آموزش تعمیر و نگهداری پکیج

آموزش تعمیر و نگهداری پکیج


آموزش تعمیر و نگهداری پکیج توسط خود شما در منزل

از وظایف پکیج گردش آب مدار گرمایش در پکیج تک مبدله و گردش آب مدار گرمایش به سمت رادیاتورها می باشد در ادامه به آموزش تعمیر و نگهداری پکیج می پردازیم.

در صورتیکه پمپ پکیج معیوب باشد، زمانی که آب گرم کار می کند ولی در مدار شوفاژ پس از چند ثانیه روشن شدن شعله پکیج خاموش شده و فشار آب در شوفاژ بالا رفته، در این زمان شیر اطمینان عمل کرده و مدار ترموستات حد شوفاژ باز شده و پکیج خطای گرمای بیشتری می دهد، مهمترین نشانه ی بارز کار نکردن پمپ این است که روشن شدن شعله در حالت شوفاژ دما ثابت باقی بماند و بالا نرود و پکیج خطای ترموستات را می دهد.

زمانی که پمپ پکیج کار نمی کند برای اینکه متوجه خرابی پمپ بشوید با برد اصلی برق به پمپ نمی رسد با یک کابل مسقیماً برق را به پمپ رسانده اگر پمپ شروع به کار و چرخش کرد، مشخص می شود که برد اصلی خراب است ولی پمپ سالم می باشد.

مدار گرمایش پکیج

مدار گرمایش یک مدار بسته است و حجم آب ثابتی قبل از استقاده از دستگاه راهنمای کاربر و موارد توصیه شده دقت کنید، اگر از شیر پر کن بخاطر اصلاح فشار به طور مکرر استفاده می کنید به احتمال زیاد سیستم شما دارای نشتی می باشد قبل از اینکه آسیب های بیشتری را شامل بشود بهتر است برای برطرف کردن عیب دستگاه پکیج با متخصصین تماس بگیرید.

بعد از شارژ آب شوفاژ باید عملیات هواگیری را در مورد تک تک رادیاتورها  انجام داد، برای انجام ابتدا پیچ هواگیری بالای رادیاتور را باز کرده تا هوای آن تخلیه و آب هم خارج شود، سپس بعد از هواگیری مجدد فشار سنج دستگاه را کنترل کنید، اگر هم قرار است به منظور مدتی از پکیج استفاده نکنید شیر آب سرد ورودی را ببندید ولی دو شاخه ی را از پریز در نیاورید، تا در مواقع ضروری سیستم ضد یخ زدگی بتواند کار خود را انجام دهد.

برای جلوگیری از صدمات ناشی از نوسانات برق بهتر است که از محافظ استفاده شود ولی از محافظ هایی که استاندارد می باشد.

گاهی با چک کردن بدنه ی دستگاه از داغ بودن غیر عادی آن آگاه شوید و با سرویس کاران تماس بگیرید، همیشه دودکش دستگاه که در حال کار کردن است را چک کنید، مسیر ان را چک کرده و تست نمایید، اگر تغییر رنگی در رنگ سقف و دیوارهای اطراف پکیج مشاهده کردید نشانه ی نشتی گاز سمی به فضای داخل ساختمان می باشد.

با تمیز کردن شوفاژ و بهینه کردن عملکرد، هزینه های گرمایش را کاهش داد و گرد و غبار در بین پره های رادیاتور موجب شده که گرما نتواند به طور مستقیم خارج شود، بنابراین نیاز است که حداقل سالی یکبار شوفاژها را تمیز کرد، برای تمیز کردن سعی نکنید که پنل های شوفاژ را باز کنید و یا اگر لکه ایی وجود دارد با مواد خراش دهنده ساییدگی ایجاد کنید.

وجود چند عامل در زمان خرید پکیج موثر می باشد، دستگاهی که خریداری شده دارای نمایشگر عیب یاب و سیستم یخ زدگی و سیستم توربولاتور باشد، نمایشگر عیب یاب، اگر زمانی برای دستگاه شما ایرادی پیش آید برای برطرف کردن آن به شما و تعمیر کاران کمک می کند، همچنین اگر پکیج دیواری خود را قرار است در جایی مانند حیاط یا بالکن نصب شود، اگر دارای سیستم یخ زدگی باشد در هوای سرد می تواند عملکرد خوبی را ارائه دهد، وجود سیستم توربولاتور که به تازگی بر روی پکیج ها نصب شده است، این سیستم میتواند از رسوب لوله های پکیج جلوگیری کند، برای تعمیر پکیج با دکتر آچار تماس بگیرید.

در صورت عدم سکونت و برای تخلیه آب دستگاه پکیج چکار می توانید بکنید؟

در این زمان باید تخلیه آب گرم مصرفی را از سیستم خارج کرد، برای اینکار ابتدا شیر آب سرد ورودی دستگاه را ببندید و یکی از شیرهای آب گرم که در پایین ترین قسمت می باشد باز نمایید سپس مهره ی اتصال را شل کنید و لوله ی اتصالات روکار را قبل از شیر آب سرد ورودی به دستگاه را عایق بندی کنید.

امروز به جای استفاده از موتور خانه از پکیج ها استفاده می شود به دلیل راحت تر بودن کار و مصرف بهینه ی سوخت و بازدهی بالا از مزیت های پکیج می باشد.

نکته ی مهم این است که در نگه داری و حفظ این دستگاه کوشا باشید تا خسارات و هزینه های جانبی برای سرویس و تعمیر را به حداقل برسانید، یکی از خطراتی که این دستگاه گرمایشی را تهدید می کند، رسوب املاح آب در قطعات و لوله های آن است که به دلیل سختی آب مصرفی می باشد، با رسوب زدایی و سرویس سالیانه می توانید طول عمر دستگاه را افزایش دهید.

در زمان نصب دستگاه پکیج باید به نکاتی توجه داشت :

  • هواگیری رادیاتور انجام شود.
  • اشتراکی بین لوله های آب گرم نباشد .
  • از نشتی پکیج و لوله کشی های رادیاتور مطمئن باشید.
  • از ایمنی لوله کشی گاز و استاندارد ها لازم را داشته باشد مطمئن باشید.
  • برای دودکش هوای دستگاه پکیج ارتفاع مناسب را در نظر بگیرید.

سرویس پکیج بهتر است هر چند ماه یکبار انجام شود تا در زمانی که برای قطعات مشکلی پیش بیاید متوجه شده و بتوانید آن را رفع کنید.

سرویس ها شامل رسوب زدایی، کنترل عملکرد دو مدار گرمایشی و بهداشتی، کنترل فشار آب، آزادسازی محور پمپ سیرکولاسیون می باشد، رسوب زدایی را هر چند وقت یکبار انجام دهید، اگر فشار آب وارد شده به دستگاه کم و زیاد شود با گذشت زمان احتمال دارد به دستگاه شما آسیب برساند.

هنگام نصب پکیج حتماً حواستان باشد در محلی نصب گردد که در بالای اجاق گاز و سایر وسایل گازسوز نباشد و فاصله ی آن از دیواریک متر یا کابینت مجاور از اطراف 15 سانتی متر باشد.

اگر قرار است در داخل کابینت نصب گردد، از مدلی باشد که صفحه ی آن کرکره ای باشد تا پکیج اکسیژن لازم را دریافت نماید.

تعمیرات پکیج

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است