دلایل کار نکردن موتور یخچال هیمالیا

دلایل کار نکردن موتور یخچال هیمالیا


یخچال هیمالیا در سال های اخیر به دلیل قیمت مناسب خود و کیفیت مطلوب و کارایی اش در منازل خانواده های ایرانی جای خود را پیدا کرده است، اما همیشه احتمال بروز ایرادات در تمام لوازم برقی وجود دارد، در این مقاله قصد داریم به علت های کار نکردن موتور یخچال هیمالیا بپردازیم و شما را نسبت به این مواقع و اقداماتی که باید به انجام برسانید آگاه کنیم.

تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار
تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار

علت کار نکردن موتور یخچال هیمالیا چیست؟

دکتر آچار تعمیرگاه لوازم خانگی معتبری می باشد که با تکنسین های متخصص خود تعمیرات تخصصی هیمالیا را نیز به انجام می رساند، با این وجود اگر متوجه کار نکردن موتور یخچال هیمالیا در منزل یا محل کار خود شدید، در ابتدا باید سعی کنید علت آن را متوجه شوید تا بهترین اقدامات ممکن را به انجام برسانید.

از کجا بفهمیم موتور یخچال هیمالیا کار نمی کند؟

از رایج ترین و اصلی ترین دلایل روشن نشدن یخچال، خرابی موتور یا کمپرسور آن می باشد، حال با مشاهده چه مواردی می توانیم متوجه شویم که ایراد در کمپرسور یا موتور یخچال می باشد؟

در پاسخ باید بگوییم که این موضوع امر ساده ای است و برای این کار کافیست تا درب یخچال را باز کنید، در صورتی که لامپ یخچال روشن باشد اما خود یخچال هیچگونه صدایی نداشته باشد، مشکل موتور یخچال می باشد، این راه برای فهمیدن کار نکردن موتور یخچال فاقد نمایشگر بود، اگر که یخچال شما از نوع دارای نمایشگر یا دیسپلی می باشد، دیسپلی روشن می شود.

کار نکردن موتور یخچال هیمالیا
کار نکردن موتور یخچال هیمالیا

علت های کار نکردن موتور یخچال هیمالیا را در ادامه بیان خواهیم کرد:

سوختن برد الکترونیکی یخچال هیمالیا و یا سوختن فیوز

از مهم ترین دلایل کار نکردن موتور یخچال هیمالیا، سوختن برد الکترونیکی و یا فیوز می باشد، برای بررسی مشکل فیوز در ابتدا از عدم اتصال یخچال به برق مطمئن شوید و سپس با اهم متر فیوز را چک کنید، اگر مسئله ای در فیوز وجود نداشت ممکن است مشکل در برد الکترونیکی باشد.

بردهای الکترونیکی قطعاتی حساس می باشند که تعمیر آن ها باید توسط متخصص به انجام برسد، ضمناً مشکلات در بردها در برخی موارد قابل تعمیر نمی باشند که در آن صورت برد باید تعویض شود.

مشکل در سیم برق و دو شاخه یخچال هیمالیا

برای بررسی اینکه مشکل خرابی موتور یخچال هیمالیا مربوط به دوشاخه و یا پریز می باشد یا خبر باید آن ها را با مولتی متر یا اهم متر بررسی کرد، لازم به ذکر است مشکل در هر کدام آن ها را باید با تعویض حل کرد چرا که معمولاً دوشاخه ها از نوع پرسی می باشند.

خرابی رله استارت و فیوز اورلود

رله استارت کلید قطع و وصلی می باشد که دارای دو سیم پیچ استارت و رانینگ می باشد، این سیم ها در زمان آغاز به کار موتور یا همان کمپرسور یخچال در یک مدار قرار خواهند گرفت، پس از چند ثانیه که موتور فعالیت خود را آغاز کرد، در حالی که سیم پیچ رانینگ در مدار به کار خود ادامه می دهد، سیم پیچ استارت از مدار خارج خواهد شد.

یکی دیگر از علل کار نکردن موتور یخچال هیمالیا بروز خرابی در فیوز اورلود می باشد، فیوز قطعه ای محافظتی در مدار کمپرسور یا همان موتور یخچال می باشد که جریان کششی موتور و حرارت داخل موتور را کنترل می کند، هر زمان که این حرارت و یا جریان کششی موتور از حد معمول بیشتر شود، اورلود برق ورودی به موتور را قطع می کند.

در صورتی که فن یخچال هیمالیا کار کند اما موتور کار نکند، علت کار نکردن موتور یخچال هیمالیا ممکن است رله و اورلود باشد که باید آن ها را از نظر داغ بودن و یا جرقه زدن بررسی کرد.

در یخچال های مدرن هیمالیا رله استارت و اورلود به صورت قطعه ای یکپارچه به موتور وصل می شوند، رله و اورلود را باید از نظر اتصال جریان برق با مولتی متر امتحان کرد.

کار نکردن موتور یخچال هیمالیا
کار نکردن موتور یخچال هیمالیا

ایرادات خازن استارت

خازن استارت نیز قطعه ایست که به مجموعه فیوز اورلود و رله متصل می باشد، وظیفه خازن استارت این است که ولتاژ شروع افزایش یافته را برای سیم پیچ های موتور فراهم کند و ممکن است علت دیگر کار نکردن موتور یخچال هیمالیا این باشد که خازن استارت ایرادی دارد، در هر صورت می توانید برای تمامی امور عیب یابی و کلیه تعمیرات یخچال با دکتر آچار تماس بگیرید تا متخصص تعمیر یخچال هیمالیا در محل حاضر شود.

خرابی ترموستات

یکی دیگر از قطعاتی که خرابی اش موجب کار نکردن و خرابی موتور یخچال می شود، ترموستات می باشد، برای تست خرابی و یا سالم بودن ترموستات در ابتدا جریان برق را حتماً قطع کنید سپس ترموستات را از بدنه یخچال بیرون آورده و با مولتی متر امتحان کنید.

در زمانی که کنترل ترموستات به روی دماهای پایین تر تنظیم شده باشد، مدار سوییچ باید بسته شود و جریان در میان ترمینال ها برقرار بشود، در صورتی که این اتفاق نیفتد، ترموستات معیوب است و باید تعمیر یا تعویض شود.

کار نکردن موتور یخچال هیمالیا
کار نکردن موتور یخچال هیمالیا

سوختن موتور یا کمپرسور یخچال فریزر

از دیگر علت های کار نکردن موتور یخچال هیمالیا، سوختن آن است، با اتفاق افتادن سوختن موتور معمولاً باید آن را تعویض کرد، لازم به ذکر است قبل از این کار با متخصصی مشورت کنید تا بدانید تعویض موتور به صرفه تر است و یا خرید یخچال جدید.

علت معیوب شدن موتور

در ادامه به برخی مواردی که باعث خرابی موتور یا کمپرسور و در ادامه آن کار نکردن موتور یخچال هیمالیا می شوند اشاره می کنیم:

آلودگی و گرد و خاک

آلودگی های کندانسور و گرد و خاک روی لوله های آن ممکن است همانند عایقی عمل کند گرما دیگر به خوبی دفع نشود، این مورد می تواند منجر به خرابی موتور شود.

گرمای بیش از حد

عدم وجود تهویه مناسب و عدم گردش هوا می تواند منجر به بیش از حد گرم شدن موتور شود که این وضعیت نیز احتمال خرابی موتور را به میزان زیاد بالا می برد.

خرابی فن کمپرسور یا موتور، بیش از حد سنگین کردن یخچال، عدم روغن کاری مناسب و قدیمی بودن موتور از سایر عللی می باشند که منجر به خرابی کمپرسور و در ادامه کار نکردن موتور یخچال هیمالیا می شوند.

تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار
تماس با شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار

دکتر آچارمشاهده نوشته ها

شرکت تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار با مدیریت مهندس مهدی نجار نژاد تعمیرکار 5 ستاره انواع لوازم خانگی در تهران می باشد، دکتر آچار تعمیر انواع لوازم خانگی را انجام می دهد که بعد از تعمیر لوازم خانگی گارانتی 365 روزه به مشتری تقدیم می کند و هزینه تعمیرات لوازم خانگی نیز با نرخ اتحادیه محاسبه می گردد، مزایا دکتر آچار: تعمیر قطعه به جای تعویض قطعه، ارائه گارانتی 1 ساله تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات با نرخ اتحادیه، برخورد خوب تکنسین ها و مشتری مداری، اعزام تکنسین در کمترین زمان، رعایت پروتکل های بهداشتی

انتشار یافته: 5
 1. امید ابراهیمی 11 ماه قبل

  قیمت تعمیر آبگرمکن در تهران به چه اساسی است؟

 2. ابوالفضل محمدزاده 11 ماه قبل

  واقعا کارتون بی نقصه من به شخصه لذت میبرم از این همه مسئولیت پذیری

 3. علی اصغر مختاری 8 ماه قبل

  یکی از بهترین ها هستید حرفه ای و موفق

 4. پروانه طیبی 1 ماه قبل

  قیمت تعمیر موتور یخچال قدیمی چقدره؟

  1. دکتر آچار 1 ماه قبل

   سلام و عرض ادب جهت اطلاع از قیمت تعمیرات می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با رعایت موارد اخلاقی وارد نمایید