آموزش تعمیر و نگهداری کولر گازی

آموزش تعمیر و نگهداری کولر گازی


آموزش تعمیر و نگهداری کولر گازی توسط خودتان

با خواندن مطلب آموزش تعمیر و نگهداری کولر گازی می توانید خودتان تعمیر کولر گازی را انجام دهید و به بهترین شکل از کولرگازی مراقبت کنید و چنانچه به تعمیر کولر گازی نیاز دارید با کارشناسان ما در دکتر آچار در تماس باشید.

آموزش تعمیر و نحوه ی نگهداری از کولر گازی

سرویس کولر گازی یکی از مهمترین عوامل موثر در طول عمر کولر گازی می باشد، از مهمترین وسایل پر کاربرد در تابستان کولر گازی است، در هر کولر گازی فیلتر های وجود دارد که هوا را تصفیه می کند، کثیف شدن این فیلترها، باعث شده راندمان را کاهش و افزایش مصرف انرژی می شود، بنابراین باید فیلترها را تمییز کرد، برخی از نقص ها هر چند که ناچیز و کوچک باشد ولی باعث شده که کولر گازی فشار زیادی را متحمل شود، برای کارایی بهتر باید رفع عیب شود، در ادامه بصورت کامل به آموزش تعمیر و نگهداری کولر گازی می پردازیم.

اگر کولر گازی در زمان مناسب سرویس نشود، کثیفی فیلتر و کندانسور باعث شده که زمان و هزینه ی بیشتری صرف خنک شدن محیط بشود و کمپرسور بیش از اندازه کار کند و آمپر بالا رفته و به دستگاه و سیم کشی صدمه وارد کند.

 

آموزش تعمیر و نگهداری کولر گازی

آموزش تعمیر و نگهداری کولر گازی

 

برای سرویس کولرگازی به نکاتی باید توجه داشت:

  1. رسیدگی به فن ها یک امر ضروری است، اگر فن ها خشک شود احتمال دارد در زمان روشن شدن دستگاه فن ها بشکند.
  2. پره های آلومینیومی را به وسیله ی یک شانه تمیز کرده و هر چه کویل ها تمیزتر باشد قدرت خنک کنندگی کولر گازی بالاتر می رود.
  3. در کولر گازی یک شلنگ تخلیه هست در صورت مسدود شدن آن، باعث ماندگاری رطوبت درون لوله تخلیه درون دیوار می شود.

استفاده از مواد ضد زنگ در کولر گازی های اسپلیت باعث طولانی  شدن عمر دستگاه و شبکه کندانسور و تبادل سریع گرما  سرما می شود و در کاهش مصرف برق و راندمان نهایی تاثیر متقابل دارد، در بعضی از کولر های گازی اسپلیت علاوه بر سرمایش، گرمایش زا نیز هستند و از شیربرقی یا المنت استفاده شده که شیر برقی عملکرد و مصرف برق کمتری نیز دارند.

سرد کردن اتاق بیش از حد لزوم، ضمن اینکه از نظر بهداشتی صحیح نیست موجب افزایش مصرف برق و فرسایش بیهوده دستگاه میشود، یک اسپلیت و کولر گازی به نگهداری منظم نیازمند است تا کارکردی موثر و کارآمد داشته باشد، غفلت از تعمیر کولر گازی باعث کاهش مداوم در عملکرد تهویه مطبوع و همچنین افزایش انرژی می شود.

چک کردن کندانسور

در سیستم مطبوع معمولاً در خارج از منزل قرار دارد که کمپرسور، فن و کویل ها در آن قرار دارد، هیچ مانعی در جریان هوا در کندانسور وجود نداشته باشد، در صورتی که اگر لازم بود از یک برس برای تمیز کردن استفاده کنید و مطمئن شوید که هوا بدون مانع به داخل کندانسور وارد می شود ولی قبل از انجام این کار برق دستگاه را قطع کنید.

تمیز کردن اواپراتور

از اجزای اصلی کولر گازی که مایع گاز را به سرما تبدیل می کند اواپراتور می باشد، وقتی کارایی کولر کاهش یابد و سرمای دستگاه کم شود احتمال دارد اواپراتور کثیف شده باشد، برای تمیز کردن کویل های داخلی می توان از دستمال مرطوب و یا جاروبرقی برای تمیز کردن استفاده کرد، حداقل هر ماه این کار را انجام دهید.

مراقبت از کولر گازی در زمستان

در زمان تغییر فصل گرما به سرما ممکن است و خشک شدن برگ ها احتمال دارد با انباشته شدن برگ ها و مسدود کردن جریان هوا باعث کاهش کارایی کولر گازی شود و صورت حساب برق مصرفی شما را بالا ببرد، رطوبت در برگ ها موجب زنگ زدگی دستگاه بشود، گاز های اسیدی تولید شده از برگ ها دچار خوردگی لوله های مسی شده و ایجاد نشتی گاز میکند.

در فصل زمستان باید از کاور برای نگهداری کولر گازی استفاده کنید، توجه داشته باشید پوشش انتخابی شما از جنس پلاستیک نباشد، زیرا باعث شده که تراکم بخار ایجاد شده و باعث زنگ زدگی شده و کاهش طول عمر دستگاه و پایین آمدن کیفیت خنک کنندگی آن می شود.

روشن و خاموش نشدن کمپرسور و فن واحد بیرونی

در داخل دله سیم پیچی وجود دارد که زمانی برق از آن عبور کرده میدان مغناطیس ایجاد شده و باعث کنتاکتور راه به هم بچسبد و برق جریان پیدا کند، اگر عبور برق بسیار قوی باشد در بعضی مواقع کنتاکتور خراب شده و نمی تواند برق را خوب انتقال دهد.

در این زمان قطعه ای که در این رله ها مسئول تامین برق می باشد نمیتواند روشن شود، کمپرسور، فن واحد خارجی، فن پنل توسط این رله ها کنترل می شود که در زمان روشن نشدن باید رله ی تغذیه کننده را بررسی کرد، گاهی هم این کنتاکتور ها گیر کرده و جریان برق را قطع نمی کند و زمانی که کولر گازی خاموش می شود این قطعات همچنان روشن می باشد برای رفع این مشکل باید رله ها را تعویض کرد.

فیش ها و سیم های شل در برد کولر گازی

سنسورها، سیم های موتور پنل و سیم های ورودی به برد الکترونیکی پنل متصل شده و هر کدام از این موارد با یک اتصال شل همراه باشد به طور کامل نمی تواند برق را انتقال دهد و خرابی در کولر گازی شما ایجاد کرده است، تمامی فیش ها را بررسی کنید.

آموزش تعمیر خازن های دستگاه  و عیب یابی آن

بخش دیگر آموزش تعمیر و نگهداری کولر گازی در رابطه با تعمیر خازن ها باید بدانید که افزایش گشتاور در زمان راه اندازی کمپرسور از بکار گیری خازن می باشد، معمولاً یک خازن برای  راه اندازی موتور فن مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشترین علت خرابی کولر های گازی این است که در اوج گرما مداوم کار می کند و هر چند دقیقه ترموستات می کند و با کمک خازن ها کمپرسور روشن می شود و این عملیات موجب خرابی خازن ها می شود، زمانی که خازن خراب شود موتور فن روشن شده ولی کمپرسور کار نمی کند، به محض حرکت ترموستات در جهت عقربه های ساعت موتور مبل به حرکت از خود نشان می دهد اما روشن نمی شود و به راه نمی افتد.

در حالت کلی، موتورهایی که در محیط های داغ کار می کنند خازنی که برای آن محدوده طراحی شده در اثر گرمای زیاد طول عمرش کاهش یافته است، خنک سازی موتور و خازن طول عمر خازن را بالا برده است.

مطلب آموزش تعمیر و نگهداری کولر گازی به مرور زمان بروزرسانی می گردد…

4 دیدگاه

    • سلام کاربر گرامی هزینه شارژ گاز کولرگازی بستگی به نوع کولرگازی داره لطف کنید تماس بگیرید راهنمایی دقیق انجام خواهد شد

    • سلام سلامت باشید
      بله، مجموعه ما سعی دارد تا حد امکان تعمیرات را در محل انجام دهد که هم هزینه ها کمتر شود و هم سرعت کار بالا تر شود و دستگاه زودتر تعمیر شود، در صورت نیاز که معمولاً کم پیش می آید، دستگاه توسط تعمیرکاران برده میشود و باز هم تمام سعی بر این است که تعمیرات دستگاه سریعاً انجام شود، اگر نیاز به تعمیر کولر گازی دارید و تکنیسین مجربی میخواهید، با شماره های موجود در دکتر آچار تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *