چگونه فن یخچال را تعمیر کنیم

چگونه فن یخچال را تعمیر کنیم


دستگاه یخچال از قطعات مهم و مختلفی تشکیل شده است که همه ی این قطعات در کنار هم دیگر می توانند عملکرد صحیح دستگاه یخچال را به همراه داشته باشند و با کوچک ترین موردی که برای یکی از این قطعات پیش بیاید عملکردش دچار اختلال خواهد شد و دیگر نمی تواند دمای خنکی را برای نگه داری مواد غذایی داخل یخچال را انجام بدهد.

در اینجا به نقدر و بررسی قطعه ی فن و  چگونه فن یخچال را تعمیر کنیم می پردازیم.

تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار
تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار

در چه مواقعی قطعه ی فن در دستگاه یخچال کار می کند؟

گاز مبرد موجود در دستگاه یخچال پس از عبور از لوله های کندانسور و لوله مویین به صورت سرد در اواپراتور ظاهر می شود، بعد از انجام این مرحله این سرما توسط فن در داخل یخچال پخش می شود و به گردش در می آید.

تا در همه ی قسمت ها ی دستگاه به میزان لازم سرما  و خنکی وارد بشود، در صورتی که فن دستگاه شما به ترمودیس متصل باشد، پس از روشن کردن یخچال و روشن کردن موتور، مدت زمان کوتاهی طول می کشد تا فن شروع به کار کند.

زیرا دمای ترمودیس باید به حد نصاب که حدود منفی پنج است، برسد در این زمان است که به قطعه ی فن اجازه ی کار داده می شود.

در سایر یخچال ها پس از روشن شدن موتور، فن همزمان شروع به چرخش می کند.

اکنون در چه زمانی فن دستگاه شما کار نمی کند؟

هنگام انجام و اجرای برنامه ی یخ زدایی دستگاه به اصطلاح موتور اتوماتیک انجام می دهد، هنگامی که موتور کار می کند و دریب دستگاه یخچال را باز می کنید.

فن به توسط فرمان سوئیچ درب دستگاه یخچال به کارش ادامه نمی دهد و متوقف می شود و به جای آن چراغ داخل یخچال روشن می شود و این امر جایگزین آن خواهد شد.

چگونه فن یخچال را تعمیر کنیم
چگونه فن یخچال را تعمیر کنیم

علت از کار افتادن قطعه ی فن یخچال

برای اینکه بتوانید از خراب شدن قطعات فن ها در دستگاه یخچال ها جلوگیری بکنید باید یک سری نکات را در اجرای این امر توجه داشته باشید.

هر چند وقت گاهی اقدام به تمیز نمودن آن ها کرد و عملیات انجام سرویس را برای این قطعات انجام بدهید.

تمیز کردن فن ها و روغن کاری آن ها از مواردی که باعث می شود که همیشه سالم و بدون مشکل کار کنند، برد الکترونیکی یخچال موظف به کنترل قدرت گیرنده ها و فن ها را با توجه به تنظیمات انجام شده بر عهده دارد تا بتوانند بر اساس تنظیمات و شرایط کار کنند.

با توجه به اینکه وجود جریان هوا و گردش داشتن هوا در اطراف کویل ها یکی از موارد مهم خنک سازی یخچال است، آسیب دیدن هر یک از فن های دستگاه یخچال باعث ایجاد مشکل در گردش هوا و در نتیجه خنک نشدن کافی یخچال شما می شود.

یکی دیگر از علائم خراب شدن قطعه ی فن یخچال، عملکرد نویز  و ایجاد صداهای ناهنجار است، رفع عیب و انجام تعمیرات قطعه ی فن یخچال بسیار حائز اهمیت است و باید توسط تعمیرکار حرفه ای یخچال انجام شود.

فن های یخچال فریزر معمولی و ساید عملکرد یکسانی دارند و نحوه عیب یابی و تعمیر آن ها تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد.

انواع مختلف قطعه ی فن در یخچال ها

 به دلیل وجود پیشرفت و تکنولوژی های جدید در مدل های جدید دستگاه های یخچال به طور معمول چهار فن  وجود دارد.

کارایی قطعه ی فن کندانسور دستگاه یخچال

در دستگاه های یخچال که در زمان گذشته وجود داشتند فقط از همین فن استفاده می شد، قابل توجه است که همه ی مدل های یخچال ها این مدل فن را دارا نیستند.

ولی بیشتر یخچال های امروزه مجهز به این قطعه فن کندانسور هستند که موظف به خنک کردن کویل های کندانسور می باشند.

فن کندانسور هوا را در کویل های کندانسور به حرکت در آورده تا گرمای موجود را به واسطه ی کویل ها بگیرد و بعد از سینی تخلیه خارج کند و مایعی که در داخل سینی تخلیه جمع شده را تبخیر نماید، فن کندانسور خودش مجهز به موتور است که می تواند نیروی خودش را تامین کند.

کارایی قطعه ی فن کمپرسور در دستگاه یخچال

جایگاه این قطعه ی فن در دستگاه یخچال در قسمت پشت یخچال می باشد و در نزدیکی کف یخچال در کنار کمپرسور خواهد بود و موظف به خنک کردن کمپرسور است و این فن  می تواند هوا را در میان سیم پیچ ها ی قطعه ی کمپرسور به جریان در آورد و دمای قطعه ی کمپرسور را کم کند و باعث خنک شدنش بشود.

کارایی قطعه ی فن اواپراتور در دستگاه یخچال

جایگاه این قطعه فن در قسمت زیر فریزر خواهد بود و در زمان کار کرد کمپرسور این فن اواپراتور هوا را به طرف کویل ها ی اواپراتور می برد تا بتواند فرایند منتقل کردن دمای هوا را به گاز یخچال به درستی انجام بدهد.

در صورت مشاهده کردن صداهای بلند ممکن است که این فن اواپراتور آسیب دیده باشد که این صداها را تولید کرده است.

کارایی قطعه ی فن داخلی در دستگاه یخچال

جایگاه این قطعه فن در داخل بدنه ی دستگاه یخچال قرار دارد و موظف به گردش در آوردن هوای خنک در داخل یخچال است تا دما در همه جای دستگاه یخچال به طور یکسان خنک باشد که در برخی از دستگاه های یخچال جدید سیستم جدیدتری جایگزین این مورد شده است.

چگونه فن یخچال را تعمیر کنیم
چگونه فن یخچال را تعمیر کنیم

آموزش انجام تعمیر فن یخچال

اجرای عمل تعمیرات قطعه ی فن یخچال باید مرحله به مرحله و به درستی صورت بگیرد، بنابراین باید به دستورالعمل تعمیر فن یخچال توجه کنید، فن یخچال یکی از قطعات قابل تعمیر این دستگاه می باشد.

ولی در برخی از مواقع این دستگاه قابل تعمیر نیست، زیرا ممکن است فن در اثر نوسانات برق بسوزد که در این زمان انجام عمل تعویض بهتر است.

ممکن است فن دستگاه شما در نتیجه تعمیر کارایی خود را از دست بدهد، به همین خاطر بیشتر توصیه می شود به جای تعمیر فن، آن را تعویض کنید.

فن یخچال وسیله ای است که می توانید با هزینه ی بسیار کم و اندک آن را از نمایندگی های معتبر تعمیر یخچال تهیه کنید، اگر می خواهید اقدام به این کار نمایید ، بهتر است این کار را به یک متخصص بسپارید.

 مراحل انجام تعمیرات فن یخچال

ضروری ترین کاری که باید انجام دهید این است که در تمامی لوازم برقی به هنگام انجام تعمیرات باید نکات ایمنی را رعایت کنید.

 توجه به توصیه های ایمنی در حین انجام کار،  در مرحله ی ابتدایی کار باید یخچال را جدا کرده و آن را خالی کنید.

قبل از شروع انجام هر اقدامی بهتر است یخچال را برای مدت 3 ساعت قطع کنید تا گاز داخل آن ته نشین شود، حالا باید یخچال را جا به جا کنید تا به قسمت پشتی آن دسترسی پیدا کنید.

در قسمت پشتی برخی از یخچال ها یک سپر وجود دارد، این محافظ باید با یک پیچ گوشتی باز شود،  در صورت نداشتن محافظ یخچال می توانید قبل از انجام تعمیرات فن دستگاه یخچال بهتر است با استفاده از جاروبرقی گرد و غبار روی آن را پاک کنید.

اکنون فن دستگاه را می بینید که با پیچ و بست به بدنه آن متصل شده است، پیچ ها و گیره ها را با دقت بردارید و به آرامی فن و پره های موتور را باز کنید، خرابی فن اغلب دارای علائم قابل مشاهده ای مانند سوختگی یا شکستگی تیغه ها است.

سخن نهایی

از کار افتادن قطعه ی فن دستگاه یخچال  از بارزترین ایرادهایی است که ممکن است برای دستگاه یخچال شما به وجود بیاید.

دستگاه یخچال شما احتمال دارد که در قسمت هایی مختلف دچار مشکلاتی بشود که نیاز به تعمیرات داشته باشد که به شما افراد متخصص و دوره دیده و با تجربه ی دکتر آچار را معرفی می کنیم.

که همیشه قابل دسترس هستند و کار تعمیرات و یا تعویض قطعات را به بهترین شکل ممکن و با رضایت شما انجام خواهند داد.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 3
  1. بهزاد مددی 11 ماه قبل

    مطلبتون بسیار مفید بود

  2. جواد شریعتی 11 ماه قبل

    بهترین تعمیرگاه لوازم خانگی تهران دکتر آچار

  3. روح الله گودرزی 8 ماه قبل

    بخش وبلاگ تون خیلی جالبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید