روشن و خاموش شدن خود به خود کولر گازی

روشن و خاموش شدن خود به خود کولر گازی


ممکن است شما هم متوجه روشن و خاموش شدن خود به خود کولر گازی تان شده باشید، اگر برای تان این سؤال پیش آمده که چرا کولر گازی زود اتومات می کند و علت روشن و خاموش شدن خود به خود کولر گازی چیست در این مقاله دکتر آچار به سؤال تان پاسخ خواهیم داد، در صورت وجود مشکل می توانید تعمیر کولر گازی تان را به تکنسین های ما بسپارید.

چرا کولرگازی خود به خودی روشن و خاموش می شود؟

روشن و خاموش شدن خود به خود کولر گازی به دلایل مختلفی از جمله عدم قرار گیری ترموستات در محل مناسب و اشکال در عملکرد آن، ایراد و خرابی کمپرسور یا خازن، تمیز نبودن کویل های کندانسور و فیلتر هوا، نشتی گاز مبرد، انسداد در جریان هوا، مشکلات الکتریکی و حتی اندازه بزرگ دستگاه نسبت به محیط اتفاق می افتد.

زمانی که کولر گازی خود به خود روشن و خاموش می شود و این اتفاق مکرر پیش می آید می گویند کولر گازی اتصالی کرده است، در ادامه دلایل این مشکل را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد.

روشن و خاموش شدن خود به خود کولر گازی
روشن و خاموش شدن خود به خود کولر گازی

علت خاموش و روشن شدن کمپرسور کولر گازی

 1. عدم قرارگیری ترموستات کولر گازی در محل صحیح

ترموستات از مهم ترین قطعات در کولر گازی است که از طریق اندازه گیری دمای اتاق، میزان دمای مناسب را تنظیم می کند.

نصب این قطعه در مکان های مختلف دماهای متفاوتی را نشان می دهد چرا که دمای هر بخش از خانه می تواند با سایر بخش ها متفاوت باشد، ممکن است کولر گازی جهت کنترل دمای ترموستات خاموش شود.

 1. کثیف شدن کویل های کندانسور کولر گازی

عدم نظافت کویل های کندانسور جریان هوا را محدود کرده و موجب ایجاد مشکلاتی در خنک شدن هوا می شود، کثیفی، زدگی و یخ زدن کویل ها از مهم ترین دلایل خاموش شدن ناگهانی کولر گازی مطرح می شود.

وقتی کویل ها در کولر گازی دچار یخ زدگی می شوند، دستگاه خاموش شده و با آب شدن یخ ها کولرگازی روشن می شود، نظافت کولر گازی را به سرویس کاران مرکز دکتر آچار بسپارید.

 1. مشکلات الکتریکی موجود در کولر گازی

یکی از دلایل خاموش شدن ناگهانی و خود به خودی کولر گازی رامی توان مشکلات مربوط به سیم کشی معرفی کرد، مشکلات در سیم کشی موجب چرخه کوتاه در دستگاه شده و باعث خاموش شدن کولر می شود.

اشکال در سیم کشی کولرگازی، ایراد و خرابی بردهای مدار داخلی و اشکال در ترموستات از مهم ترین مشکلات بوده و می توانند باعث روشن و خاموش شدن کولر گازی شوند.

روشن و خاموش شدن خود به خود کولر گازی
روشن و خاموش شدن خود به خود کولر گازی
 1. اشکال در خازن کولر گازی

در صورتی که کولر گازی دچار مشکلات الکتریکی شود احتمال ایراد و خرابی در خازن افزایش پیدا می کند، زمانی که خازن معیوب شود در تأمین برق مورد نیاز کولرگازی دچار مشکل شده و در نتیجه خاموشی کولرگازی می تواند از دیگر دلایل خاموش شدن خود به خودی کولر گازی شود.

اگر کولرگازی تان به صورت مدام روشن و خاموش می شود، ممکن است خازن مشکل داشته باشد که لازم است جهت رفع مشکل خازن تعویض شود.

 1. اشکال در جریان هوای کولر گازی

زمانی که مشکلی در مسیر جریان هوا به وجود بیاید، هوای گرم و سرد به خوبی در فضا به گردش در نمی آیند، در این صورت ممکن است عملکرد اجزای کولر گازی دچار اختلال شده و در اصلاح اتصالی کرده و به صورت خود به خودی روشن و خاموش شود.

انسداد در لوله های تخلیه، فیلترهای هوای کثیف و کویل های یخ زده کندانسور از اصلی ترین دلایل گرفتکی هوا مطرح می شوند.

 1. اشکال در عملکرد برد کولر گازی

برد کولر گازی از مهم ترین قطعات در این دستگاه است که ممکن است به دلایل مختلفی دچار ایراد و خرابی شود، عدم عملکرد صحیح برد الکترونیکی کولر گازی یکی از اصلی ترین دلایل روشن و خاموش شدن خود به خودی کولر گازی مطرح می شود.

در صورتی که برد دستگاه دچار ایراد و خرابی شده است، ضروری است توسط تکنسین متخصص عیب یابی، بررسی، تعمیر و در صورت نیاز تعویض شود.

روشن و خاموش شدن خود به خود کولر گازی
روشن و خاموش شدن خود به خود کولر گازی
 1. نشت گاز مبرد کولر گازی

مبرد نوعی مایع خنک کننده است که در وسایلی همچون یخچال، کولر گازی و… وجود دارد، این مایع گرمای موجود در هوا را جذب کرده و به ای آن هوای خنک ایجاد می کند، نشتی در مایع مبرد از دلایل مهم روشن و خاموش شدن خود به خودی کولر گازی مطرح می شود.

زمانی که مبرد نشت کند، کمپرسور نمی تواند به خوبی کار کند در نتیجه دستگاه خاموش شده و با افزایش فشار مبرد دستگاه دوباره روشن می شود، به همین ترتیب کمپرسور فعال ‌شده و چرخه تکرار می شود.

در صورتی که این مشکل به دلیل نشتی مبرد باشد ضروری است که تعمیرکار و تکنسین در ابتدا محل نشتی را برطرف کرده و سپس شارژ آن را انجام دهد.

 1. اختلال در عملکرد کمپرسور کولر گازی

ممکن است کمپرسور کولر گازی به دلایل مختلفی دچار ایراد و خرابی شود، نشت گاز مبرد یکی از اصلی ترین دلایل خرابی کپمرسور کولرگازی است که باعث گرمای بیش از حد کمپرسور و روشن و خاموش شدن این قطعه می شود.

ایراد و خرابی کمپرسور کولر گازی می تواند به دلایل دیگری از جمله فرسودگی و ساییدگی اتفاق بیوفتد، در نتیجه در صورتی که روشن و خاموش شدن خود به خودی کولرگازی به دلیل خرابی کمپرسور باشد، می توانید تعمیر و تعویض آن را به تکنسین های مرکز دکتر آچار بسپارید.

 1. کثیف بودن فیلترهای هوای کولر گازی

زمانی که فیلترهای هوای کولرگازی کثیف شوند جریان هوا محدود شده و هوای خنک داخل دستگاه یخ می زند، در نتیجه فیلتر هوای کثیف عملکردی شبیه به کویل های کندانسور داشته و از طریق یخ زدن هوا موجب روشن و خاموش شدن خود به خودی کولرگازی می شود.

روشن و خاموش شدن خود به خود کولر گازی
روشن و خاموش شدن خود به خود کولر گازی

توصیه می شود که برای جلوگیری از این مشکل فیلترهای هوا را حداقل دوبار در هفته با مقداری آب و ماده شوینده مناسب بشویید و پس از این که کاملاً خشک شد در دستگاه قرار دهید.

 1. ابعاد بزرگ کولر گازی

در صورتی که ابعاد کولر گازی نسبت به فضای اتاق بزرگ تر باشد فضای مورد نظر را به سرعت خنک کرده و پس از رسیدن به دمای مورد نظر خاموش می شود، در صورتی که خاموش شدن ناگهانی کولر گازی به این دلیل اتفاق بیوفتد، ضروری است کولر را به بخش بزرگتری منتقل کرده و یا آن را با دستگاهی کوچک تر با ظرفیت کمتر جا به جا کنید.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 1
 1. محمدحسن براتی 2 هفته قبل

  من از اینکه لوازم خانگیمو برای تعمیر دست شما دادم راضیم به بقیه دوستان هم پیشنهاد می کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید