نشت آب یخچال

نشت آب یخچال


نشت آب بخچال یکی از مهم ترین مشکلات در یخچال معرفی می شود، که می تواند علاوه بر خیس شدن آشپزخانه، موجب بروز خطرات مهمی از جمله سوختن برخی از قطعات مهم یخچال و حتی برق گرفتگی شود.

در این مقاله 10 علت نشت آب یخچال را با یکدیگر بررسی کرده و روش های روش هر یک از مشکلات را توضیح خواهیم داد، در صورتی که عیب یابی، رفع و تعمیر یخچال به تخصص نیاز داشته باشید می توانید این کار را به تکنسین های متخصص دکتر آچار بسپارید.

آبریزی و نشت یخچال

در صورتی که در شاهد نشت آب یخچال تان هستید، همراه ما باشید تا علت آب ریزی هر یک از نواحی یخچال در برنده ها و مدل های مختلف را با یکدیگر بررسی کنیم.

نشت آب یخچال
نشت آب یخچال

10 علت نشت آب یخچال

  1. باز بودن درب یخچال

باز ماندن درب یخچال و ورود هوا داخل یخچال از مهم ترین دلایل نشت آب یخچال محسوب می شود، ممکن است درب یخچال در ظاهر بسته باشد اما درزگیر لاستیکی درب به علت فرسودگی دچار خرابی و پارگی شده باشد و از این جهت هوا وارد یخچال شود.

با وارد شدن هوا به گاز میعان (تبدیل گاز به مایع) رخ می دهد، ضمن این که اشکال در این قطعه علاوه بر نشتی در آب موجب جمع شدن آب در کف یخچال خواهد شد، می توانید با آزمایشی ساده از سلامت یا خرابی لاستیک دور درب مطمئن شوید.

بررسی سلامت و خرابی لاستیک دور درب

جهت اطمینان از سلامت درزگیر دور درب کافی است که کاغذی را بین درب و درزگیر قرار داده و درب یخچال را ببندید، در صورتی که با درب بسته توانستید کاغذ را به راحتی بیرون بکشید احتمالاً لاستیک دور درب فاسد و خراب شده است، پارگی درزگیر از ظاهر آن نیز کاملاً مشخص است.

زمانی که درزگیر لاستیکی یخچال دچار ایراد و خرابی شود با وارد شدن هوای گرم به یخچال، یخچال اتومات نکرده و ادامه این روند باعث سوختن موتور و عیب های جدی می شود.

  1. تراز نبودن یخچال

در صورتی که یخچال تراز نباشد دچار نشتی و آبریزش می شود، توجه کنید که یخچال را به صورت کاملاً صاف نصب نکنید، جهت جریان مایع خنک کننده در لوله های یخچال، باید قسمت جلویی یخچال کمی بالاتر قرار بگیرد.

در صورتی که نشتی آب به دلیل عدم تراز بودن یخچال است برای حل مشکل آب دادن یخچال فریزر می‌توانید از پایه‌های مخصوص چرخ داری که برای تنظیم یخچال استفاده می‌شود کمک بگیرید، این پایه‌ها معمولاً سطح یخچال را از حالت کاملاً صاف درمی‌آورد تا یخچال به درستی تراز شود.

در صورتی که نشتی به علت تراز نبودن یخچال اتفاق بیفتد می توانید با استفاده از پایه های مخصوص، این کار را انجام دهید.

  1. خرابی شیر ورودی آب

آبی که در آبسردکن وجود دارد از طریق یک شیلنگ وارد محفظه می شود، در صورتی که شیر ورودی آب خراب شده باشد و یا شیلنگ پاره شده باشد، آبریزش آب از یخچال اتفاق می‌افتد.

  1. اشکال در فیلتر یخچال

خرابی فیلتر یخچال از دیگر دلایل آب دادن یخچال مطرح می شود، جهت جلوگیری از این مشکل کافی است که هر 6 ماه یکبار فیلتر یخچال را تعویض کنید.

نشت آب یخچال
نشت آب یخچال
  1. مسدود شدن مسیر خروج آب

با ورود هوای گرم به یخچال برفک ها آب می شود، در یخچال های نوفراست که سیستم یخ زدا دارند، برفک ها آب شده و وارد سینی تخلیه ای که در نزدیکی کمپرسور قرار دارند می شود، در صورتی که لوله مسیر تخلیه به هر دلیلی همچون یخ زدگی، جمع شدن رسوبات و… دچار انسداد شود، نشتی آب در یخچال اتفاق می‌افتد.

برای رفع این مشکل کافی است که لولهٔ خروجی مسیر آب یخچال را با توجه به دفترچه راهنما پیدا کرده و انسداد لوله را برطرف کنید، در صورت عدم در دسترس داشتن دفترچه می توانید از تکنسین های متخصص دکتر آچار کمک بگیرید.

  1. یخ زدن اواپراتور

اواپراتور از قطعات مهم یخچال است که ممکن است دچار یخ زدگی و برفک شود، در صورتی که این قطعه دچار برفک یا یخ زدگی شود، دستگاه دچار سر و صدای زیادی شده و نشتی آب یخچال اتفاق می‌افتد.

رفع این مشکل به مهارت و تخصص تعمیرکار نیاز دارد، از این جهت می توانید برای رفع این شکل از تکنسین های مجرب دکتر آچار کمک بگیرید.

  1. اشکال در مخزن آب

در صورتی که مخزن آب یخچال به درستی نصب نشده باشد و یا مخزن فرسوده، پوسیده و یا سوراخ شده باشد، آبریزش در یخچال مشاهده می شود، رفع این مشکل تنها از طریق تعویض مخزن آب امکان پذیر است.

  1. شکستن سینی یخچال

در صورتی که سینی یخچال دچار شکستگی شود این دستگاه دچار آبریزش خواهد شد، در بخش پایینی تمام یخچال ها یک سینی قرار دارد که آب برفک هایی که از طریق سیستم دیفراست ذوب می شوند در این سینی جمع می شوند.

این سینی در نزدیکی کمپرسور یخچال قرار دارد و آب موجود در آن توسط گرمای موتور بخار می شود، از این جهت در صورتی که سینی دچار جا به جایی و یا شکستگی شود، یخچال تان دچار نشتی خواهد شد، در صورت جا به جایی سینی کافی آن را در جای خود قرار داده و در صورت شکستگی توصیه می شود که آن را تعویض کنید.

  1. ایراد در یخساز یا آبسردکن

مسیر یخساز و آبسردکن دارای لوله ای از جنس پلیمر (پلاستیک های فشرده) است که امکان سوراخ شدن یا ترک خوردگی دارند، در صورت وجود ترک یا سوراخ آب در کف یخچال جمع شده و نشت می کند.

توجه داشته باشید که لوله های یخساز و آبسردکن از طریق پیچ و مهره به هم وصل شده اند، هرز شدن پیچ و مهره ها و فرسایش آن ها از دیگر دلایل آبریزش آب از این لوله مطرح می شود، جهت رفع مشکل کافی است لوله ها و اتصالات را بررسی کنید، در صورت مشاهده رطوبت آن ها را تعویض کنید.

نشت آب یخچال
نشت آب یخچال
  1. تجمع آب زیر کشوی جا میوه ای

ایراد و خرابی هیتر، مشکل در سیستم یخ زدای یخچال و انسداد مسیر تخلیه یخچال از مهم ترین دلایل تجمع آب در این قسمت محسوب می شوند، از این جهت توصیه می شود عیب یابی و رفع این مشکل را به تکنسین های متخصص بسپارید.

نشت آب از پشت یخچال

قسمت پشتی یخچال دارای قطعات مختلفی از جمله سینی و شلنگ است، اشکال در عملکرد هر از این قطعات دلایل نشت آب از یخچال محسوب می شوند.

نشت آب از زیر فریزر

نصب اشتباه شلنگ تخلیه، ایراد در عملکرد هیتر و رطوبت بالای محیط از مهم ترین دلایل نشت آب از زیر فریزر مطرح می شوند.

عیب یابی و رفع هر یک از موارد به تخصص و مهارت کافی نیاز دارد، از این جهت توصیه می شود که رفع این مشکل را به تکنسین های دکتر آچار بسپارید.

نشت آب فریزر یخچال

نشت آب در فریزر از دیگر مشکلات رایج یخچال محسوب می شود، این اشکال می تواند به دلایل مختلفی از جمله نشتی گاز یخچال، عرق کردن بدنه فریزر، ایراد و خرابی در دیفراست یا کمپرسور، اشکال در بخش تخلیه فاضلاب و… باشد، از این جهت توصیه می شود که رفع این مشکل را به تکنسین های متخصص و حرفه ای بسپارید.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید