13 غذا که نباید در سرخ کن بدون روغن بپزید

13 غذا که نباید در سرخ کن بدون روغن بپزید


سرخ کن هوا مواد غذایی را در کمترین زمان ممکن سرخ می کند و از این جهت محبوبیت زیادی دارد، این دستگاه بدون روغن مواد غذایی را سرخ می کند، در ادامه 13 غذا که نباید در سرخ کن بدون روغن بپزید را معرفی می کنیم.

از سرخ کردن بعضی از مواد غذایی بدون روغن خودداری کنید چرا که ممکن است این مواد غذایی خشک شوند، زیادی پخته شده و له شوند.

13 غذا که نباید در سرخ کن بدون روغن بپزید

 1. مرغ کامل

مرغ کامل یکی از غذاهای لذیذ و پرطرفداری است که برای پخت آن بهتر است از سرخ کن  هوا پز بدون روغن استفاده نشود، برای سرخ شدن مرغ به صورت کامل توصیه می شود مرغ را به صورت کامل داخل سرخ کن قرار ندهید.

برای این که هوای گرم بهتر بتواند در سرخ کن گردش داشته باشد مرغ را چند تکه کرده و در سرخ کن قرار دهید، قسمت سینه های مرغ را در قسمت پایینی و بقیه قسمت های مرغ را در بخش بالایی دستگاه قرار بدهید تا مرغ ترد و لذیذی داشته باشید.

13 غذا که نباید در سرخ کن بدون روغن بپزید
13 غذا که نباید در سرخ کن بدون روغن بپزید
 1. سبزیجات خام

امکان پختن و سرخ کردن برخی از سبزیجات بدون روغن وجود دارد، پختن و سرخ کردن مواد غذایی مانند اسفناج، کرفس و… در سرخ کن مناسب نیستند، چرا که این سبزیجات از طریق باد و هوای گرم داخل دستگاه حرکت کرده و راه های هوایی سرخ کن بدون روغن را مسدود می کنند.

 1. کلم بروکلی

پختن کلم بروکلی در سرخ کن بدون روغن توصیه نمی شود، چرا که کلم بروکلی دارای بافتی نرم و کم آب است که پختن آن در سرخ کن موجب سوختگی لایه بیرونی اش شده و داخل آن خشک می شود، پختن کلم بروکلی در سرخ کن می تواند کلم بروکلی را از بین برده و موجب طعم بد مواد کلم بروکلی می شود.  

 1. پاپ کورن

برای درست کردن پاپ کرن یا ذرت بو داده نمی توانید از سرخ کن هوا یا بدون روغن استفاده کنید، چرا که سرخ کن ها گرمای زیادی ندارند و تولید پاپ کرن به 400 درجه دما نیاز داشته باشد، ضمن این که درست کردن پاپ کورن به فضای مناسبی نیاز دارد و سرخ کن هوا دارای فضای کوچکی دارد.

 1. روغن زیتون

از آن جایی که روغن زیتون نقطه دود بالایی دارد از سایر روغن ها که نقطه دود پایین تری دارند استفاده کنید، استفاده از روغن زیتون در سرخ کن بدون روغن می تواند باعث بد مزه شدن غذاهای تان شود، ضمن این که دود کردن روغن زیتون موجب از دست رفتن چربی های مفید روغن زیتون شده و خطراتی برای سلامتی به وجود می آورد، می توانید در سرخ کن از روغن نباتی و روغن بادام زمینی استفاده کنید.

13 غذا که نباید در سرخ کن بدون روغن بپزید
13 غذا که نباید در سرخ کن بدون روغن بپزید
 1. غذاهایی دارای خمیر مرطوب

خمیری که روی کورن داگ، بال های مرغ و ماهی و… وجود دارد، خمیری مرطوب است که با سرخ شدن تبدیل به پوسته ای خشک و خوشمزه می شود، از آن جایی که سرخ کن های بدون روغن برای تنظیم خمیر مرطوب امکانات خاصی ندارند خمیر در سرخ کن چکیده و پخش می شود.

 1. پنیر پیتزا

آب شدن پنیر پیتزا در سرخ کن موجب بروز مشکلات جدی در این دستگاه خواهد شد، ذوب شدن پنیر و چکیدن آن در دستگاه موجب انسداد راه های هوایی به داخل سرخ کن می شود.

 1. ماهی از جمله سالمون

قرار دادن ماهی سالمون در سرخ کن هوا پز و بدون روغن یکی از رایح تریت اشتباهات شناخته می شود، ماهی سالمون و سایر ماهی ها با فضای داخلی سرخ کن سازگاری ندارند، در صورتی مه تصمیم دارید که ماهی را در سرخ کن بپزید.

 1. چاشنی های خشک

با توجه با این موضوع که خشک کن های هوا از طریق گردش هوا کار می کند، در استفاده از ادویه هایی همچون نمک و فلفل در این دستگاه احتیاط کنید، استفاده از این ادویه ها موجب انسداد دستگاه شده و در نتیجه توصیه می شو از ادویه در سرخ کن هوا استفاده نکنید.

 1. سبزیجات دارای برگ های ظریف

برای سرخ کردن سبزیجات در سرخ کن سبزی جات مناسب را انتخاب کنید ، گرچه ممکن است برخی از سبزیحات برگ دار سبک وزن باشند، گرمای سرخ کن هوا را به قسمت های مختلف پرت کرده و مواد غذایی با عنصر گرمایش برخورد کرده و در نتیجه برگ های سبزی  به صورت یکنواخت پخته نشده و در سریع ترین زمان می سوزند.

13 غذا که نباید در سرخ کن بدون روغن بپزید
13 غذا که نباید در سرخ کن بدون روغن بپزید
 1. کیک

از آن جایی که گردش هوای گرم سرخ کن های بدون روغن زیاد است لایه بیرونی کیک سوخته و لایه داخلی آن خام و نپخته باقی می ماند، ضمن این که مواد مایع کیک راه های هوای گرم سرخ کن را مسدود می کند.

توجه کنید امکان پخت کوکی، کلوچه، شیرینی و… به دلیل این دارای مواد مایعی هستند موجب انسداد راه های هوایی سرخ کن می شوند.

 1. میوه خشک

دستگاه میوه خشک کن با سرخ کن هوا پز فرق می کند از این جهت توصیه می شود برای خشک کردن میوه ها از خشک کن مخصوص میوه استفاده کنید، از آن جایی که سرعت انتقال گردش هوا در سرخ من بالا است امکان این که قطعات کوچک میوه در این سرخ کن، سرخ شود بسیار کم است.

 1. پخت غذا با حجم زیاد

از پختن غذا با حجم زیاد در سرخ کن بپرهیزید، سرخ کن ها دارای ظرفیت های مختلفی هستند که باید با توجه به اندازه شان برای پخت و پز به کار گرفته شوند، سرخ کن های بسیار بزرگ دارای سرعت 16 هستند اما تنها 2 تا 3 لیتر حجم دارند و مناسب غذاهای کم حجم و مناسب هستند.

سخن پایانی

در این مقاله دکتر آچار 10 غذایی را که نمیتوان در سرخ کن بدون روغ پخته شوند معرفی شدند، با توجه به مواردی که در این بخش به آن ها اشاره شد با رعایت مواد میتوانید طول عمر سرخ کن خود را افزایش داده و عملکرده دستگاه را بهبود می بخشد.

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 4
 1. قاسم دهقانی 3 هفته قبل

  یکی از بهترین ها در تهرانید

 2. جلال ناصری 3 هفته قبل

  خیلی عالی و مفید بود اینجوری آدم سرخ کن داشته باشه میدونه باید دقیقا چه غذاهایی بپزه

 3. بهرام سبحانی 2 هفته قبل

  من از مشتریان تون هستم و همیشه دکتر آچار رو معرفی میکنم به آشناها

  1. دکتر آچار 2 هفته قبل

   ممنون از شما، موفق و سلامت باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید