علت صدای غیر طبیعی یخچال چیست

علت صدای غیر طبیعی یخچال چیست


یکی از مواردی که بسیار رایج می باشد شنیده شدن صدای غیر طبیعی از دستگاه یخچال می باشد که ما در مقاله علت صدای غیر طبیعی یخچال چیست می خواهیم شما را با علت های مختلف آشنا کنیم.

دستگاه یخچال یکی از لوازم برقی است که در خانه ها به طور دائم در حال کارکردن است و احتمال اینکه بیشتر مورد آسیب قرار بگیرید بیشتر خواهد بود.

وجود صداهای زیاد از دستگاه یخچال می تواند تولید آلودگی صوتی در محیط خانه بکند که این نشانه ی وجود نقص و یا مشکل فنی در یخچال شما می باشد.

وجود صدا های تق تق در یخچال نشانه ی چیست؟

در دستگاه های  یخچال پیشرفته ی امروزی و مدرن وجود قطعه ی المنت گه گاه یخ زدایی را از بدنه یخچال فریزر حذف می کند.

صدای کوبش ناشی از  قطعه ی المنت و جرم صدای آب شدن مقداری از حجم برفک دستگاه یخچال  است و یک صدای طبیعی است که معمولاً چندین بار در طول روز شنیده می شود.

اما اگر صدا خیلی آزاردهنده است، بهتر است برای بررسی بیشتر از یک متخصص دکترآچار کمک بگیرید. گاهی اوقات دلیل صدای غیرعادی و بلند یخچال مانند تق تق، بی کیفیت بودن لوله های داخلی و یا بی کیفیت بودن فوم لوله هاست که باعث فاصله گرفتن لوله ها از فوم شده  که با سرد و گرم شدن آن ها این صدا شنیده می شود.

علت صدای غیر طبیعی یخچال چیست
علت صدای غیر طبیعی یخچال چیست

علت ایجاد صدای وزوز از دستگاه یخچال چیست؟

  تولید صدای وزوز از دستگاه یخچال آزاردهنده باشد، اما دلیل شنیدن این صدای نامناسب احتمال دارد که به خاطر  وسایلی است که روی آن قرار گرفته یا به آن متصل می شوند.

گاهی اوقات این صدا به دلیل ناهمواری یخچال ایجاد می شود، در این مواقع دقت کنید که صدا از ته یخچال شنیده شود یا خیر!

اگر صدا از ته یخچال شنیده شده باشد یخچال فریزر شما تراز نیست و باید روش های را برای تراز کردن دستگاه یخچال خود انجام بدهید و دستگاه را در حالت تراز قرار بدهید.

ایجاد صدای تیک تیک از دستگاه یخچال برای چیست؟

معیوب شدن قطعه ی  فن کندانسور علت صدای تیک تاک یخچال می تواند باشد،  در این حالت یخچال به اندازه کافی خنک نمی شود و باعث می شود هر 5 دقیقه صدای تیک تیک آن شنیده شود، در این صورت تمیز کردن موتور فن کندانسور می تواند صدای بلند یخچال را از بین ببرد.

البته معیوب شدن فن کندانسور نمی تواند تنها دلیل ایجاد این مشکل باشد، در برخی از موارد اگر قطعه ی تایمر یخ زدایی دستگاه یخچال تان خراب بشود در ظاهر شدن این ایراد نقش دارد که دستگاه یخچال شما نیاز به تعمیرات توسط تکنسین های ماهر دارد.

وجود صدای سوت کشیدن در زمان عملکرد بدون توقف دستگاه یخچال چیست؟

در بعضی از مواقع شنیده شدن این صدا می تواند امر عادی باشد و در گاهی در بعضی از مدل های موتورهای جدید نسبت به راندمان آن قطعه ی به طور ممتد این صدای سوت شنیده خواهد شد.

اگر این تولید صدا به گونه ایی باشد که که در کل خانه شنیده بشود و قطعه ی موتور هم بدون توقف کار بکند می توان بیان کرد که ایراد در قسمت موتور خواهد بود وباید با متخصصین تعمیر تخصصی یخچال تماس حاصل کنید.

abnormal sound of the refrigerator 5 علت صدای غیر طبیعی یخچال چیستدلیل ایجاد صدای شرشر در یخچال چیست؟

یخچال با کمک تعدادی از قطعات مکانیکی و الکترونیکی وظیفه تولید سرما را بر عهده دارد.

قطعاتی مانند فن، اواپراتورها، رله ها، کمپرسورها و مواردی از این دست، بخشی از دلیل آن صدای آب در یخچال است.

اگر صدای پاشیدن یا چکیدن آب در فریزر یا ساید بای ساید یخچال خیلی زیاد بود، باید ببینید که آیا قسمت یخ زدایی به درستی کار می کند یا در لوله های ورودی به یخچال آب یا قسمت تخلیه نشتی وجود دارد.

  پس در این مرحله از کار باید دستگاه یخچال را بررسی کنید که نشتی آب در یخچال شما وجود نداشته باشد.

به غیر از این مورد صدای چکه آب در یخچال به دلیل ریختن آب در سینی تخلیه دستگاه، به دلیل سیستم یخ زدایی و هنگام برفک شدن دستگاه است.

 به این صداها یک روال عادی در کار با دستگاه می دهد هنگامی که سیستم یخ زدایی به طور خودکار روشن می شود، بخشی به نام هیتر روشن خواهد شد و موظف به یخ زدایی و یخی که روی اواپراتور وجود دارد را بر عهده دارد.

 این می تواند دلیل صدای جیر جیر یا چکیدن آب در یخچال یا فریزر باشد، بسته به دستگاه، سیستم یخ زدایی ممکن است یک یا دو بار در روز روشن شود.

معیوب شدن قطعه ی موتور فن اواپراتور یخچال

اگر درب دستگاه یخچال باز بشود وصدای تغییر سرعت فن شنیده بشود یک امر طبیعی است.

اگر شما صدای زیادی را از قسمت فریزر یخچال می شنوید احتمال دارد که موتور فن اواپراتور خراب شده است.

برای اینکه این مورد را چک کنید باید دستگاه را از برق بیرون بکشید و بعد درپوش فن را بردارید و ممکن است که شما دراین قسمت مقداری یخ مشاهده کنید که می تواند دلیل تولید این صداها از یخچال باشد.

در صورتی که شما نمی توانید شفت موتور را به راحتی بچرخانید و یا اینکه این قطعه فرسوده شده بود بهتر است که اقدام لازم را در جهت تعویض موتور فن انجام بدهید.

علت صدای غیر طبیعی یخچال چیست
علت صدای غیر طبیعی یخچال چیست

وجود ایراد در قسمت قطعه ی موتور فن کندانسور یخچال

در برخی از یخچال های امروزی و تکنولوژی های پیشرفته  با وجود کویل های کندانسور و قطعه ی فن عمل خنک کردن انجام می پذیرد.

در اصل وجود کندانسور و اجرای عملکردش باعث شده که از ایجاد برفک جلوگیری می کند، یا اینکه آب را تبخیر کرده، این قطعه ی کمپرسور با قطعه ی اواپراتور همکاری دارد و احتمال دارد که در زمان شنیده شدن این صداهای غیر طبیعی افراد کارشناس را گیج بکند که ایراد در کدام قسمت است.

با دیدن علائمی مانند خنک نکردن دستگاه یخچال و یا گرم بودن هوای داخل یخچال، به طور پی در پی خاموش و روشن شدن دستگاه یخچال و تجمع آب در زیر یخچال  می توان در به فن کندانسور ربط داد.

گاهی با تجمع گرد و غبار  بر روی فن که شما می توانید با تمیز کردن فن کندانسور این ایراد مشاهده شده را رفع کنید.

تولید صدا به خاطر شکستن پروانه های فن یخچال

اگر دستگاه یخچال شما با توجه به علت های مختلفی با ضربه روبرو بشود احتمال دارد که موجب خم شدن  و یا شکستن پروانه های یخچال بشود.

ساختار پروانه ها طوری است که اگر منحنی بشود در هنگام چرخیدن به بدنه ی فن اثابت کرده و می تواند صداهای زیادی را تولید بکند و پس از بررسی کردن فن باید اقدامات لازم را در جهت تعویض قطعه ی فن بکنید.

علت شنیده شدن صدای قل قل از دستگاه یخچال

ممکن است که این مدل صدا را از دستگاه یخچال خود شنیده باشید.

این صدا در بیشتر موارد در زمانی است که اسباب کشی و یا جابه جایی دستگاه یخچال رخ داده باشد و یا اینکه در ساعات اولیه ی نصب هم شنیده می شود.

این صدای قل قل می تواند به خاطر ورود روغن به داخل قطعه ی لوله های کندانسور باشد و در صورتی که این صدای غیر طبیعی قطع نشد باید لوله ها را بررسی کرد و در صورت نیاز عمل شستشوی لوله ها صورت بگیرد.

علت صدای غیر طبیعی یخچال چیست
علت صدای غیر طبیعی یخچال چیست

تولید صدای بوق یخچال در چیست؟

علت این صدا می تواند بیشتر افراد را ناراحت و نگران کند گاهی در اثر باز ماندن درب دستگاه برای مدت طولانی این صدا تولید می شود.

ولی در برخی از موارد می تواند دلایل دیگری مانند: مشکل در لاستیک درب یخچال، مسدود شدن دریچه ی هوا یا فن، مشکل در قسمت برد یخچال و یا ایجاد یخ زدگی در قسمت اواپراتور یخچال خواهد بود.

علت ایجاد صدای یخچال به خاطر اتصالات

گاهی تولید این صداها می تواند به خاطر اتصالات کوچو و بزرگ باشد زیرا اگر دستگاه یخچال را خاموش کرده و به جلو بکشید.

ممکن است قطعات ریزی را مشاهده کنید که در اطراف موتور و یا پشت یخچال وجود دارد که در اثر گذشت زمان امکان دارد که این اتصالات در اثر فرسایش شکسته و یا شل شده باشد و در زمان روشن بودن یخچال با بدنه و قسمت های دیگر برخورد نموده و تولید صدا می کند.

آیا اشکال در قسمت فن اواپراتور یخچال تولید صدا می کند؟

قطعه ی فن اواپراتور موظف است که سرمای کویل های اواپراتور  را به همه ی قسمت های کابین یخچال برساند و سرما به طور یکنواخت پخش بشود.

قطعه ی فن دارای سه قسمت آرمیچر، شفت و پروانه را شامل می شود.

کاهی اوقات فن اواپراتور مشکلی ندارد ولی به علت شل شدن فن و یا گیر کردن  سیم های اتصالات این صداها را تولید می کند که با کمک متخصصین رفع خواهد شد.

سرویس یخچال

سرویس از جمله خدماتی است که توسط سرویسکاران مجموعه دکتر آچار انجام می شود، سرویس باید در فواصل زمانی مشخص توسط سرویسکار متخصص انجام شود، این کار باعث رفع مشکلات پنهان دستگاه شده، هزینه های تعمیرات و قبض برق را کاهش داده، عملکرد یخچال را بهبود می بخشد و طول عمر یخچال را افزایش می دهد.

علت صدای غیر طبیعی یخچال چیست
علت صدای غیر طبیعی یخچال چیست

تعمیر ایرادات و صدای یخچال در محل

هر زمان که شما شاهد معیوب شدن قطعه ایی در دستگاه یخچال خود شدید می توانید کار را به افراد حرفه ایی بسپارید تا به غیر اینکه به قطعات دیگر آسیبی نمی رسانند بلکه عملیات تعمیرات را به درستی انجام می دهند.

با تماس با کادر مجرب دکتر آچار دیگر نگران خرابی یخچال خود نباشید این گروه با اعزام افراد متخصص به محل خیلی فوری ایرادات دستگاه یخچال شما را رفع می کنند.

نتیجه گیری

هر زمان که دستگاه یخچال فریزر شما بنا به هر دلیلی با مشکل در عملکردش روبرو بشود و اختلالاتی را مشاهده کردید بهتر است که برای رفع معایب دستگاه یخچال خود به دکتر آچار مراجعه بکنید تا با حضور تکنسین های با تجربه اش بتواند دستگاه را عیب یابی نماید و رفع عیب کند.

امیدواریم که مقاله علت صدای غیر طبیعی یخچال چیست برایتان مفید بوده باشد و توانسته باشید صداهای غیر عادی یخچال را شناسایی کنید.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 3
  1. غلامرضا باقری 11 ماه قبل

    واقعا کارتون بی نقصه من به شخصه لذت میبرم از این همه مسئولیت پذیری

  2. حبیب حیدری 11 ماه قبل

    یکی از کار درست ترینای تهرانید پرچمتون بالاست

  3. غلامرضا مرادی 8 ماه قبل

    ما امسال از خدمات سرویس شرکت شما برای کولر گازی استفاده کردیم واقعا راضی بودیم و پیشنهاد می کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید