آموزش تعمیر و نگهداری مایکروویو

آموزش تعمیر و نگهداری مایکروویو


آموزش تعمیر و نگهداری مایکروویو توسط خود شما در منزل

اجاق مایکروویو یکی از دستگاه های کار آمد صرفه جویی در وقت و انرژی می باشد، این دستگاه از امواج مایکروویو برای پخت غذا استفاده می کند، این دستگاه به معنای امواج کوتاه است، این دستگاه امواج الکترو مغناطیسی با طول موج کوتاه  و انرژی بالا هست که از آن برای پخت کردن غذا می توان استفاده کرد، امواج مایکروویو عکس العملش در برخورد با اشیاء مختلف متفاوت می باشد، در ادامه به آموزش تعمیر و نگهداری مایکروویو می پردازیم و پنانچه به تعمیر مایکروویو نیاز دارید با کارشناسان ما در دکتر آچار تماس بگیرید.

در بعضی از مایکروویو ها امکان بخار پز هم وجود دارد که باید حتماً در ظروف مخصوص خودش این کار انجام بشه، امکانات دیگری هم مانند یخ زدایی و… وجود دارد.

آموزش تعمیر و نگهداری مایکروویو

آموزش تعمیر و نگهداری مایکروویو

تمیز کردن مایکروویو

با یک دستمال مرطوب هر گونه مواد غذایی باقی مانده از غذاها را می توان پاک کرد، در روش پخت کانوکشن، کثیف شدن مایکروویو بیشتر از موارد دیگر است، صفحه ی گردان و یا سینی روی آن قابل حرکت است و میتوان در داخل ماشین ظرفشویی شسته شود، اگر احیاناً غذایی سر رفت باید سریع آن را تمیز کنید، بعد از پایان کار هم باید عمل تمیز کردن دستگاه را انجام داد.

برای تمیز کردن از روش دیگری مانند اسپری تمیز کننده می توان استفاده کرد، ابتدا باید اسپری را بر روی دستمال پاشید، نباید بر روی سطح مایکروویو اسپری کرد، ممکن است با این کار اسپری به داخل حفره های دستگاه نفوذ کرده و باعث خرابی قسمت های مختلف بشود، همیشه بعد از تمیز کردن باید با یک دستمال که فقط با آب خالص شسته شده تمامی قسمت های دستگاه را پاک کرد.

برای تمیز کردن مایکروویو و جلوگیری از صرف وقت برای ساییدن لکه های کثیف، کافی است که با مقداری سرکه و آب که با هم مخلوط کرده اید، به مدت دو دقیقه درون مایکروویو قرار داده تا تمیز شود، به وسیله ی سرکه پاک کردن لکه های غذایی را که داخل مایکروویو چسبیده است را به آسانی تمیز کرد.

البته در بعضی از دستگاه های مایکروویو قابلیت تمیز کننده ی خودکار دارد، این قابلیت حرارتی است و از مواد شوینده استفاده نکرده و فضای داخل مایکروویو را تمیز می کند.

چند نکته را در زمان حرارت دادن مایعات مانند سوپ، سس ها و نوشیدنی ها در مایکروویو ها باید رعایت کرد، اگر حرارت بیش از 100 درجه ی سانتیگراد باشد باعث سر رفتن مایعات می شود، از ظرف های تخت و با گردن باریک استفاده نشود، قبل از رسیدن مایعات به نقطه ی جوش باید مایعات را از دستگاه بیرون بیاورید.

برای گرم کردن غذاهای چرب، بهتر است از ظروف شیشه ایی به جای پلاستیکی استفاده کرد، از ظروفی که روکش فلزی و فویل های آلومینیومی دارد برای مایکروویو مناسب نیست، ظروفی هم که در زمان داغ شدن غذا به همراه غذا گرم می شوند مناسب مایکروویو نیستند.

در مایکروویو زمان مواجهه ی غذا با آب و دمای این دستگاه در مقایسه با روش های پخت معمولی کمتر است، بنابراین غذای پخته شده در مایکروویو ویتامین ها و مینرال های کمتری را از دست می دهند، ویتامین ها در مایکروویو بهتر و بیشتر حفظ می شود، این دستگاه این قابلیت را نسبت به جوشان دارد که نشت ویتامین ها را به حداقل می رساند و از این نظر شبیه به پخارپز می باشد.

شایع ترین ایراد و اشکال در مایکروویو های ال جی گرم نکردن غذا می باشد، برای گرم کردن دستگاه به ولتاژ بالایی نیاز دارد و در ساعات اوج مصرف از دستگاه استفاده نکنید، اگر زمانی غذا در دستگاه دیر گرم بشود به علت یکی از موارد زیر می باشد:

ممکن است که فضای داخلی دستگاه کثیف شده باشد.

برای غذا با حجم بالاتر باید تایم بیشتری را به دستگاه برای گرم کردن غذا داد.

غذاهای آب دار با تایم کوتاه تر و غذاهای چرب با تایم بیشتری باید گرم شوند.

گرم نکردن هم دلایلی دارد از جمله:

اگر زمانی مگنترون آسیب دیده باشد.

گاهی به علت خازن معیوب تولید گرما انجام نمی شود، همچنین اگر قفل درب مایکروویو خراب شده باشد دیگر گرمایی را تولید نمی شود.

با تعویض مگنترون مایکروویو می توانید این مشکل را برطرف کنید، با یک تعمیر کار حرفه ای می تواند تشخیص دهد که خازن سوخته است یا خیر، دیود مشکل دارد یا قفل درب، آن را بررسی کرده و عیب را برطرف می نماید.

اگر مایکروویو در حال کار خاموش شود

اگر در حین کار کردن خاموش شود، گاهی بعد به طور مجدد روشن می شود، اگر دستگاه بعد از چند ثانیه کار کردن از کار بیفتد، مشکل پیدا کرده است.

عمده ترین مشکل مسئله ی قفل درب است که خراب شده است، با قفل درب خراب دستگاه بعد از 3 ثانیه خاموش می شود، گاهی هم علت خاموش شدن فن موتور خراب شده، و یا یک تاچ پد خراب شده است و یا اینکه قطعات قدیمی مانند سوییچ و یا خازن بخاطر مصرف مکرر خراب شده باشد.

خازن یکی از پر ریسک ترین قطعات مایکروویو می باشد حتی در زمانی که دستگاه به برق وصل نیست، اگر خودتان می خواهید تعویض کنید حتماً در ابتدا خازن را تخلیه کرده و سپس کار را شروع کرد.

در صورت معیوب شدن حتما جهت تعمیر مایکروویو با متخصصین دکتر آچار تماس بگیرید.

تعمیر مایکروویو ال جی که صدا دارد

فن بعد از خنک کردن دستگاه به طور اتومات خاموش شود.

اگر زمانی بعد از پایان کار، از دستگاه صدای فن شنیده شود طبیعی می باشد.

در هنگام کار فن دستگاه کار بکند.

چون بدنه ی دستگاه فلزی می باشد صدا را بلندتر می کند.

اگر ظروفی را که در داخل دستگاه گذاشتین سنگین باشد سر و صدا طبیعی است.

اگر در برنامه ی مایکروویو صدای غیر عادی و بلند می دهد ولی در برنامه گریل صدای دستگاه عادی باشد نیاز به چک کردن دستگاه توسط متخصصین می باشد.

تعمیر لامپ مایکروویو

در حالتی که به دستگاه برنامه ای داده نشده باشد لامپ دستگاه خاموش است در صورتیکه دستگاه به برق وصل است و اگر درب را باز کنید برق روشن می شود.

اگر با باز کردن درب دستگاه و یا در حین کار لامپ روشن نشد کار را به تعمیر کاران دکتر آچار بسپارید تا تعمیرات را به درستی انجام دهند.

لامپ باید بعد از استارت و بسته شدن درب و در هنگام انجام کار باید لامپ دستگاه روشن باشد.

اگر لامپ اصلاً کار نمی کند، احتمالاً سوخته است، اگر چشمک می زند احتمالاً مشکل از لامپ است، گاهی هم به دلیل نادرست کردن سیم کشی یا خطا از صفحه ی کنترل باشد، لامپ در نزدیکی خازن قرار دارد و تعمیرش یک کم مشکل است، امیدواریم آموزش تعمیر و نگهداری مایکروویو جوابگوی سوالات شما بوده باشد.

آموزش تعمیر و نگهداری مایکروویو به مرور زمان بروزرسانی خواهد شد.

4 دیدگاه

  • سلام خسته نباشد وقت بخیر شرمنده اگر لامپ مایکروفر روشن نشه مشکلش از کجاست؟ چیزه مهمی هستش؟

    • سلام دوست عزیز با تشکر
      روشن نشدن لامپ داخل مایکروفر دلایل مختلفی میتواند داشته باشد که سوختن لامپ یکی از آن ها است، خاموش بودن لامپ داخل دستگاه مشکلی در گرم کردن مواد غذایی و کاکرد دستگاه ندارد اما وجود آن باعث بررسی غذا در حال گرم شدن میشود، البته دلایل دیگری نیز میتواند وجود داشته باشد که نباید آن ها را نادیده گرفت چون احتمال دارد که به قسمت های دیگر دستگاه آسیب وارد کند همچنین برای تعمیرات مایکروفر اگر تخصصی ندارید آن را بررسی نکنید چون این دستگاه میتواند هزاران ولت برق را در خازن های ولتاژ ذخیره کند، با دکتر آچار تماس بگیرید تا تکنیسین با تجربه به کمک شما بیاید.

  • سلام سوالی داشتم از خدمتتون ماکروویو ما روشن نمیشه و چند وقته همینطور بدون استفاده مونده به نظرتون باید چکار کنیم؟

    • سلام دوست عزیز روشن نشدن مایکروویو دلایل بسیار زیادی دارد و این دستگاه به دلیل اینکه ولتاژ زیادی را در خود نگه میدارد و حتی اگر از برق کشیده باشیدش خطر دارد پس باید توسط تکنیسی بررسی و تعمیر شود، برای اطلاعات بیشتر با واحد تعمیر مایکروویو دکتر آچار در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *