تعمیر ترموکوپل اجاق گاز

تعمیر ترموکوپل اجاق گاز


هر زمانی که قطعه ی ترموکوپل اجاق گاز شما دچار مشکل بشود به خاطر این که بتوانید به راحتی ترموکوپل را تعویض کنید، شناخت درست نقش آن و ارتباط آن با سایر قطعات ضروری است تا شما بتوانید تعمیر ترموکوپل اجاق گاز را انجام دهید یا برای تعمیر اجاق گاز با دکتر آچار در تماس باشید.

از این رو در این متن به بیان چند نکته در مورد عملکرد ترموکوپل و تعویض و تعمیر ترموکوپل اجاق گاز می پردازیم.

تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار
تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار

در صورت بروز نقص در ترموکوپل اجاق گاز باعث از کار افتادن مشعل می شود، به همین خاطر با راهنمایی این متن می توانید ترموکوپل اجاق گاز را پس از معیوب شدن تعویض نمایید.

تعمیر ترموکوپل اجاق گاز
تعمیر ترموکوپل اجاق گاز

ترموکوپل در اجاق گاز چیست؟

قطعه ی ترموکوپل می تواند یکی از قطعات مهم اجاق گاز باشد که نقش امنیتی در اجاق گاز ایفا می کند،  جنسیت قطعه ی ترموکوپل در برابر حرارت بسیار مقاومت دارد و می تواند چندین میلی وات برق تولید کند.

قطعه ی ترموکوپل نقش یک ژنراتور برق را ایفا می کند اگر یکی از قطعات اجاق گاز آسیب ببیند، ترموکوپل به سرعت جریان گاز را قطع می کند و اجازه نمی دهد شعله گاز در همه جا انتشار یابد.

به همین دلیل قطعه ی ترموکوپل قطعه بسیار حساس و مهمی است و در صورت خرابی آن باید فوراً تعمیرات ترموکوپل انجام شود.

نحوه ی عملکرد قطعه ی ترموکوپل در اجاق گاز

قطعه ی ترموکوپل در اجاق گاز از دو فلز با مواد مختلف ساخته شده است و در یک انتها به هم جوش داده می شود.

یک سر آن به ورودی گاز و سر دیگر آن به شعله متصل است، هنگامی که جرقه ای رخ می دهد و قسمتی که دو فلز به هم متصل هستند گرم می شود، در انتهای دیگر ترموکوپل برق تولید می شود.

الکتریسیته تولید شده یک میدان مغناطیسی در اطراف سیم پیچ ایجاد می کند و فنر آن را در جای خود نگه می دارد و باعث می شود گاز به شعله برسد،  تا زمانی که گرما  وجود دارد قطعه ی ترموکوپل ورودی گاز را باز نگه می دارد تا به شعله برسد.

زمانی که اجاق گاز به هر دلیلی خاموش می شود جریان برق قطع می شود و خروجی گاز بسته می شود و در نتیجه، گاز در فضای آشپزخانه انتشار پیدا نخواهد نمی کند، بستن خروجی گاز توسط قطعه ایی به نام بوبین انجام خواهد شد، و از بروز حوادثی مانند آتش سوزی و انفجار پیشگیری می شود.

تعمیر ترموکوپل اجاق گاز
تعمیر ترموکوپل اجاق گاز

تعمیر ترموکوپل اجاق گاز به چه صورت انجام می‌شود؟

در صورتی که اجاق گاز خاموش شود ممکن است ترموکوپل دچار ایراد و خرابی شده باشد اما نمی توان این مشکل را حتما به خرابی ترموکوپل ربط داد،

در صورتی که پس از این که مشعل دچار احتراق شد و شعله آبی روشن شد، شعله سریعا خاموش شود، احتمالا سوپاپ دچار انسداد شده است چرا که نیرو محرکه گرما وجود ندارد.

در صورتی که اجاق گازتان خاموش می شود پیش از خرید ترموکوپل جدید علت اصلی عملکرد ضعیف اجاق گاز را بررسی و تعیین کنید، به طور مثال ممکن است قطعه ای دیگر دچار ایراد و خرابی شود و تعمیر آن قطعه مشکل را برطرف کند، در صورتی که ترموکوپل اجاق گازتان خراب شده باشد خودتان میتوانید آن را تعمی کنید.

برای تعمیر ترموکوبل باید اجاق گاز را خاموش کنید، شیری که روی سیلندر اجاق گاز است را ببندید، در صورتی که اجاق گازتان دارای اجزای فرار است، منبع تغذیه آن را خاموش کنید، ترموکوپل قطعه ای است که نوک آن نزدیک صفحه داغ و آتش گاز قرار دارد، ترموکوپل فر نیز در قسمت بالایی فر قرار دارد، توجه کنید که نوک ترموکوپل نباید رسوب داشته باشد یا آسیب دیده باشد.

اگر نوک ترموکوپل دارای درجه بندی است می توانید از کاغذ سمباده برای تمیز کردن آن استفاده کنید، اگر نوک ترموکوپل رسوب  داشته باشد، گرمای کمتری به آن رسده و نیروی محرکه کمتری تولید می شود، در این صورت ممکن است نیروی محرکه تولید شده به اندازه کافی نباشد که بتواند شیر سلونوئید را باز کند.

 چه عواملی موثر در خراب شدن ترموکوپل است؟

 گاهی اتفاق افتاده است که شما اقدام به روشن کردن اجاق گاز می نمایید ولی بعد از گذشت چند ثانیه  دوباره شعله ی اجاق گازتان خاموش می گردد در اینجا بهترین راه کار برای عیب یابی اجاق گازتان شناسایی کردن قطعه ی ترموکوپل است که آیا برایش مشکلی پیش آمده است یا خیر؟

همان گونه که مطرح شد قطعه ی ترموکوپل با ایجاد جریان الکتریکی باعث روشن شدن و روشن ماندن اجاق گاز می شود.

گاهی اوقات نگه داشتن آن بیش از حد لازم باعث چیزی می شود که لایه ی داخلی هرز بشود، فشار کم گاز و نرسیدن به حرارت مورد نیاز قطعه ی ترموکوپل یکی از دلایل عملکرد صحیح ترموکوپل می باشد.

تعمیر ترموکوپل اجاق گاز
تعمیر ترموکوپل اجاق گاز

اگر از جمله کسانی هستید که زیاد از اجاق گاز خود استفاده می کنید، معیوب شدن قطعه ی ترموکوپل اجاق گاز می تواند ناشی از حرارت زیاد باشد.

گاهی مواقع  اجاق گاز کثیف می شود یا قسمت پایین ترموکوپل مسدود می شود که باعث خرابی و اختلال در عمل کرد این قطعه  می شود.

هم چنین احتمال دارد که قطعه ی ترموکوپل ها در هنگام نصب و راه اندازی اجاق گاز دچار مشکل شوند، خرابی ترموکوپل ممکن است پس از آن اتصالی را به وجود بیاورند.

راه کار انجام تعمیر ترموکوپل این است که محل دقیق را شناسایی کرده و پیچ مشعل ها را باز نموده و بعد از برداشتن این صفحه  می توان ترموکوپل صدمه دیده را بررسی کرده و اگر که شد تعمیرات و در غیر این صورت تعویص صورت می گیرد.

هزینه تعویض و تعمیر ترموکوپل اجاق گاز

 جمع بندی میزان هزینه ی پرداختی شما به تعمیر کاران برای انجام تعمیر قطعه ی ترموکوپل این گونه می باشد که آیا قطعه ی ترموکوپل اجاق گاز شما قابل تعمیر هست یا خیر؟

این قطعه ی ترموکوپل اگر تعمیر نمی شود باید قطعه ی جدید را جایگزین نمود.

بنابرای هزینه ی ایاب و ذهاب و انجام کار تعمیر کاران برای تعمیر ترموکوپل اجاق گاز و یا تعویض قطعه می تواند برآورد هزینه و قیمت پرداختی شما باشد.

آموزش تعویض قطعه ی ترموکوپل معیوب شده در اجاق گاز

اگر می خواهید اطلاع پیدا کنید که  آیا تعویض ترموکوپل گاز ضروری است یا خیر، باید دو روش زیر را امتحان کنید.

در مرحله ی اول باید جریان گاز را به طور کامل قطع کنید و سپس شیر گاز را باز کنید، اکنون قسمت حرارتی که ترموکوپل می باشد را پیدا کنید و ظاهر آن را بررسی کنید تا متوجه شوید سالم یا شکسته است.

تعمیر ترموکوپل اجاق گاز
تعمیر ترموکوپل اجاق گاز

در صورت سوختن اتصال دو میله غیر همگن یا جدا شدن آنها از یکدیگر، قطعه ی ترموکوپل اجاق گاز را باید تعویض کنید.

شما می توانید یک سیم پیچ در انتهای میله مشاهده کنید که در آن می توانید دو میله داخلی و خارجی را مشاهده کنید.

این دو میله به واسطه ی واشر به هم متصل می شوند و در صورت آسیب دیدن واشر، قطعه ی ترموکوپل دچار مشکل می شود.

در قسمت نزدیک به شعله ممکن است قطعه ی ترموکوپل در مقابل حرارت قرار گیرد و سپس بسوزد، البته باید توجه داشت که ممکن است خمیده یا شکسته شده باشد، ولی دلیل اصلی خراب شدن آن بر اثر گرما خواهد بود.

 در نهایت باید بدانید که برای بررسی صحت و سلامت این قطعه باید از سالم بودن بوبین مطلع شوید، زیرا عملکردشان وابسته به یکدیگر هستند.

این دو قسمت در کنار هم ایمنی اجاق گاز را تامین می کنند و اگر یکی از آنها آسیب ببیند، عملکرد قسمت دیگر آسیب می بیند.

علائم مشخص شدن معیوب شدن ترموکوپل اجاق گاز

اگر می خواهید که متوجه بشوید قطعه ی ترموکوپل شما ایراد پیدا کرده است یا خیر بهتر است که  دلیل کار نکردن ترموکوپل اجاق گاز خود را شناسایی کنید.

ابتدا باید علائم خرابی ترموکوپل اجاق گاز را بررسی کنید، در ادامه نحوه حل مشکل ترموکوپل اجاق گاز را برای شما بررسی می کنیم.

اگر محل اتصال ترموکوپل سوخته باشد این یکی از علائم خرابی ترموکوپل اجاق گاز است، در صورتی که پس از خاموش کردن شعله، عوامل خارجی بر دمای آن تأثیری نداشته باشد.

باعث می شود ترموکوپل اجاق گاز کار نکند، بوی گاز بعد از خاموش کردن اجاق گاز می تواند دلیل کار نکردن ترموکوپل اجاق گاز باشد.

تعمیر ترموکوپل اجاق گاز
تعمیر ترموکوپل اجاق گاز

آموزش نحوه ی تست قطعه ی ترموکوپل اجاق گاز

 در آغاز به کار بهتر است که قطعه ی ترموکوپل سیم پیچ بوبین را بردارید و جدا نمایید، سپس با حرارت دادن محل اتصال دو سیم، ببینید که آیا هسته سیم پیچ کشیده شده و واشر آن حرکت می کند یا خیر؟

اگر واشر  قطعه ی بوبین در جای خود بماند، به این معنی است که ترموکوپل و بوبین مشکلی ندارند، این نیز راه دیگری برای تست ترموکوپل است.

ترموکوپل را از سیم پیچ جدا کنید، سر ترموکوپل را با استفاده از دو سیم رابط به بلندگو وصل نمایید، اگر صدای کلیک در اسپیکر شنیدید به این معنی است که ترموکوپل سالم است.

کلام نهایی

در مطلب تعمیر ترموکوپل اجاق گاز برای شما طریقه معیوب شدن ترموکوپل و نحوه بررسی کردن و در صورت نیاز به تعمیرات و یا تعویض را نقدر و بررسی کردیم.

اکنون به شما پیشنهاد می دهیم که هر زمان دستگاه اجاق گاز شما و یا قطعاتش مانند ترموکوپل با مشکلاتی روبرو شد می تواند در اسرع  وقت با دکتر آچار تماس حاصل کنید تا عیوب  دستگاه اجاق گازتان را مشخص نموده و اقدام به برطرف کردن آن بکنند.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 3
  1. داوود جنتی 1 سال قبل

    ما که مشتری دائمی شما هستیم ولی شما کارتون خیلی درسته

  2. ناصر پناهی 11 ماه قبل

    همیشه

  3. وحید عظیمی 3 هفته قبل

    تعمیر اجاق گاز در تهران سمت شرق کجا انجام میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید