانتی متر  از سطح زمین است  و فاصله اش در قسمت بالا تا نزدیک سقف باید 20 سانتی متر باشد.

زیرا اگر کولر گازی در ارتفاع دیگر قرار داشته باشد نمی تواند کارایی خوبی داشته باشد، در منازلی که ارتفاع مورد نظر وجود نداشته باشد و یا اینکه نتوانند در این ارتفاع درست کولر گازی خود را نصب کنند و کار را اصولی انجام ندهند بازدهی کولر گازی آن ها متناسب نخواهد بود.

نحوه و مدل نصب کولر گازی بر روی دیوار چگونه می باشد؟

بهتر است که برای نصب کولر گازی خود از افراد کارشناس و حرفه ایی کمک بگیرید زیرا افراد ماهر با توجه به مکان و نصب در مرحله ی ابتدایی اندازه ها را بر روی دیوار مشخص کرده و در همان قسمت اندازه گیری شده قرار می دهد تا کولر گازی شما کاملاً تراز باشد در غیر این صورت اگر تراز نباشد باعث لرزش، نشتی و صدمه زدن به دمنده ی فن اسپلیت کولر گازی شما خواهد شد.

اتصال لوله ی تخلیه و استفاده از پمپ درین در کولر گازی

دستگاه کولر گازی به این گونه عمل خواهد کرد که گرما و رطوبت موجود در هوا را می گیرد و به شکل گرمایشی محیط را به محیط خنک تبدیل می کند و بر اثر انجام این روند مقداری از این رطوبت در سینی پنل  جمع می شود .

که برای انجام عمل تخلیه ی این رطوبت جمع شده از طریق لوله ی تخلیه صورت می گیرد که قطر این لوله ی درین بهتر است در حدود یک اینچ باشد و نباید از این سایز کمتر باشد و در مواقعی که فاصله ی بیشتری در بین پنل کولر گازی و محل تخلیه باشد باید از پمپ درین استفاده بشود تا مشکلی به وجود نیاید.

نصب کولر گازی
نصب کولر گازی

انجام دادن لوله کشی در نصب اسپلیت

در زمان نصب کولر گازی باید با انجام دادن امر لوله کشی بسیار توجه داشت و یک امر بسیار مهمی است که بدان باید اهمیت داد، بهتر است که طول و ارتفاع مناسب برای لوله و سایز لوله های رفت و برگشت را با سایز کولر گازی و مدل کولر گازی تناسب داشته باشد و در انتخاب آن توجه داشته باشید.

افراد کارشناس باید در این مرحله به ارتفاع و طول لوله کشی استاندارد اهمیت بدهند برای هر کولر گازی  باید حداکثر بین پنل و موتور و ارتفاع و فاصله ی کندانسور با پنل، حد و حدود استاندردش را رعایت کند.

از تله ی روغن در زمان نصب کولر گازی انجام بشود، بنابراین با نصب پنل کولر گازی در ارتفاع کمتری از موتور آن ممکن است که اختلالی برای تله ی روغن به وجود بیاید.

بهتر است که به ارتفاع و اندازه ی آن توجه داشت تا در زمان خاموش بودن کولر گازی روغن موتور به سمت پنل سرازیر نشود چون به دلیل وجود این مشکل احتمال پوسیدگی در پنل وجود خواهد داشت و بعد از روشن شدن دستگاه کولر گازی کمپرسور عمل مکش انجام داده که می تواند باعث فشار به موتور کولر گازی بشود.

برای اینکه بتوانید بازدهی کولر گازی خود را بالا ببرید بهتر است که به دلیل محافظت و عدم از دست دادن سرما لوله ها را  عایق بندی کنند و تمامی لوله ها و کابل ها را با نوار پرایمر کنار هم قرار داده و در صورت مشاهده شدن لوله ها آن ها را در زیر داکت قرار دهد.

اگر لوله ها را وکیوم نکند می تواند با مشکلاتی چون بالا رفتن فشار روی سیستم، افزایش یافتن جریان مصرفی، احتمال یخ زدگی، خورده شدن لوله ها در اثر رطوبت و… را به وجود بیاورد.

بهتر است که عمل نصب و تعمیر کولر گازی در محل را به تکنسین های متخصص بسپارید زیرا با تسلط کافی به نقاط ضعف و قوت کولر های گازی می توانند در کمترین زمان ممکن تمامی ایرادهای دستگاه کولر گازی شما را برطرف کنند.

به دلیل اهمیت و مهم بودن نصب کولر گازی به شما توصیه می کنیم که این کار را به افراد کارشناس و سرویس کاران دکتر آچار بسپارید.

انجام عمل نصب یونیت خارجی دستگاه کولر گازی

 همان طور که مطلع هستید کندانسور را که همان یونیت خارجی کولر گازی می نامند، برای اینکه در زمان تهویه هوای مطبوع دستگاه کولر گازی مشکلی به وجود نیاید باید محل کندانسور را طوری انتخاب نمود که در فاصله ی 80 سانتی آن هیچ کونه مانعی نباشد و عمل تهویه به درستی صورت بگیرد.

اگر کندانسور در موازات کندانسور دیگر قرار بگیرد تحت تاثیر هوای خارج شده از کندانسور دیگر قرار خواهد گرفت.

یونیت خارجی به دلیل قرار گرفتن در محیط باز یکی از مشکلاتی که ممکن است برایش به وجود بیاید کثیف شدن و آلودگی آن می باشد که در این زمان باید توجه داشت که دودکش و یا هواکشی در کنار آن قرار نداشته باشد.

بهتر است که کندانسور را بر روی پنجره نصب نکنید زیرا احتمال دارد که نتواند وزن دستگاه را تحمل بکند و با مشکل روبرو بشود.

بهتر است برای جلوگیری از یک سری مشکلات از لرزه گیر استفاده بشود و تراز بندی درست و صحیح صورت بگیرد تا در زمان کار کردن موتور  و فن لرزش ایجاد نشود.

نصب کولر گازی
نصب کولر گازی

برق تغذیه دستگاه کولر گازی

برق تغذیه برق ورودی دستگاه کولر گازی می باشد که دارای یک سری استانداردها می باشد.

به طور معمول با توجه به ظرفیت کولر گازی سایز 5/2 برای ظرفیت های کمتر و سایز بالاتر 4 یا 6 را برای ظرفیت های بالاتر استفاده خواهد شد و تعداد رشته های کابل تغذیه برای دستگاه های تک فاز و سه رشته ی فاز و نول و ارت می باشد.

آمپر فیوز مینیاتوری قطعه ایی است که برای محافظت دستگاه می باشد و در زمانی که جریانی از آن بگذرد فیوز می سوزد و جریان برق قطع خواهد شد.

به دلیل قرار گرفتن ترمینال برق ورودی در یونیت خارجی بهتر است که فیوز مینیاتوری دستگاه کولر گازی را نزدیکترین محل به همان یونیت نصب و  متصل کرد .

سنجیدن فشار دستگاه کولر گازی

بعد از انجام دادن عمل نصب دو یونیت ستگاه کولر گازی و اتصالات و کابل ها در زمان راه اندازی دستگاه کولر گازی در ابتدای امر باید فشار گاز را به وسیله ی گیج سنجیده بشود.

که این مقدار استاندارد باشد زیرا در غیر این صورت بازدهی و سرما دهی دستگاه کولر گازی بسیار متناسب نخواهد بود و کمتر از حد استانداردش می باشد.

 در زمان نصب اولیه باید کپسول گاز را اندازه گیری نمود و اگر نیاز به شارژ گاز بود این کار را انجام داده و در زمان نصب کولر گازی اگر متراژ لوله کشی دستگاه بیش از 5 متر باشد باید به ازای هرمتر بیش از 21 گرم گاز  محاسبه شده است که باید این مقدار ها با هم تناسب داشته باشد.

در زمان نصب باید لوله ها را برای اطمینان بیشتر به دیوار با گیره وصل کرد و تمامی سوراخ های دیوار  با استفاده از فوم پلی اورتان پوشانده شود تا با انجام این کار از نفوذ هوای گرم و یا حشرات به درون سوراخ جلوگیری بشود و قبل از روشن کردن تهویه مطبوع اجازه بدهید تا فوم کاملاً خشک بشود.

چند نکته ی طلایی برای نصب اصولی کولر گازی

اگر در زمان نصب کولر گازی کار به صورت اصولی انجام نشود و استاندارد ها رعایت نگردد احتمال خطر و یا صدمه زدن به قطعات دیگر دستگاه کولر گازی وجود دارد و باید هزینه های بالاتری را پرداخت کنید و به همین منظور از افراد متبحر کمک بگیرید.

در مرحله ی ابتدایی بهتر است که بهترین مکان را برای نصب در نظر بگیرید و پونیت و پنل داخلی دستگاه را به خوبی نصب کنید.

برای نصی اصولی باید از ابزارهای متناسب و حرفه ایی استفاده کرد تا دستگاه کولر گازی شما بازدهی لازم را داشته باشد.

دستگاه کولر گای دارای اتصالات متعددی است که باید بدان توجه داشت و اهمیت داد و با دقت کافی این کار را انجام داد و در زمان زمان تمامی موارد را رعایت کرد.

هر زمان که به نصب کولر گازی نیازمند بودید می توانید با دکتر آچار تماس حاصل کنید تا همه ی امورات مرتبط با آن را برای شما انجام بدهند.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 9
 1. عزیز نیشابوری 2 سال قبل

  کالایی که دو روز بود خریده بودم سوخت گارانتی نداشت بعد همکار شما تعمیرات انجام داد 365 روز گارانتی داد عالیه

 2. میلاد زنگنه 1 سال قبل

  خیلی دنبال این موضوع بودم

 3. اسدالله طهماسبی 1 سال قبل

  خیلی سایت خوبی دارین ??

 4. سیدمحمد گلپایگانی 1 سال قبل

  اطلاعات بیشتری بنویسین لطفا

 5. ابراهیم خانی 1 سال قبل

  تعمیرکارتون فوق العاده حرفه ای بود خواستم ازتون تشکر کنم

 6. ابراهیم موحد 1 سال قبل

  خیلی ممنون از توضیحاتون خوبتون

 7. جعفر بهمنی 1 سال قبل

  به من گارانتی 1 ساله داده شد و بسیار راضی هستم

 8. منصوره یزدانی 1 ماه قبل

  سلام ببخشید شما نصب اسپلیت هم انجام میدید؟

  1. دکتر آچار 1 ماه قبل

   عرض ادب و احترام بله نصب اسپلیت هم در مجموعه انجام می شود، لطفا با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید